با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چگونه با وجود فشارهای مالی از والدین خود نگهداری کنیم

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۶ مهر ۱۳۹۶

فزایش سن شما به‌طور طبیعی به معنای افزایش سن والدین‌تان است. به همین دلیل، رفته‌رفته مسئولیت‌های شما در حمایت و نگهداری از پدر و مادر بیشتر می‌شود. این درحالی است که گاهی فشارهای مالی و کمبود پول از یک‌سو، و زمان محدود از سوی دیگر مانع از انجام این کار می‌شوند. در سنین میانی زندگی بسیاری از افراد از دو جهت تحت فشار قرار می‌گیرند. آنها به‌عنوان پدر و مادر وظایف بسیاری را در قبال فرزندان خود بر عهده دارند و از سوی دیگر به علت کهولت والدین، باید از آنها نیز نگهداری کنند. اگر وظایف شغلی و اجتماعی را نیز به این حجم عظیم بیفزاییم، گاهی به نظر می‌رسد که انجام دادن تمامی آنها از عهده یک نفر خارج است. در ادامه توصیه‌های مهم و البته ناکافی برای کمک به افرادی ارائه شده است که با چنین شرایطی مواجه هستند.

 

 

۱- برون سپاری کنید

اگر زمان شما برای رسیدگی به امور پدر و مادرتان محدود است و نمی‌توانید همواره پیش آنها بمانید، افراد دیگری هستند که این امکان را دارند. شما می‌توانید فهرستی از همسایگان و افراد نزدیک خانواده را آماده کنید و از آنها برای حمایت از والدین خود کمک بخواهید. به‌علاوه امروزه مـــراکــز متعددی وجود دارند که خدمات متنوعی را برای نگهداری سالمندان ارائه می‌دهند. آنها نیروهای زبده و متخصص را به محل سکونت والدین شما فرستاده و در انجام امور به آنها کمک می‌کنند. البته سعی کنید تحت دشوارترین شرایط نیز پدر و مادر خود را تحویل سرای سالمندان ندهید. این کار تأثیر بسیار مخربی روی روحیه آنها بر جای می‌گذارد.

 

۲- از اینترنت استفاده کنید

فن‌آوری اطلاعات انجام کارها را در تمام زمینه‌ها آسان‌تر کرده است و بدون شک در خصوص مشکل شما نیز قابل استفاده است. البته مزایای استفاده از اینترنت صرفاً به قابلیت‌های جدید ارتباطاتی بازنمی‌گردد. به‌طور مثال، اگر پدر و مادرتان در مراجعه به بانک و پرداخت قبوض خود مشکل دارند، می‌توانید استفاده از شیوه‌های پرداخت اینترنتی را به آنها بیاموزید یا خود این وظیفه را بر عهده بگیرید.

 

۳- با کارفرما درباره مشکل گفتگو کنید

اگر مشکل اصلی شما کمبود زمان برای نگهداری از والدین است، سعی کنید مسأله را با کارفرمای خود در میان بگذارید و از او بخواهید زمان‌هایی را برای رسیدگی به این امور در اختیارتان قرار دهد. بدون شک طرح منطقی این مسأله و تلاش برای حفظ کیفیت وظایف شغلی، مدیر شما را به صدور این مجوز ترغیب خواهد کرد.

 

۴- خودتان را فراموش نکنید

چنان‌که اشاره شد، انجام وظایف شغلی، نگهداری از فرزندان و حمایت از والدین به‌صورت همزمان بسیار دشوار است. ممکن است تحت این فشارها رفته‌رفته نسبت به خودتان بی‌تفاوت شوید، سلامتی را دست‌کم بگیرید و جسم و روان خود را تحت این فشار زیاد فرسوده سازید. این بدترین روش برای انجام امور است. سعی کنید به‌صورت منظم دوره‌هایی را به شخص خودتان اختصاص دهید. در این زمان‌ها استراحت کنید، به ورزش بپردازید و آرامش خود را مجدداً به دست آورید. فراموش کردن سلامت و شادابی فردی در کنار آسیب به شخص شما، باعث کاهش کیفیت نگهداری از والدین نیز خواهد شد. در نتیجه اگر می‌خواهید به پدر و مادر خود با روحیه‌ای مناسب خدمت کنید، یقیناً باید زندگی شخصی خود را نیز مدنظر داشته باشید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۵، آذ ۹۴

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان