با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چگونه بدهی های خود را بازپرداخت کنیم؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۳ تیر ۱۳۹۴
چگونه بدهی های خود را بازپرداخت کنیم؟ - ماهنامه معیشت

يکي از دشوارترين بخش‌هاي زندگي مالي هر يک از ما که ممکن است به استرس رواني و عدم رضايت از زندگي بينجامد وجود حجم زيادي از بدهي است. افراد بدهکار به طور طبيعي اوقات خوبي را نمي‌گذرانند، پيوسته نگران آينده هستند و ضرر و زيان بسياري را متحمل مي‌شوند. به علاوه بدهي‌ها تصميمات مالي افراد را نيز به صورت جدي تحت تاثير قرار مي‌دهند و احتمال اشتباه فرد را بيشتر مي‌کنند. اشتباهاتي که در نتيجه آنها زيان بيشتري حاصل شده و در نتيجه فرد به دريافت وام‌هاي بيشتري نياز خواهد داد. اين سيکل معيوبِ افزايشِ بدهي حتي ممکن است تا نابودي کامل فرد پيش برود.

از اين رو تلاش براي خلاص شدن از بدهي‌ها يکي از نخستين گام‌هاي ضروري براي پيمودن مسير موفقيت مالي است.اما از ديد کساني که در اين وضعيت گرفتار هستند، رهايي از بحران تقريبا غيرممکن به نظر مي‌رسد و اغلب آنها اميد چنداني به پايان دوران سخت ندارند. با اين حال اين نتيجه‌گيري کاملا غيرواقعي است و پايان بحران مالي و بازگرداندن بدهي‌ها علي‌رغم آنچه به نظر مي‌رسد چندان پيچيده نيست. از ديد متخصصان سه گام مشخص و بسيار واضح در فرآيند غلبه بر بحران بدهي‌ها وجود دارد که پيگيري دقيق آنها مي‌تواند شما را از بحران مالي رهايي بخشد:

۱٫ بدهي جديدي بر عهده نگيريد

با آنکه اين کار در ابتداي امر کاملا بديهي به نظر مي‌رسد، اما همين امر بديهي مورد غفلت واقع شده و بسياري از افراد هر روز به حجم بدهي‌هاي خود مي‌افزايند. ممکن است اين بدهي‌ها براي بازگرداندن وام‌هاي پيشين اخذ شوند و يا فرد سعي کند با سرمايه‌گذاري کردن آنها بخشي از فشارها را از بين ببرد. اما در هر حال چنين تصميمي کاملا اشتباه است. براي پيشگيري از اين مساله بايد به طور مطلق اخذ هر نوع وام جديدي را کنار بگذاريد و هيچ بدهي تازه‌اي را به فهرست خود نيفزاييد. با بودجه‌بندي دقيق ميزان انعطاف‌پذيري مالي خود را پيدا کنيد و آنگاه با حرکت در چارچوب همين توانايي‌ها، خود را از وام گرفتن بي‌نياز سازيد. به علاوه بايد هر نوع خريد اعتباري يا با استفاده از چک را نيز از فعاليت‌هاي مالي خود حذف کنيد. نقدي خريد کنيد و مطابق توان نقدي خود گام برداريد.

۲٫ صندوق ذخيـــره اضــطراري داشته باشيد

اين گام شايد از ديد بسياري غيرضروري به نظر برسد …نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان