با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چگونه برای سال جدید بودجه بندی کنیم

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۵ اسفند ۱۳۹۴

بودجه؛ این واژه را بارها و بارها شنیده ایم و می دانیم که رمز موفقیت مالی و پولی، بودجه بندی مناسب است. با اینحال شواری های موجود در مسیر اجرای بودجه باعث میغشوند اغلب ما نسبت به این موضوع مهم سهل انگاری کنیم. غافل از آنکه زیان های ناشی از فقدان یک بودجه بندی مناسب از سختی های اجرای آن بسیار بیشتر است. به لحاظ اصولی، بودجه برنامه ای برای هزینه ها است و به شما اجازه می دهد تمام پول های خرجشده را به دقت ردیابی نموده و در قالبی دقیق کنترل نمایید.به همین دلیل، بودجه بندی مانع بسیاری از ولخرجی های روزانه ما می شود. البته بودجه بندی در کوتاه مدت زندگی را سخت تر می کند، اما اگر به مزایای بلندمدت آن توجه کنید، برای کاربرد این روش اشتیاق پیدا خواهیــد کـــرد. از طریـــق بودجـــه بنــدی می توانید هــــزینه هــای بیهوده را از میان بردارید، بیشتر پس انداز کنید و مانع شکل گیری بدهی های جدید شوید.
اهمیت فرآیند بودجه بندی زمانی بیشتر می شود که بدانیم بهترین زمان برای طراحی بودجه مناسب آغاز هر سال است. بودجه بندی هفتگی و ماهانه هرچند در مسیر موفقیت بی تأثیر نیستند، اما در مقایسه با بودجه های سالانه تأثیرگذاری کمتری دارد. به همین دلیل، در ابتدای سال جدید الگویی ساده و کاربردی را برای بودجه بندی سال ۹۵ به شما پیشنهاد می کنیم تا با استفاده از آن، فرآیند بودجه نویسی را با سهولت بیشتری آغاز نمایید. گام های این فرآیند آسان به صورت زیر هستند:

گام ۱٫ هزینه های ضروری و بیهوده را شناسایی کنید
نخستین گام برای تدوین بودجه مناسب تشخیص میزان هزینه ها و اولویت آنها است. مهم ترین هزینه هایی که به صورت ماهانه برای هر خانواده وجود دارد شامل مواردی چون مسکن، ایاب و ذهاب، بازپرداخت بدهی ها، سرمایه گذاری و هزینه های روزمره زندگی هستند. پس از تعیین مقدار هر یک از این گروه های هزینه ای بر اساس اطلاعات جمع آوری شده در سال گذشته، می توانید نسبت به طراحی الگویی بهینه برای سال آتی اقدام کنید. در این مسیر تلاش کنید از حجم هزینه های غیرضروری بکاهید و خود را به موارد ضروری محدود سازید. پول باقیمانده از این محدودسازی در پس انداز و سرمایه گذاری قابل استفاده خواهد بود.

گام ۲٫ درآمدهای خود را مشخص کنید
دومین گام پس از تعیین نیازهای پولی ضروری، شناسایی منابع درآمدی خانواده است. برای این کار، می توانید درآمدهای ثابت ماهانه، سود سرمایه گذاری و سایر موارد را در نظر بگیرید. نکته مهم در اینجا آن است که در محاسبه درآمد ماهانه بیش از اندازه خوشبینانه عمل نکنید و تا حد امکان…..نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان