با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


کاربرد اقتصاد در زندگی

زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۳ دی ۱۳۹۳
کاربرد اقتصاد در زندگی - ماهنامه معیشت

علم اقتصاد امروزه مانند بسیاری از علوم اجتماعی رویکردی اثباتی داشته است. بدین معنی که بررسی رفتار عوامل اقتصادی (خانوار، بنگاه‌ها، سرمایه گذاران، دولت و …) رویکرد غالب در این علم است. با این وجود جای این سوال باقی است که آیا دستاوردهای این علم برای زندگی شخصی و اقتصاد خانواده نیز کاربرد دارد ؟

مجموعه فروضی که در اقتصاد با عنوان رفتار عقلایی مطرح شده‌اند بطور ضمنی در نظر می‌گیرد که عوامل اقتصادی از جمله اشخاص و خانوارها خود رفتارهایی بهینه دارند . جدای از اینکه این فروض در واقعیت وجود دارند یا نه، که در حوزه‌ی اقتصاد رفتاری و اقتصاد عصبی به این فروض انتقادات جدی وارد می‌شود ، باید در نظر گرفت مدل‌های اقتصادی بیش از اینکه نیازمند فروض واقعی و دقیق از دنیای واقع باشند، سادگی و قابل ارزیابی بودن با داده های در دسترس را الویت خود قرار می‌دهند. بنابراین به نظر می‌رسد داشتن دانش اقتصاد که نوعی تفکر اقتصادی در فرد ایجاد کند، می‌تواندمفید باشد چون ما همواره رفتارهای عقلایی و بهینه از خود بروز نمی‌دهد. همانطوری که اطلاع داشتن از یافته‌های علم پزشکی به ما کمک می‌کند سلامت خود در زندگی را بهبود بخشیم.

در ادامه به بررسی چند نمونه از کاربردهای علم اقتصاد (بطور خاص در اقتصاد خُرد و اقتصاد کلان بعنوان دو شاخه‌ی اصلی این علم) در زندگی شخصی می‌پردازیم .

دی ۹۳نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان