با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


کالاهایی که نباید عمده بخرید

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۷ مهر ۱۳۹۶

خرید بیشتر همیشه بهتر نیست! شکی نیست که خرید عمده کالاهای خاص باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. اما اگر تصور کنید که سبدی پر از کالا همیشه بهترین خرید ممکن است، خود را به دردسر خواهید انداخت. در واقع، زمانی که قیمت هر یک از کالاهای سبد خود را محاسبه کنید، خواهید دید که این قیمت در سبدهای خرید کوچکتر پایین‌تر از خریدهای حجیم است. به علاوه حتی اگر قیمت هر واحد کالا نیز اندک باشد، خرید عمده در اغلب موارد باعث هدر رفتن پول می‌شود؛ چراکه در بسیاری موارد شما قادر نیستید تمامی کالای خریداری شده را مصرف کنید و با فاسد شدن آنها یا انقضای زمان مصرف، ناچار از دور ریختن‌شان خواهید بود.

موارد زیر از جمله مهمترین کالاهایی است که باید از خرید عمده آنها خودداری کنید. این کار در طول بازه‌ای طولانی مدت، به صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های شما خواهد انجامید.

 

۱- سبزیجات کنسروشده

تصور نکنید که خرید یک بسته ۲۴تایی از کنسرو سبزیجات همیشه برای شما ارزان‌تر از کار در می‌آید. در بیشتر موارد تخفیفات ارائه شده در مورد این کالاها مربوط به محصولاتی است که در نیمه دوم عمر خود قرار دارند و چیزی به انقضای تاریخ مصرف آنها نمانده است. لذا خرید شما ممکن است به از میان رفتن نیمی از محصولات خریداری‌شده منجر شود و هزینه صورت‌گرفته هدر رود. به علاوه مصرف هر کالای خوراکی محدودیت دارد و نمی‌تواند از سطح خاصی بیشتر مصرف کنید.

 

۲- روغن پخت و پز

این کالا نیز به مانند مورد قبل تاریخ مصرف محدودی دارد. از این رو ممکن است نتوانید در بازه زمانی مورد نظر تمامی حجم عمده خریداری‌شده را مصرف کنید. به علاوه روغن محصولی است که در هر نوبت میزان اندکی از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و شما نمی‌توانید به مصرف خود سرعت بخشیده و مانع منقضی شدن کالا شوید.

 

۳- تخم مرغ

حتما شنیده‌اید که خرید تخم‌مرغ به صورت شانه‌ای و عمده ارزان‌تر است. اما این کار نیز ممکن است به شما زیان وارد کند. پیش از هر چیز، خرید شانه‌ای تخم‌مرغ به ویژه در بسته‌بندی‌های کامل ممکن است چند تخم مرغ شکسته و آسیب‌دیده را نیز نصیب شما کند. به علاوه زمان مصرف تخم مرغ نیز در کیفیت این محصول اهمیت بسیاری دارد و نمی‌توان برای مدت طولانی از آن نگهداری کرد.

 

۴- دستمال کاغذی

بسته‌های بزرگ دستمال کاغذی که تعداد زیادی از این کالا را درون خود جای داده، خرید بسیار وسوسه‌انگیزی محسوب می‌شود. در اغلب موارد فروشندگان تخفیف قابل توجهی را به خرید عمده این کالا اختصاص می‌دهند. به علاوه دستمال کاغذی تاریخ مصرف محدودی ندارد و از این رو خرید آن در مجموع به صرفه به نظر می‌رسد. با این حال شما باید در زمان خرید عمده این کالا دو نکته را در نظر داشته باشید. نخست آنکه ممکن است خرید عمده این محصول از یک برند خاص، باعث بی توجهی به برندهای ارزان و باکیفیت دیگر شود. به علاوه وجود حجم زیادی از این گونه دستمال‌ها در خانه، مصرف روزانه را افزایش داده و صرفه‌جویی را دشوار می‌کند. پس بهتر است بر اساس نیاز خود و از برندهای ارزان و با کیفیت استفاده کنید.

 

۵- نوشابههای گازدار

بسیاری از فروشگاه‌ها بسته‌های شش یا دوازده‌تایی نوشابه‌ها را با قمیتی پایین‌تر عرضه می‌کنند. این روش در خرید عمده این محصولات موثر واقع می‌شود و افراد برای خرید ارزان بسته‌های نوشابه را به صورت یک جا خریداری می‌کنند. با این حال، باید به یاد داشته باشید که نوشابه‌های گازدار از جمله خریدهای ضروری خانه محسوب نمی‌شود و سود حاصل از آن چندان قابل توجه نیست. به علاوه مصرف این محصولات تهدیدی جدی برای سلامتی شماست و از این رو، خرید ارزان به معنای هزینه‌های بیشتر ناشی از سلامتی و درمان خواهد بود!

 

۶- ادویه

ادویه‌ها پس از گذشت یک سال طعم و بوی اصلی خود را از دست می‌دهند. از این رو خرید عمده آنها در نهایت به زیان شما خواهد بود. به علاوه ادویه نیز از آن جمله کالاهایی است که مصرف آن محدود است و نمی‌توان به اختیار حجم بیشتری مصرف کرد. لذا در صورتی که زمان بگذرد و ادویه در مسیر کاهش کیفیت قرار گیرد، ما قادر نخواهیم بود با مصرف سریعتر مانع زیان خود شویم.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۳، مهر ۹۴

 

 برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان