ژن ثروتمندی


تعداد بازدید : 501

22

آن چیست که افراد ثروتمند از آن برخوردارند و مابقی انسان‌ها از آن بی‌بهره‌اند؟ آیا به‌دنیا آمدن در خانواده‌ای ثروتمند شرطی لازم و ضروری برای افرادی است که می‌خواهند به امنیت مالی برسند؟ تحصیلات چه سهمی در این آیندۀ درخشان دارد؟ و آیا با داشتن تنها برخی از ویژگی‌های خاص شخصیتی می‌توانیم آیندۀ یک فرد موفق ثروتمند را در خود ببینیم؟
نظریۀ «ژن ثروتمندی» موضوع بحث‌برانگیز این روزهای عالم ژنتیک و اقتصاد در ممالک توسعه‌یافته‌ای همچون آمریکاست و دانشمندان به‌دنبال اثبات این موضوع‌اند که افراد ثروتمند، ثروتمند به‌دنیا می‌آیند. گرچه این نظریه مخالفان بسیاری دارد، ولی در این مقاله به اثبات آن خواهیم پرداخت و اینکه انسان‌ها با توجه به تیپ شخصیتی ذاتی که با آن به‌دنیا می‌آیند، آیندۀ خود را می‌سازند. برای درک بهتر موضوع بهتر است مقدمه‌ای در ارتباط با ژنتیک رفتاری انسان بیان شود.
شاخۀ مهمی از علم ژنتیک (ژن‌شناسی) که به بررسی تأثیر عوامل ژنی بر رفتار افراد می‌پردازد، ژنتیک رفتاری (Behavior Genetic) نام دارد. پیام اصلی ژنتیک رفتاری، فردیت ژنتیکی است که هر انسان براساس محتوای ژنتیکی که از پدر و مادر خود به‌ارث برده است از چه شخصیت، هویت و رفتارهایی در آینده برخوردار خواهد بود. در گذشته باور عموم مردم و حتی جمع کثیری از دانشمندان بر این بوده است که بسیاری از رفتارهای انسان‌ها پس از تولد کسب می‌شود و شخصیت و هویت یک کودک از سن 2 تا 4 سالگی به بعد شکل می‌گیرد و کاملاً اکتسابی است. اما امروزه با ظهور علم ژنتیک به‌ویژه ژنتیک رفتاری که به آن اپی‌ژنتیک (تغییرات ژنتیکی که پس از تولد در ژن‌ها رخ می‌دهد) هم گفته می‌شود، می‌توان به این باور رسید که هرآنچه در آینده خواهیم داشت از ابتدا برای ما همچون هدیه‌ای از جانب پدر و مادرمان به‌ارث رسیده است.
در مقالۀ علمی که ماه گذشته (آوریل 2017) مجلۀ فورچون به‌چاپ رسانده است، به معرفی علم جدیدی به نام Genoeconomics پرداخته است، که نشان‌دهندۀ ارتباط قوی بین ژن و ثروت بوده و حتی بعد از عواملی مانند وضعیت اجتماعی و اقتصادی، آموزش و پرورش، درآمد، و ارث از والدین قرار می‌گیرد. محققان برای انجام این پژوهش 4400 آمریکایی بیش از 50 سال و همسران آن‌ها را مورد بررسی قرار دادند. محققان این پژوهش را با استفاده از آنچه «نمرۀ پلی‌ژنیک» (یک شاخص توسعه‌یافته به‌دست متخصصان ژنتیک رفتاری که 74 نشانگر ژنتیکی خاص را با پیشرفت تحصیلی مرتبط ساخته است) نام دارد، انجام داده‌اند. این شاخص برای رأی دادن به کیفیت ژن‌های یک فرد تعیین شده است و افراد با نمرات عالی، نسبت‌به افرادی که نمرات کمتری کسب می‌کنند، احتمال بیشتری برای ثروتمندتر شدن دارند. وجه اشتراک همۀ این کارآفرینانِ موفق این است که آن‌ها به‌جای تکیه‌کردن به امنیت کاذب یک شغل ترجیح می‌دهند کسب‌وکار خودشان را راه‌اندازی کنند. براساس نتایج این مطالعه، راه‌اندازی تجارت شخصی به‌ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری خاصی نیاز دارد. برای مثال داشتن انرژی فراوان و توانایی کار به میزان ۷۰ تا ۸۰ ساعت در هفته تنها دو نمونه از این خصوصیات تعیین‌کننده است. این افراد غالباً کمتر از دیگران می‌خوابند و به‌طور مرتب به تعطیلات می‌روند. داشتن ….

برچسب ها :