با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


کودکان خود را اینگونه بار بیاورید

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۹ شهریور ۱۳۹۶

بر اساس برآورد متخصصان امور آموزشی، فرزندان ما نزدیک به دو ماه پر ارزش را در تابستان از دست می‌دهند؛ زمانی که می‌تواند برای آموزش آنها بسیار مفید باشد. بسیاری از والدین این زمان تعطیلی مدارس را با فعالیت‌های تفریحی، سفر و دیگر موارد پر می‌کنند و گاهی نیز سعی می‌کنند درس‌های سال آینده را با کودکان خود مرور نمایند. اما در کنار این گونه کارها، که هر یک به نوبه خود جذاب و سودمند هستند، زمان تعطیلات تابستانی فرصت بی‌نظیری برای آموزش امور پولی و مالی به کودکان است. تصور نکنید که اگر کودک شما سن کمی دارد،هنوز برای چنین آموزش‌هایی آمادگی ندارد. دقت داشته باشید که برای آموختن شیوه مناسب رفتار با پول هیچ وقت زود نیست!

موارد زیر شامل پیشنهاداتی به والدین است که با استفاده از آنها آموزش مسائل پولی و مالی به کودکان ساده شده وبا جذابیت صورت می‌پذیرد. فرزندان شما باید ارزش و اهمیت پول را هر چه زودتر دریابند و راه‌کارهای زیر در این مسیر شما را یاری خواهند کرد:

 

۱- برای آنها حساب بانکی افتتاح کنید

همراه کودک خود به بانک بروید، توضیح مختصر و قابل فهمی در مورد حساب بانکی به او بدهید و اجازه دهید نخستین حساب خود را در کنار شما تجربه کند. اگر سن و سال کودک شما بالاتر است، می‌توانید در مورد نرخ سود و سایر موارد مرتبط با بانک‌ها توضیحات لازم را به او ارائه نمایید و آنگاه همراه با هم شرایط مختلف بانک‌ها را مرور کنید. با این کار کودک احساس مشارکت در انتخاب خواهد داشت و تلاش برای یافتن بهترین گزینه، درک ویژگی‌های مختلف مالی را برای او آسان‌تر می‌کند. سعی کنید شعبه بانکی انتخابی شما با محل زندگی‌تان فاصله اندکی داشته باشد تا بتوانید به صورت مستمر همراه با کودک خود در بانک حاضر شوید و اطلاعات مالی او را بررسی کنید. این سفرهای کوتاه کاری رفته‌رفته به عادتی در ذهن کودک شما تبدیل خواهد شد و خاطرات خوش این لحظات باعث موفقیت او در آینده خواهد شد.

 

۲- برای کودک برنامه پس‌انداز طراحی کنید

پیش از هر چیز باید اندکی در مورد اهمیت پس‌انداز با کودک گفتگو کنید. می‌توانید از بازی‌ها و روش‌های جذاب دیگر برای فهم این مساله استفاده کنید. پس از آنکه فرزندتان تا حدودی با ماهیت و اهمیت پس‌انداز آشنا شد، برای او مقرری هفتگی یا ماهانه‌ای را در نظر بگیرید و با هم قرار بگذارید که مبلغی از این پول را پس‌انداز کند. کودک می‌تواند به همراه شما به بانک رفته و مبالغ پس‌انداز شده را در حساب خود واریز کند. مشاهده افزایش آرام آرام مبلغ حساب دلگرمی بی‌نظیری برای کودک خواهد بود. البته در صورت موفقیت او، تشویق و پاداش را نیز فراموش نکنید. این پاداش می‌تواند شامل واریز کردن مبلغی قابل توجه در حساب کودک باشد، تا او اهمیت پس‌انداز را در ذهن خود حک کند.

 

۳- درباره سرمایه‌گذاری به او بیاموزید

آموختن اصول سرمایه‌گذاری به کودکان خیلی کم‌سن تا حدود زیادی دشوار و بیهوده است. در این مقطع سنی کودک آمادگی درک مسائل مرتبط با سرمایه و سرمایه‌گذاری را ندارد. اما اگر فرزند شما در سنین بالاتر و مقطع نوجوانی قرار دارد، آرام آرام گفتگو درباره سرمایه‌گذاری را آغاز کنید. می‌توانید درباره کار و درآمد برای او توضیح دهید و اهمیت وجود پول کافی در دوران پیری را گوشزد کنید. استفاده از بازی‌های رایانه‌‌ای و دیگر ابزارهای تفریحی که برای آموزش سرمایه‌گذاری طراحی شده‌اند تاثیر بسیار خوبی بر درک کودک از این مساله خواهد داشت. پس از گذشت زمان کافی، اگر احساس کردید کودک به دانش حداقلی در این زمینه دست یافته است، می‌توانید تحت نظارت خودتان تجربه مستقیم سرمایه‌گذاری در بازارهایی چون بورس را نیز برای او ایجاد نمایید.

 

۴- بخشیدن را به کودکان یاد دهید

تنها هدف ما در زندگی کسب درآمد، سرمایه‌گذاری و پس‌انداز نیست. ما در کنار دیگر انسان‌ها شبکه‌ای یکپارچه هستیم که باید در هر لحظه به یکدیگر کمک کنیم. آموختن این مساله به کودکان از جمله مهمترین آموزش‌های والدین خواهد بود. کودکان آمادگی بسیاری برای درک اهمیت بخشش دارند، آنها به صورت طبیعی دست و دلبازند و به راحتی می‌توانند دارایی خود را با دیگران تقسیم کنند. از این رو درک اهمیت بخشش برای یک کودک بسیار آسان‌تر از فرد بزرگسالی است که در این زمینه آگاهی اندکی دارد! بخشیدن را فراموش نکنید، چراکه هر چه بیشتر ببخشیم، بیشتر به دست خواهیم آورد. این قانونی ساده و کارآمد است.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۳، مهر ۹۴

 

 

 برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان