با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


کیفیت زندگی کاری خود را چطور ارتقا بدهیم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۳ شهریور ۱۳۹۵
کیفیت زندگی کاری

در طول تعطیلات آخر هفته سرعت همه چیز کندتر می‌شود. اغلب افراد در این دوران به استراحت و تجدید قوا می‌پردازند تا در شروع هفته کاری جدید با نیروی بیشتری کار را آغاز نمایند. اما در کنار استراحت و گذراندن اوقات با خانواده می‌توانید با انجام کارهایی کوتاه و موثر بر کیفیت زندگی کاری خود بیفزایید و از دوران تعطیلات به بهترین نحو استفاده کنید.

پیشنهادات زیر اقداماتی بسیار ساده هستند که در کمترین زمان قابل انجام‌اند. در عین حال، تاثیرات قابل توجهی از این تغییرات کوچک ایجاد می‌شود و می‌توانند روند امور را بهبود بخشیده و حرفه شما را با کیفیت سازند.

کیفیت زندگی کاری را با اقداماتی ساده و کوتاه بهبود ببخشید

 1. نام خود را در گوگل سرچ کنید

با قرار دادن نام خود در علامت ” ” می‌توانید نتایج مرتبط با آن را مشاهده نمایید. اگر مدیریت یک کسب و کار شخصی را برعهده دارید، نام شرکت را جستجو کنید و اخبار و نوشته‌های احتمالی پیرامون آن را مشاهده نمایید. از این طریق، نسبت به وضعیت موجود و نظر دیگران آگاهی پیدا خواهید کرد.

 1. شرکت‌هایی که مایل به کار کردن در آنها هستید را بشناسید

با استفاده از جستجوی اینترنتی می‌توانید از بازار کار مرتبط با تخصص خودتان اطلاع پیدا کنید. اگر شرکت یا مجموعه خاصی را برای آینده مدنظر دارید، در زمان‌های فراغت درباره آنها جستجو کنید و چشم‌انتظار موقعیتی برای کار کردن در آنها باشید. از این طریق، در صورت نیاز به تغییر شغل فرآیند کاریابی به هوشمندی و سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

 1. ارتباط با دوستان قدیمی را احیا کنید

ممکن است فشار کاری بر روابط شما تاثیر گذشته باشد و برخی از روابط کمرنگ شده باشند. فرصت تعطیلات زمان مناسبی برای احیای این روابط است. می‌توانید با هر بهانه‌ای به دوستان قدیمی خود ایمیل بزنید و ضمن احوالپرسی آنها را در جریان زندگی و کار خود قرار دهید. کلید موفقیت در کار ارتباطات است و از انجام چنین کاری ضرر نخواهید کرد.

 1. اطلاعات لینکداین را به‌روزرسانی کنید

بسیاری از ایرانیان در شبکه حرفه‌ای لینکداین یا دیگر شبکه‌های اینترنتی حرفه‌ای عضویت دارند. سعی کنید در فرصت‌های موجود اطلاعات موجود در این شبکه‌ها را به روز کنید و کارفرمایان احتمالی را نسبت به چند و چون حرفه‌ای خود آگاه سازید. این کار موجب ایجاد فرصت‌هایی تازه برای شما خواهد شد.

 1. در شبکه اجتماعی تازه‌ای عضو شوید

امروزه اغلب افراد در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند و اطلاعات حرفه‌ای و شخصی خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. هر روز به شمار این شبکه‌ها افزوده می‌شود و شبکه‌های اجتماعی جدید امکانات تازه‌ای را به مخاطبان عرضه می‌کنند. از این رو شاید عضویت در شبکه‌ای جدید بتواند در مسیر حرفه‌ای شما موثر واقع شود.

 1. فهرستی از کتاب‌های مفید برای کسب و کار تهیه کنید

مطالعه یکی از کلیدهای اصلی موفقیت  است. می‌توانید در اوقات فراغت با جستجویی ساده فهرستی از کتاب‌های مناسب در حوزه کسب و کار تهیه کرده و برای خواندن آنها برنامه‌ریزی نمایید. مطمئن باشید که تاثیرات حاصل از مطالعه روی کار و حرفه شما باعث شگفتی خواهد بود.

 1. فهرستی از آرزوهای خود تهیه کنید

در جهان به هر چه بخواهید می‌رسید. اما باید به درستی و دقت بدانید که چه می‌خواهید. دوران تعطیلات بهترین زمان برای شناسایی اهداف و آرزوهای شما است. می‌توانید محیطی آرام را انتخاب کرده و آرزوهای خود را روی کاغذ بنویسید. اگر ازدواج کرده‌اید با شریک زندگی خود نیز در این باره گفتگو کنید و آرزوهای مشترک را شناسایی نمایید.

 1. تفریحات ساده را از یاد نبرید

زندگی بدون تفریح لذت‌بخش نیست. امروزه طیف متنوعی از تفریحات وجود دارند که با صرف کمترین هزینه می‌توانید خود و عزیزانتان را از آنها بهره‌مند سازید. سعی کنید در اوقات قراغت تعدادی از تفریحات جذاب را پیدا کنید و برای استفاده از آنها برنامه‌ریزی نمایید.

 1. کارت ویزیت سفارش دهید

البته با ظهور فن‌آوری‌های جدید استفاده از کارت ویزیت تا حدودی کاهش یافته است. اما همچنان می‌توانید از این ابزار برای ایجاد چهره‌ای حرفه‌ای برای خود استفاده نمایید. کارت‌های ویزیت با کمترین هزینه قابل چاپ هستند و می‌توانید آنها را به سادگی سفارش دهید.

 1. درباره دستمزد خود تحقیق کنید

دوران فراغت زمان مناسبی برای انواع تحقیقات است. شاید مهمترین مورد در این میان، یافتن دستمزد متوسط برای فردی مثل شما در بازار است. با این کار می‌توانید موقعیت کنونی خود را مورد ارزیابی قرار دهید و برای تغییرات احتمالی آماده شوید.

 1. اتاق و میز کار شخصی‌تان را سر و سامان دهید

اگر در فضایی منظم و تمیز زندگی کنید، کیفیت کاری شما ارتقا پیدا خواهد کرد. در صورتی که نمی‌توانید در ساعات کاری برای این کار زمان اختصاص دهید، استفاده از اوقات تعطیل گزینه مناسبی برای شما است. سعی کنید هر چیز را در جای خود قرار دهید و نظم مطلوبی را بر وسائل شخصی و کاری حکمفرما سازید.

 1. برنامه‌های خود را به تقویم منتقل کنید

زمان‌بندی تاثیر قابل توجهی روی کیفیت کاری شما دارد. سعی کنید فهرستی از کارها یهفته یا ماه آینده را تهیه کرده و آنها را روی تقویم خود ثبت نمایید. استفاده از ابزارهای هوشمند و تقویم رایانه‌ای نیز گزینه‌ای قابل استفاده‌ای برای شما است.

 

 شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

 • سلام , مهمان