با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


گاهی برای پس انداز کردن باید خرج کنید

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۹ بهمن ۱۳۹۶

صرفه‌جویی یکی از رموز موفقیت است و می‌تواند با حفاظت از منابع مالی، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را ممکن کند. اما گاهی اوقات صرفه‌جویی نه با کنترل هزینه بلکه از طریق خرج کردن پول امکان‌پذیر می‌شود! به این معنا که شما در ابتدا مقادیر بیشتری از پول را صرف می‌کنید تا در ادامه ناچار نباشید پول بیشتری را صرف جبران مشکلات ناشی از خرید ارزان کنید. نمونه‌های زیر از جمله مواردی هستند که هزینه بیشتر موجب صرفه‌جویی می‌شود:

 

نگهداری و تعمیر خانه مسکونی

محل سکونت شما علاوه بر هزینه‌های خرید و اجاره به نگهداری دائمی نیاز دارد. این‌گونه تعمیرات که به صورت دوره‌ای ضرورت می‌یابند، ممکن است بسیار گران باشند. اما اگر در زمان نیاز، پول کافی را صرف تعمیر و نگهداری نکنید، در آینده ناچار خواهید بود مقادیر بیشتری را برای جبران خرابی‌ها هزینه کنید. سعی کنید بخش‌های مختلف خانه را براساس زمان‌بندی مشخص بازبینی کنید. لوله‌کشی را به دقت بررسی کنید و خرابی‌های کوچک را در همان ابتدای کار برطرف نمایید. اگر سقف خانه با مشکلاتی مواجه است، پیش از آنکه مسأله جدی به‌وجود آید، نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. همین کار را در خصوص سایر بخش‌های منزل خود انجام دهید.

 

نگهداری و تعمیر خودرو

به مانند خانه مسکونی، خودروی شما نیز نیازمند بازبینی مرتب و تعمیرات دوره‌ای است. باید موتور خودرو را مرتباً بررسی کنید، نسبت به تعویض روغن در زمان مناسب اقدام نمایید، چرخ‌ها را برای مشکلات احتمالی بررسی کنید و هر ایراد کوچکی را در همان ابتدا برطرف نمایید. با این‌کار مانع هزینه‌های زیاد در زمان خرابی جدی وسیله نقلیه خواهید شد. به‌علاوه رسیدگی مستمر به خودرو از جهت امنیت و سلامت شما نیز اهمیت دارد. سوار شدن به خودروی خراب و ناامن می‌تواند زندگی شما یا اعضای خانواده‌تان را به خطر بیندازد.

 

مشاوره

این هزینه نیز از دید بسیاری بیهوده به نظر می‌رسد. اما اگر به عواقب ناشی از بی‌تفاوتی به مسأله مشاوره توجه کنید، در چنین تصمیم‌گیری‌هایی تجدیدنظر خواهید کرد. به‌طور مثال، اگر در زمان خرید خانه، منزل مسکونی یا دیگر نیازمندی‌های زندگی از مشاوره افراد متخصص برخوردار شوید و برای این کار پول پرداخت کنید، در نهایت موجب صرفه‌جویی شما خواهد شد. در خرید کالاهای سرمایه‌ای مانند سهام و اوراق مشارکت نیز گفتگو با افراد آگاه می‌تواند مانع زیان شما شده و هزینه‌های نهایی را محدود کند.

 

کالای باکیفیت

مشهور است که انگلیسی‌ها می‌گویند «آنقدر ثروتمند نیستیم که کالای ارزان بخریم». این جمله بازتابی دقیق از صرفه‌جویی از طریق هزینه بیشتر است. به‌طور مثال، اگر شما لباسی نامناسب را با هزینه‌ای بسیار ارزان خرید کنید، اما پس از چند هفته ناچار آن را کنار بگذارید، مجبور خواهید شد پول بیشتری را برای لباس دیگری بپردازید. در حالی‌که با خرید لباسی گران‌قیمت اما با دوام می‌توانید ماه‌ها یا سال‌ها از همان خرید خود استفاده کنید و صرفه‌جویی قابل توجهی را در بلندمدت انجام دهید. همین نکته در خصوص اغلب نیازهای مصرفی و کالاهای خانگی قابل استفاده است.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۷و۱۸، اسفند ۱۳۹۴ و فروردین ۱۳۹۵نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان