با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


۱۰ نکته برای انتخاب یک کسب و کار خانگی

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۹ مهر ۱۳۹۶

شما تصميم گرفته‌ايد يک کسب‌وکار شخصي داشته باشيد. شايد شما بخواهيد از نظر مالي مستقل شويد و يا رئيس خودتان باشيد و يا هر زماني که خواستيد کار کنيد. اما آيا شما مي‌دانيد براي شروع يک فعاليت تجاري از کجا بايد شروع کرد؟

شما تصميم گرفتيد و مي‌خواهيد يک تجارت شخصي به هر دليل شخصي داشته باشيد. شايد شما بخواهيد از نظر مالي مستقل شويد و يا رئيس خودتان باشيد و يا هر زماني که خواستيد کار کنيد.

اما آيا شما مي‌دانيد براي شروع يک فعاليت تجاري از کجا بايد شروع کرد؟ انتخاب نوع درست فعاليت تجاري براي هر کارآفرين تازه‌کاري يک فرآيند سخت است. بسياري از رؤياهاي شکل‌گرفته در آغاز يک فعاليت تجاري متأسفانه عمدتاً به صورت يخ‌زده باقي مي‌مانند براي اينکه کارآفرين نمي‌داند چه چيزهايي بايد ياد بگيرد.

ايده‌هاي خوب به‌نظر مي‌رسد فراوان باشد. روزنامه‌هايي که پر از داستان‌هايي است راجع به نوجواناني که به مراحل بالايي از نظر مالي رسيدند تنها و به سادگي با درک مفهوم درست تجارت. متأسفانه نمونه فعاليت اقتصادي مشابه آنها نيز به‌طور کامل گير ما نمي‌افتد.

 

۱-در عوض انتخاب اولين فعاليتي که به ذهنتان مي‌رسد وقت بيشتري را صرف کشف فرصت‌هاي ديگر قرار دهيد ايده‌ها و نظرات ساير فعاليت‌هاي تجاري را نيز مورد بررسي قرار دهيد. کتاب‌هايي را مطالعه کنيد که نظراتي براي شما در مورد فعاليت‌هاي تجاري خانگي و يا فعاليت‌هاي کوچک فراهم کند. همچنين مجله‌ها و مقاله‌هاي اقتصادي را در مورد چيزهاي باب و مد روز و تقاضاهاي دادوستد در بازار بخوانيد براي رشد قابل ملاحظه در اينترنت بايد اطلاعات شما تقريباً در تمام وجودتان رخنه کند.

 

۲- کشف کردن اين مطلب که کدام نوع فعاليت اقتصادي گيرايي و جذابيت بيشتري براي شما دارد. اهداف، علايق، خواسته‌ها و ظرفيت‌هاي خود را تعيين کنيد شما مي‌توانيد شيفتگي و علايق خود را به سمتي مناسب سوق دهيد حتي مثلاً با ساختن نوعي کوچک از کفش‌هاي مينياتوري و يا مهارت و خيرگي خود را در طراحي گرافيکي به‌عنوان يک کارآفرين تازه‌کار، به کار ببنديد اغلب کارآفرينان موفق داراي احساسات پرشوري در مورد فعاليتي که انجام مي‌دهند هستند. شما نمي‌توانيد درباره فعاليتي که دوست نداريد داراي شور و احساس باشيد.

 

۳- فعاليت‌هايي را انتخاب کنيد که به خوبي از تفکر سوددهي و منفعت بتواند شما را شخصا راضي کند شما زماني که در حالت هيجان از انجام يک کار سرگرمي مانند و يا هنري قرار گرفتيد آن را بالقوه به‌عنوان يک فعاليت اقتصادي در نظر بگيريد آيا تا به‌حال فکر کرديد تقاضايي براي آن وجود داشته باشد؟ آيا درآمدتان دوباره برمي‌گردد؟ چطور يک بازار دادوستد اشباع مي‌شود؟ آيا شما داراي سياست‌هاي اقتصادي هستيد؟ پس يک فعاليت اقتصادي را زماني شروع کنيد که فکر مي‌کنيد از لحاظ سودهي داراي يک نيروي بالقوه محکم هستيد.

 

۴- شما به يک مشاور جهت برآورد ميزان موفقيت فعاليت‌تان نيز احتياج پيدا خواهيد کرد همچنين موشکافي دادوستد و هدايت زمان تساوي دخل و خرج با برآورد هزينه‌هاي مالي اوليه و همچنين سود سهامي که عايدتان مي‌شود از وظايف اوليه و نياز شما محسوب مي‌شود.

 

۵- طرحي پياده کنيد که محدوده و فضاي خانگي شما را از نظر اشغالي مناسب فعاليت شما باشد. به خاطر داشته باشيد شما فعاليتي را در خانه آغاز کرديد که هزينه هاي خودتان را سرشکن کنيد از هر گوشه کنار براي انجام فعاليت‌تان استفاد کنيد. به گزارش در يک، اگر شما مي‌خواهيد يک فعاليت آشپزي و تهيه کيک داشته باشيد نياز به آشپزخانه بزرگ داريد و يا اگر مي‌خواهيد باشگاه بدنسازي داشته باشيد شما به يک آپارتمان بي صدا نياز دارد.

 

۶- مطمئن باشيد فعاليت‌تان داراي ضريب ايمني بالايي باشد به ويژه اگر فرزند کوچک در خانه داريد اين مورد بسيار ضروري و ويژه است براي فعاليت‌هايي که شما با مواد شيميايي و يا ساير موارد مضر سروکار داريد. به‌عنوان مثال موادي را که براي تميز کردن فرش و پارچه‌هاي مبلي استفاده مي‌کنيد حتماً انباري پشت حياط خانه‌تان دور از دسترس فرزندتان نگهداري کنيد.

 

۷- نوع پوشش بيمه‌اي را که براي فعاليت تجاري مورد نياز است را با عامل شرکت بيمه بررسي کنيد اين بسيار خوب است تا خطر سرمايه‌گذاري روي فعاليت‌تان و جلوگيري از آن را تعيين کنيد طبقه‌بندي بيمه‌هاي تحت پوشش شامل بيمه سرمايه، ضمانت، مسؤوليت، سلامت، غرام، کارگران و بيمه عمر است.

 

۸- از طبقه‌بندي و نوع قوانين موجود حقوقي در محدوده خود مطمئن شويد.

با شهرداري و يا سازمان برنامه‌ريزي ملاقاتي داشته باشيد و آگاه شويد که آيا آنها از انتخاب منطقه‌اي خاص جهت فعاليت تان جلوگيري نخواهند کرد به دقت قوانين دولتي کار و نظرات و انواع فعاليتهاي تجاري که با اجازه فعاليت در مناطق مختلف را دارند را يادداشت کنيد.

هيچ‌گاه شما نمي‌خواهيد بعد از آنکه خيلي هزينه صرف دکور و تجهيزات فعاليت خود کرديد که از شهرداري بيايند و از شما درباره نوع فعاليتي که غير قانوني است سؤالاتي بکنند.

 

۹- فعاليتي را انتخاب کنيد که از نظر سازماندهي و شخصيت‌سازي کاملاً مطابق شئونات خانوادگي شما باشد. شما فعاليت را بايد انتخاب کنيد که از نظر زمان‌بندي کاملاً مناسب خانواده‌تان باشد اگر شما يک کودک تازه متولد شده در خانه داريد و همسرتان تمام وقتش را صرف نگهداري از آن مي‌کند بايد فعاليتي را که به مراقبت کودک مربوط باشد انتخاب کنيد.

 

۱۰- اعضاي خانواده‌تان را نيز درگير فعاليت‌تان کنيد و يک محيط شاد براي رسيدن موفقيت با يکديگر ايجاد کنيد هر کار در خانه انجام شود رؤياهاي الحاق اداره و خانه را به حقيقت مي‌پيوندد. هر مقام منصبي در خانه در تلاش باري رسيدن به سعادت با هم هماهنگي خواهند داشت. اين همواره ساده نيست ولي شما مي‌توانيد خانواده‌تان را درگير فعاليتتان کنيد در تابستان مي‌توانيد از کوچکترها در بسته‌بندي محصولات کمک بگيريد. و يا پسران نوجوان بخواهيد در طراحي وب‌سايت به شما کمک کنند اما مهمترين چيز براي شما لذت بردن اعضاي خانواده از انجام کار بايد باشد.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۴، آبان ۹۴نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان