با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


۱۱ نکته برای بودجه‌ریزی در خانواده

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۵ اسفند ۱۳۹۳
11 نکته برای بودجه‌ریزی در خانواده-ماهنامه معیشت

حساب دخل و خرج درست کردن فقط مال این نیست که آدم پولش را مدیریت کند تا بتواند بدهی‌هایش را بپردازد و مخارجش را زیر فرمان خودش بیاورد، بلکه می‌تواند به آدم کمک کند که راهی پیدا کند برای خرج کردن پولش بر روی چیز‌هایی که از آن‌ها لذت می‌برد. فهرستی از چیز‌هایی که حالتان را خوب می‌کند تهیه کنید. این چیز‌ها ممکن است سینما رفتن باشد یا خریدن آخرین مدل گوشی تلفن فلان شرکت در همان روزی که به بازار می‌آید یا داشتن مجموعه‌ی کامل آثار فرانتس کافکا یا حتی صرفاً یک پنج‌شنبه شبی شام را با خانواده بیرون خوردن باشد. خوب، تکانی به خودتان بدهید و حسابی برای دخل و خرجتان درست کنید که باعث شود بتوانید به این چیز‌ها برسید.

بودجه ریختن اساساً یعنی این‌که آدم کاری کند که هزینه‌هایش از درآمدش کمتر شود. همین! خیلی از آدم‌ها فکر می‌کنند «بودجه ریختن» و حساب دخل و خرج داشتن یعنی این‌که آدم خودش را از همه چیز محروم کند اما یقیناً لازم نیست اینطور باشد. حساب دخل و خرج را داشتن صرفاً باعث می‌شود که بتوانی بفهمی هر هفته یا هر ماه چقدر درآمد داری، چقدر پول باید خرج چیز‌های ضروری (اجاره یا قسط وام مسکن، بازپرداخت بدهی‌ها، قبض‌ها، خواروبار و …) بکنی و لذا چقدر پول برایت می‌ماند تا خرج چیز‌هایی که دوست داری بکنی. خوبی قضیه آن است که وقتی بودجه می‌ریزی و به آن پایبند می‌مانی، ذهنت آرام می‌گیرد چون می‌دانی که هزینه‌ چیز‌های ضروری را پرداخته‌ای و می‌توانی روی آن چیز‌های لذت‌بخش کوچولو پول خرج کنی بی‌آنکه احساس گناه کنی.

اگر مطالب قبلی ما را دنبال کرده باشید، تهیه‌ حساب دخل و خرج نباید آنقدرها برایتان سخت باشد، اما پایبند ماندن به آن همیشه کار سخت‌تری از آب در ‌می‌آید. همین است که ما این نکات مهم را اینجا آورده‌ایم تا وقتی که می‌خواهید روی حساب دخل و خرج زندگی کنید حواستان به آن‌ها باشد. اگر این سرنخ‌های به‌ درد‌ بخور را دنبال کنید، می‌توانید این جوری زندگی کنید…..نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان