با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


۵ سرمایه گذاری ارزشمند در کسب و کارهای کوچک

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۴ شهریور ۱۳۹۶

در سال های اخیر راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک آسان‌تر از هر زمان دیگری شده است. هر فردی که ایده‌ای جالب توجه به ذهنش برسد و تمایل و پشتکار کافی را داشته باشد می‌تواند با استفاده از امکانات مناسب موجود تجارت خود را آغاز نماید. به مانند هر کسب‌وکار دیگری، در این‌جا نیز باید مقادیر متناسبی سرمایه به کار تزریق کنید تا مسیر موفقیت همواره شود. اما این سرمایه‌گذاری صرفاً پول و زمان را در برنمی‌گیرد. موارد زیر از جمله مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌هایی هستند که برای رشد کسب‌وکار کوچک خود باید نسبت به آنها اقدام نمایید.

 

۱- استفاده از راهنمایی مستقیم و رودررو

هر کسب‌وکاری به یک راهنما یا مشاور نیاز دارد و فرصت آموختن نکات تازه در این زمینه ارزش صرفِ هزینه را دارد. امروزه مشاوره کسب‌وکار به یکی از خدمات ارائه شده توسط متخصصان تبدیل شده است و به این ترتیب گزینه‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد. از این‌رو می‌توانید با بررسی دقیق، مورد مناسب را انتخاب نمایید. متخصصانی را به‌عنوان مشاور برگزینید که تجارب متناسب با نیازهای شما دارند و در عین حال شما نیز شواهدی را مبنی بر توانایی آنها در دست دارید.

البته اگر امکان استفاده از مشاوری شخصی به‌صورت رایگان دارید، بدون شک بخت با شما یار بوده است. در عین حال، با آن‌که نیاز به صرف پول برای کمک گرفتن از متخصصان را ندارید، همچنان باید زمان کافی را برای فهم و کاربرد توصیه‌های آنها سرمایه‌گذاری کنید. با مشاور خود قرارهای منظم تنظیم کنید و بر اساس زمان‌بندی دقیق پیش بروید. به یاد داشته باشید که تمام روابط دوسویه است. اگر تجربه یا دانش جدیدی به دست آورده‌اید، آن را با مشاور خود در میان بگذارید و تمایل او را به ادامه این رابطه بیشتر کنید.

 

۲- ثبت اسناد مالی و مشاوره مالیاتی

تجربه نشان می‌دهد که استخدام مشاور مالی برای ثبت اسناد و تنظیم امور مالیاتی می‌تواند تغییر فوق‌العاده‌ای در کسب‌وکار ایجاد نماید. اگر بخواهید این‌گونه امور را به تنهایی انجام دهید، بدون شک فصل تحویل اظهارنامه را از دست خواهید داد و مشمول جرائم خواهید شد. استخدام مشاور مالی (اگر کار دارای جزئیات سنگین است به کمکی ثابت نیاز خواهد بود) در کنار مسأله مالیات گسترش کسب‌وکار شما را نیز آسان‌‌تر می‌سازد. با اطلاع دقیق از قوانین مالیاتی می‌توانید مسیرهای کوتاه و کم‌هزینه را انتخاب کنید و با سهولت بیشتری به توسعه کار بپردازید. ضمن آن‌که اطلاعات جمع‌آوری شده برای طراحی برنامه جدید و فرآیند اجرای آن نیز سودمند خواهد بود.

 

۳- وبسایت

امروزه بخش عمده‌ای از موفقیت تجاری به حضور مؤثر در فضای مجازی وابسته است. شما نیز برای شروعی نیرومند باید در این زمینه سرمایه‌گذاری نموده و از طریق خدمات مختلف، در فضای مجازی اعلام وجود نمایید. برای این‌که این گام را به‌درستی بردارید و سرمایه خود را هدر ندهید، در ابتدا از خود بپرسید که وب‌سایت شما درباره چیست و به مشتریان چه خواهد گفت؟ چگونه این وب‌سایت اعتبار شما را در ذهن مشتریان تثبیت می‌کند و محصولاتتان را به گزینه اول خرید بدل می‌سازد؟

زمانی‌که مشتری به وب‌سایت شما وارد می‌شود، تنها چند لحظه زمان دارید تا او را قانع سازید و احساس مثبتی ایجاد نمایید. در غیر این‌صورت وب‌سایت را ترک گفته و شما یک مشتری بالقوه را از دست خواهید داد. البته در ابتدای کار زیاد ولخرجی نکنید. صرفاً موارد مدنظر خود را به‌طور دقیق فهرست کرده و آنها را در ساده‌ترین حالت و کمترین هزینه از طراح سایت بخواهید. اگر اطلاعات کافی از حوزه طراحی دارید، می‌توانید تأسیس سایت را خود برعهده بگیرید و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

 

۴- بازاریابی

گاهی اوقات، حجم کار در ابتدای مسیر باعث می‌شود فرآیندهای پراهمیت بازاریابی از یاد بروند. در حالی‌که اهمیت این‌گونه اقدامات اگر از تمام کارهای دیگر بیشتر نباشد، یقیناً از آنها کمتر نیست. بدون بازاریابی سرعت رشد کسب‌وکار شما بسیار محدود خواهد بود و ممکن است بازگشت پول و فروش کالا نتوانند با هزینه‌ها برابری کنند. از این‌رو باید بازاریابی را به شدت جدی بگیرید. از تبلیغات مؤثر، کاغذی یا مجازی، غافل نشوید. به مشتریان اجازه دهید خود را در راه‌اندازی و ادامه کار سهیم احساس کنند. اگر اطلاعات اندکی در حوزه بازاریابی دارید، می‌توانید از مشاوران آگاه استفاده نمایید و یا با شرکت در دوره‌های رایگان اینترنتی، اطلاعات مناسبی را در این زمینه به دست آورید.

 

۵- زندگی شخصی

شما ماشین نیستید و زندگی شخصی و خانوادگی‌تان نیازمند توجه است. اما در ابتدای کار، به سبب گرفتاری زیاد و زمان اندک، اغلب توجه به این جنبه از زندگی فراموش می‌شود. امری که اگر برای مدتی ادامه یابد، خسارت‌های بعضاً جبران‌ناپذیری به شما وارد خواهند آورد. تمام تلاش و کوشش افراد برای موفقیت مالی و کسب پول برای ایجاد رفاه بیشتر شخصی و خانوادگی است. اما گر خانواده آسیب دیده باشد، سلامتی تضعیف شود و روند امور دچار اختلال گردد، هیچ‌یک از آنها ارزشمند نخواهد بود. از این جهت، برای کنترل و مدیریت شرایط زندگی خود سرمایه‌گذاری کنید و در صورت امکان از افراد نزدیک به خود کمک بگیرید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۵، آذر ۹۴

 

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان