با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


۵ کاری که قبل از ترک کار باید انجام دهید

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۶ اسفند ۱۳۹۶

زمانی که مجری سابق رادیو از محل کار به خانه بازگشت و برای سه ساعت در حیاط پشتی گریه کرد، می‌دانست که باید کار خود را ترک نماید. او می‌گوید: « تصمیم خودم را گرفته بودم. دیگر نمی‌توانستم این کار را انجام دهم. احساس می‌کردم سزاوار شغل بهتری هستم».
این مجری مشهور در آمریکا کتابی را منتشر و مردم را تشویق می‌کند که در صورت لزوم اقدام مشابهی انجام دهند. البته ترک شغل با خطرات زیادی همراه است و هیچ‌کس نمی‌تواند این واقعیت را رد کند. توصیه‌های مربوط به ترک مشاغل نامطلوب و جستجوی کار ایده‌آل نیز رها کردن کار بدون آمادگی و فکر را پیشنهاد نمی‌کنند؛ بلکه در تمامی آنها انجام چنین کاری باید با برنامه‌ریزی‌های مالی پیچیده‌ای همراه باشد. پس‌انداز، کاهش هزینه‌ها و پذیرش کار های آزاد از جمله برنامه‌ریزی‌‌هایی است که ترک کار را از نظر مالی قابل مدیریت می‌کند.
در حقیقت با بازسازی اقتصاد و پایان شرایط رکود، همه روزه افراد بیشتری به‌منظور تحقق رؤیاهای بزرگ، به فکر رها کردن شغل خود، یافتن کاری تازه و یا راه‌اندازی کسب‌وکار جدید می‌افتند. پس اگر شما نیز احساسی ناخوشایند نسبت به کار فعلی و میل شدید به تجارب جدید را در خود احساس می‌کنید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 

۱- امور مالی خود را به دقت بررسی کنید
متخصصان توصیه می‌کنند که به شرایط فعلی هزینه‌ها و درآمد، شامل منابع جایگزینی مانند حقوق همسر یا کار آزاد توجه کنید تا بتوانید بررسی نمایید که آیا بدون درآمد اصلی خود از عهده مخارج و هزینه‌های اساسی زندگی بر خواهید آمد یا خیر. به‌طور مثال، ببینید آیا به همراه همسرتان می‌توانید فرآیند عادی زندگی و بازپرداخت وام‌ها را متحمل شوید. علاوه بر این، برای انجام کارهای آزاد برنامه‌ریزی کنید تا حداقل درآمدی را کسب نمایید.

 

۲- شیوه زندگی خود را تنظیم نمایید
پس از ترک کار ممکن است درآمد شما حتی تا یک سوم دوران پیشین نیز کاهش یابد، و این در حالتی است که درآمدتان به‌طور کامل قطع نشود! از این‌رو باید شیوه زندگی خود را با شرایط جدید منطبق سازید. احتمالاً این تغییر سبک زندگی باعث خواهد شد که برای شام به رستوران نروید، سفرهای بزرگ را حذف کنید و تفریحات ساده را جایگزین تفریحات گران‌قیمت سازید.

 

۳- بدترین حالت را در نظر بگیرید
تصور بدترین حالت به شما کمک می‌کند تا با بزرگترین ترس‌های خود مقابله نمایید. آیا مجبور هستید به خانه والدین خود بروید؟ آیا مجبورید از دوستان تقاضای کمک مالی کنید؟ برای بسیاری از مردم، بدترین حالت دربرگیرنده فقر محقرانه نیست. دریابید بدترین شرایط برای شما چیست؟ آیا می‌توانید آن را مدیریت کنید؟ با این حال احتمال مواجه شدن با آن بسیار اندک است.

 

۴- درباره بازنشستگی خود تجدید نظر کنید
از آنجا که کار تمام‌وقت خود را ترک کرده‌اید، پرداخت بیمه بازنشستگی شما نیز قطع خواهد شد و باید به‌صورت جداگانه برای این مسأله اقدام کنید. هرگز نسبت به این مسأله سهل‌انگار نباشید. بدون بیمه بازنشستگی آینده شما و اعضای خانواده به خطر خواهد افتاد، چراکه پیدا کردن کار جدید یا موفقیت در کسب‌وکار تازه صرفاً یک احتمال است؛ احتمالی که در صورت شکست آن، وضعیت به شدت دشوار و آینده تیره خواهد شد.

 

۵- قبل از ترک کار پس‌انداز کنید
البته اگر بخواهید به سرعت کار خود را ترک کنید، این توصیه چندان کارساز نخواهد بود. بهترین حالت این است که دست‌کم چند ماه قبل از ترک کار، ضمن کاستن از هزینه‌ها برنامه جدی برای پس‌انداز داشته باشید و این مبالغ را به پس‌اندازهای احتمالی و قبلی اضافه کنید. در ادامه ارزیابی هزینه‌های زندگی را در دستور کار قرار دهید. ببینید چند ماه می‌توانید بدون هیچ درآمدی و صرفاً بر اساس پس‌انداز زندگی کنید. بر اساس توصیه متخصصان، این مدت زمان دست‌کم باید شش ماه باشد تا بیرون آمدن از شغل فعلی کم خطر شود.
البته در حالی که ترک کار ثابت خطرات مالی ویژه خود را دارد، اما این مزیت را نیز به شما ارائه می‌کند که در جهت آرزو های بزرگ خود حرکت کنید. چنین گامی به شما اجازه می‌دهد تا درباره احتمالاتی خارج از فرضیات همیشگی و روزمره فکر نمایید. زمانی که شاغل هستید، صرف زمان برای کاوش و فکر درباره گزینه‌هایی که در برابر شما است، دشوار خواهد بود. اما با بیرون آمدن از روال تکراری و هر روزه فرصت یافتن راه‌های جدید پیش روی شما قرار خواهد گرفت؛ مشروط بر آنکه از پیش برای چنین لحظاتی آماده شده باشید. در غیر این صورت زمان روزانه شما نه به افکار مثبت، بلکه به اضطراب و نگرانی از فقر و گرفتاری سپری خواهد شد.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۶، دی ۱۳۹۴نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان