در سال جدید دروغ گفتن به خود را متوقف کنید

EstimationBias-03
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶
نویسنده : ماهنامه معیشت
با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید

در زمینه مسائل مالی، دروغ گفتن و خودفریبی بسیار آسان‌تر از پذیرش نقاط ضعف است. چراکه اگر اشتباهات خود را تصدیق کنیم، ناچار باید مسئولیت خود را نیز در انجام آنها پذیرا باشیم. در حالی‌که پذیرش مسئولیت خطاها بسیار دشوار و ناگوار است. به‌علاوه، با عدم پذیرش خطاها و دروغ‌گویی به خود، راه شناسایی مشکلات و اصلاح آنها را نیزخواهیم بست. به این ترتیب، امکان دستیابی به موفقیت از میان خواهد رفت و همواره با مشکلات ثابت خود مواجه خواهیم بود.

در ادامه به چند نمونه از دروغ‌های مرسوم در زمینه پول و مسائل مالی اشاره شده است. اگر به استفاده از برخی از این دروغ‌ها عادت دارید، سال جدید بهترین زمان برای تغییر چنین رویه‌ای است.

 

«هنـوز برای پس‌انـداز کردن زمـان مانده است»

بسیاری از ما در زمان جوانی با تکیه بر انرژی و امید به فعالیت مشغول هستیم. اما این نیرو و توانایی بی‌پایان نیست. هرچه سن بالاتر می‌رود، از یک‌سو توانایی‌های ذهنی و جسمی کمتر می‌شوند و از سوی دیگر فشار مسئولیت‌ها افزایش می‌یابد. به همین دلیل، نیاز مالی افراد در دوران میان‌سالی و پیری بسیار بیشتر است. حال اگر از ابتدای جوانی فکری برای این دوران نکرده باشیم، یقیناً به دردسر خواهیم افتاد. از این‌رو، گفتن چنین دروغی از جمله خطرناک‌ترین خودفریبی‌ها است که زندگی آینده ما را، در هریک از جنبه‌های شخصی و خانواده به مخاطره می‌اندازد.

 

«بانـک بهترین مکان برای نگهداری پول است»

گفتن چنین جمله‌ای احتمالاً ناشی از ریسک‌گریزی شما است. اما به یاد داشته باشید که تلاش دائمی برای مواجه نشدن با ریسک‌ها و خطرات مالی، احتمالاً در نهایت به زیان شدید منتهی خواهد شد. اگر نتوانید مسیرهای سرمایه‌گذاری جایگزین را یافته و در موقع مناسب سرمایه خود را به آنها انتقال دهید، در مواجهه با شرایط متغیر اقتصادی، مانند تغییر نرخ تورم، تحریم، تغییر نرخ سود بانکی و غیره زیان خواهید دید. شکی نیست که بانک مکانی بسیاری عالی برای نگهداری از پول شما است. اما نباید خود را به این امکان محدود کنید.

 

«نمی‌توانم بدهی‌هایم را بازگردانم»

این جمله که آشکارا دروغ و خودفریبی است، به سبب احساس ضعف بر زبان شما جاری شده است. ممکن است در طول‌ ماه‌ها و سالها تلاش کرده باشید تا پول‌های قرض‌گرفته شده را بازگردانید. اما در نهایت شکست خورده و همچنان میزان زیادی بدهی روی دستتان باقی مانده است. اما دلیل این شکست ناتوانی شما نیست، بلکه عدم برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی مناسب است. مطمئن باشید که با بودجه‌بندی مناسب و کاستن از میزان هزینه‌ها در یک دوره زمانی، تمام بدهی‌ها را باز خواهید گرداند.

 

«بیمــه بازنشـستگی بـرای من کافی است»

قطعاً تهیه بیمه مناسب برای دوران بازنشستگی از جمله اقدامات ضروری است. بدون چنین بیمه‌هایی، زندگی در دوره فراغت از کار به دشواری خواهد گذشت و افراد مجبور خواهند بود همچنان به کار کردن برای امرار معاش ادامه دهند. اما تصور این‌که می‌توان با تکیه صرف به خدمات بیمه اجتماعی، زندگی را ادامه داد کاملاً نادرست است. باید در کنار خرید بیمه مناسب، از طریق پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، بنیه مالی آینده خانواده را تضمین نمایید. از این طریق، در صورت مواجهه با هزینه‌های فراتر از پرداختی حقوق بازنشستگی، بحرانی ایجاد نخواهد شد و به قرض گرفتن پول روی نخواهید آورد.

 

«ســرمایه‌گــذاری بیـش از اندازه خطرناک است»

هیچ کس در ریسک سرمایه‌گذاری تردیدی ندارد و بخشی از آموزش‌های مالی همواره به مسأله ریسک و بازده اختصاص دارد. اما نباید در میزان این خطرات اغراق کرد. در صورتی‌که افراد مسیرهای مناسب را برای سرمایه خود برگزینند و با انتخاب استراتژی مناسب وارد بازارها شوند، بدون شک با ریسک بسیار پایین‌تری مواجه خواهند بود. از سوی دیگر، بازار سرمایه علاوه بر ریسک، بازدهی مناسبی را نیز ارائه می‌کند که با ایجاد توازن مطلوب قابل استفاده خواهد بود. در مجموع، صرف‌نظر کردن از سرمایه‌گذاری به دلیل ریسک‌های موجود بدترین تصمیمی است که می‌توان درباره پول گرفت!

 

«درآمد من کافی نیست»

بله! میان دریافتی ماهانه افراد تفاوت بسیاری وجود دارد و همین تفاوت‌ها است که باعث فاصله میان طبقات اجتماعی می‌شود. اما فراموش نکنید که تنها تفاوت میان افراد موفق و ناموفق میزان درآمد آنها نیست. افراد موفق برای درآمد خود برنامه‌ریزی دقیقی دارند، به خوبی هزینه‌ها را در سطحی معقول کنترل می‌کنند، پس‌انداز را دائماً در دستور کار قرار می‌دهند و از طریق سرمایه‌گذاری ثروت خود را افزایش می‌دهند. لذا بهتر است به جای گله و شکایت از درآمد کم، برنامه‌ریزی را آغاز کنید و تأثیر شگفت‌انگیز آن را مستقیماً مشاهده نمایید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۷و۱۸، اسفند ۱۳۹۴ و فروردین ۱۳۹۵