بسم الله الرحمن الرحیم

دسته بندی : کسب و کار

۱۶ اسفند ۱۳۹۶

EstimationBias-01

آیا برای ورود به سالی تازه آماده‌اید؟ شرایط آغازی درخشان را برای خود مهیا کرده‌اید؟ سال ۹۴ با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش سپری شد و اینک در آستانه سالی جدید قرار گرفته‌ایم که می‌تواند لحظه موفقیت برای شما باشد. اما موفقیت مالی و پولی نیز به مانند دیگر جنبه‌های زندگی به برنامه‌ریزی و آماده‌سازی قبلی نیاز دارد. باید حوزه‌های مالی را به دقت شناسایی کنید، نقاط قوت را تقویت نموده و ضعف‌ها را تا حد امکان برطرف سازید. البته انجام این فرآیند میان‌برهایی نیز دارد که در ادامه سعی کرده‌ایم تعداد زیادی از آنها را با شما در میان بگذاریم. با استفاده از این روش‌ها و نکات می‌توانید مسیر بهبود را با سرعت بیشتری طی کنید و سال تازه را به درخشان‌ترین سال زندگی خود بدل سازید. این نکات به ظاهر بی‌اهمیت شما را قادر می‌سازند تا با صرف انرژی کمتر، دستاوردهای بیشتری داشته باشید.

 

۱- بانک مناسبی را برای فعالیت‌های خود انتخاب کنید

امروزه بخش عمده‌ای از زندگی اقتصادی از مسیر فعالیت‌های بانکی می‌گذرد. به همین دلیل انتخاب بانک مطلوب و متناسب با نیازهای مالی از جمله اقدامات اساسی برای تسهیل امور است. در انتخاب بانک به مواردی چون سود سپرده، امکان برداشت از حساب، تعداد دستگاه‌های خودپرداز در سطح شهر، برخورد پرسنل، امکان اخذ تسهیلات و موارد مشابه توجه کنید. اگر از بانک خود ناراضی هستید، سال جدید بهترین زمان برای تغییر آن است. البته نیازی نیست به یکباره حساب بانکی خود را ببندید. آرام آرام مبالغ را به حساب جدید منتقل کنید و حساب قبلی را کمتر مورد استفاده قرار دهید.

 

۲- از تخیل‌تان استفاده کنید

رسیدن به قله‌های موفقیت نیازمند تصور و تخیل است. نیروی عظیمی که در خیال شما وجود دارد می‌تواند انرژی‌های‌تان را متمرکز نموده و آنها را در مسیر درست هدایت کند. برای تحریک تخیل و برانگیختن احساسات مثبت، می‌توانید از تصاویر استفاده کنید. عکسی از خانه رؤیایی، خودروی محبوب و یا عزیزان‌تان را در محلی قرار دهید که هر روز آنها را مشاهده کنید. از این طریق تمایل شما به تلاش بیشتر خواهد شد و نیروی احساسات را برای پیمودن مسیر دشوار موفقیت به کار خواهید گرفت.

 

۳- اهداف پولی را شناسایی کنید و آنها را با دوستان و عزیزان‌تان در میان بگذارید

شناسایی اهداف گام نخست در تحقق آنها است. سعی کنید بر اساس واقعیات موجود و از طریق قوه تخیل اهدافی بلند و واقع‌بینامه را برگزینید. پس از این کار، اهداف خود را با نزدیک‌ترین افرادی که به آنها اعتماد دارید در میان بگذارید. این‌گونه مشورت‌ها دو فایده اصلی دارد: نخست آن‌که بازگو کردن اهداف و آرزوها برای فردی دیگر، توانایی ذهنی و احساسی شما را برای محقق ساختن آنها بیشتر می‌کند و تعهد لازم را ایجاد نماید. از سوی دیگر، می‌توانید از دوستان خود مشاوره‌های مناسبی را دریافت کنید و حتی در صورت ایجاد شرایط مناسب، مسیر را با آنها به صورت مشترک طی کنید.

 

۴- از ابـــزارهای ارتباطــــی خود محافظت کنید

سرقت وسایلی چون موبایل و لپ‌تاپ از آن دست مشکلاتی است که عواقب بسیاری در پی دارد. شاید در سال گذشته این مسأله برای شما نیز پیش آمده باشد. اطلاعات موجود در تلفن‌های همراه امروزه بسیار زیاد شده‌اند و به همین دلیل حفاظت دقیق از این وسایل ارتباطی نقش بسیار ویژ‌ه‌ای در امنیت اطلاعات شما خواهد داشت. به‌علاوه مسیرهای ارتباطی و اطلاعات کاری موجود در این وسایل نیز که در طول ماه‌ها و سال‌ها به تدریج جمع‌آوری‌ شده‌اند، ممکن است در اثر یک بی‌دقتی از بین بروند. از این رو، به شما توصیه می‌کنیم در سال جاری بیش از گذشته در نگهداری این وسایل دقت کنید.

 

۵- از مزایای شغل خود نهایت استفاده را داشته باشید

کار کردن در شرکت‌ها و مؤسسات دولتی یا خصوصی، در کنار دستمزد ماهانه، مزایای دیگری نیز دارند که استفاده از آنها مسیر موفقیت شما را تسهیل خواهد کرد. به‌طور مثال، بیمه‌های گوناگون، اعم از بازنشستگی یا درمانی، امروزه در اغلب مؤسسات به کارکنان ارائه می‌شود که استفاده از آنها برای تضمین شرایط آینده سودمند است. در کنار بیمه، وام‌ها، صندوق‌های اعتباری و موارد مشابه نیز توسط بسیاری از شرکت‌ها فراهم آمده است و کارمندان می‌توانند با بهره گرفتن از آنها شرایط خود را بهبود بخشند. در سال جدید، چشمان خود را برای این‌گونه مزایای جنبی باز نگاه دارید و از فرصت‌های موجود در محیط کار بهترین استفاده را ببرید.

 

۶- خود را برای مواجهه با دشواری‌های مالی آماده کنید

در زندگی لحظاتی پیش می‌آید که می‌توان نام بحران مالی بر آن نهاد. در این شرایط که ممکن است در اثر از دست دادن شغل، بدهی ناگهان، ورشکستگی و موارد دیگر به وجود آمده باشد، فشار بسیار زیادی بر اعضای خانواده وارد می‌آید. به نحوی که حتی خطر فروپاشی خانواده نیز دور از انتظار نیست. این لحظات که ممکن است روزها، ماه‌ها و حتی سال‌ها طول بکشند، بدون آمادگی قبلی قابل مدیریت نخواهند بود. رمز این آمادگی نیز در پس‌انداز کافی و کاستن از حجم بدهی‌ها نهفته است. برای مواجه شدن با بحران‌های پیش‌بینی‌نشده باید صندوقی را برای موارد اضطراری در نظر بگیرید و مبلغی معین را در آن به‌عنوان پس‌انداز قرار دهید. به‌علاوه، از میزان بدهی‌های خود نیز بکاهید و در صورت امکان، آنها را کاملاً حذف کنید. با این دو گام، دشواری‌های شما در لحظات بحرانی بسیار کمتر خواهد بود.

 

۷- از اپلیکیشین‌های مالی و پولی استفاده کنید

تکنولوژی‌های ارتباطی جدید ابزارهایی بسیار کارآمد هستند که ما را در مسیر موفقیت یاری خواهند رساند. از جمله مهم‌ترین ابزارهای جدید، اپلیکیشین‌های موبایلی است که در جامعه ما نیز طرفداران بسیاری دارد. اما متأسفانه از میان این ابزارها، مواردی که به برنامه‌ریزی مالی، پس‌انداز، کنترل هزینه‌ها و دیگر زمینه‌های مالی مرتبط هستند، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. سعی کنید برای بهبود شرایط مدیریت مالی خود، مروری بر این اپلیکیشن‌ها داشته باشید و در همین ابتدای سال، بهترین‌ها را انتخاب و مورد استفاده قرار دهید. تأثیرات شگفت‌انگیز این ابزارها انتظار شما را می‌کشند.

 

۸- سواد مالی خود را بیشتر کنید

تصمیمات صحیح همواره وابسته به دانش کافی از موضوع هستند. مباحث پولی و مالی نیز به همین شکل به شدت تحت تأثیر میزان آموزش و سطح سواد مالی افراد قرار می‌گیرند. از این‌رو، اگر در سال جدید به دنبال کسب موفقیت‌ هستید، یکی از گام‌های اصلی ارتقای سطح دانش مالی است. مراکز بسیاری در کشور ما به آموزش‌های مرتبط با پول و سرمایه می‌پردازند. به‌علاوه حجم زیادی از دوره‌های رایگان آنلاین، کتاب و فیلم نیز برای آموزش مباحث مالی وجود دارند که با کمترین هزینه در دسترس شما قرار خواهند گرفت.

 

۹- با شریک زندگی خود هماهنگ شوید

زندگی مشترک معنایی وسیع و عمیق دارد. همسران تنها در جنبه‌های عاطفی شریک یکدیگر نیستند، بلکه تمام خوشی‌ها و نارضایتی‌ها، موفقیت‌ها و شکست‌های آنها نیز مشترک است. به همین دلیل، مسائل مالی و تصمیم‌گیری درباره آنها نیازمند همکاری دقیق و همه‌جانبه میان همسران است. سعی کنید با ترتیب دادن جلسات گفتگو، نسبت به دیدگاه مالی همسرتان آگاهی پیدا کنید و نظرات خود را نیز با او در میان بگذارید. پس از این کار، درباره اهدافی که به صورت مشترک طراحی شده‌اند بحث کرده و راه‌های مناسب برای تحقق آنها را مشخص نمایید. این فرآیند نه تنها انرژی شما را متمرکز نموده و سرعت پیشرفت را افزایش می‌دهد، بلکه به‌طور مستقیم برای کیفیت رابطه نیز تأثیر گذاشته و زندگی مشترک شما را شادتر و عاشقانه‌تر می‌سازد.

 

۱۰- حضــور در فضــای مجــــازی را مدیریت کنید

ایمیل، تلگرام، اینستاگرام، فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های مجازی بخش قابل توجهی از زمان روزانه را صرف خود می‌کنند. زمانی که صرف کردن آن در فعالیت‌های اقتصادی، آموزش و کسب اطلاعات می‌تواند به افزایش سرعت پیشرفت شما بینجامد. متأسفانه اغلب ما از مهارت‌های لازم برای استفاده از فضای مجازی برخوردار نیستیم و آسیب‌های قابل توجهی را از همین زاویه متحمل می‌شویم. با خود قرار بگذارید برای حفاظت از زمان و انرژی، در سال جدید کمتر در شبکه‌های مجازی حضور داشته باشید و با برنامه‌ریزی دقیق، وجهه مجازی خود را مدیریت نمایید. اگر این تغییر را در شیوه برخورد با فضای مجازی اعمال کنید، از تأثیرات ناشی از آن در پایان سال جدید متعجب خواهید شد.

 

۱۱- از خطاهای مالیاتی پرهیز کنید

کاهش درآمدهای نفتی در سال گذشته که احتمالاً در سال آتی نیز ادامه خواهد داشت، دولت را مجبور خواهد ساخت که درآمدهای دیگری را جایگزین فروش نفت کند. یکی از مهم‌ترین منابع در این راستا درآمدهای مالیاتی است. به همـین جــهت، هزینه‌هــای مالیـــاتی رفته‌رفته به بخش مهمی از فعالیت‌های مالی و پولی ما بدل خواهند شد. حوزه‌ای که بی‌اطلاعی و کم‌توجهی به آن عواقب جدی را به همراه خواهد آورد. در سال آینده سعی کنید ضمن مشاوره با متخصصان این امور، برنامه‌ریزی دقیقی برای مباحث مالیاتی داشته باشید و از زیان‌های احتمالی جلوگیری کنید.

 

۱۲- اعتماد به نفس مالی داشته باشید

بسیاری از خطاهای تصمیم‌گیری و شکست‌ها ناشی از نبود اعتماد به نفس و ترس هستند. این مسأله به‌ویژه در خصوص خانم‌ها با شدت بیشتری وجود دارد. عدم اعتماد به نفس باعث می‌شود شما به جمع‌آوری اطلاعات خود اطمینان نداشته باشید و در زمان اخذ تصمیم مردد شوید. به همین دلیل مرتباً اقدام عملی را به تأخیر انداخته و خود را در مشاوره‌های بی‌پایان غرق می‌کنید. امری که در نهایت زمان طلایی را از شما گرفته و باعث زیان خواهد شد. البته توصیه به اعتماد و آرامش به هیچ عنوان به معنای غرور و بی‌توجهی به مشاوره‌های خردمندانه نیست. به یاد داشته باشید که غرور و ضعف دور روی یک سکه هستند.

 

۱۳- تناسب اندام به هزینه زیاد نیازی ندارد

تحرک بدنی و ورزش روزانه از جمله توصیه‌هایی است که این روزها زیاد می‌شنویم. انجام تمرینات بدنی روزانه می‌تواند باعث ارتقای سطح سلامت ما شده و از اغلب بیماری‌های پیشگیری کند. اما بر خلاف باور عمومی، ورزش کردن به هزینه زیادی نیاز ندارد. ما مجبور نیستیم هزینه‌های سنگین مرتبط با باشگاه‌ها، خرید تجهیزات ورزشی گران مانند تردمیل و یا برنامه‌‌های مفصل را بپردازیم. صرفاً کافی است یک جفت کفش مناسب داشته باشیم و برای ورزش به کوه برویم، بدویم یا به سادگی پیاده‌روی کنیم.

 

۱۴- عادات درست پولی را به کودکان بیاموزید

اغلب عادات صحیح یا نادرست از سنین پایین آغاز می‌شوند و در شیوه تربیت کودکان در ابتدای زندگی ریشه دارند. به همین دلیل، آگاهی پدر و مادر نسبت به اهمیت این دوران و تلاش آنها برای ایجاد عادات پولی مناسب، سرنوشت کودکان را رقم خواهد زد. اگر تا به حال نسبت به تربیت پولی و مالی کودکان سهل‌انگاری کرده‌اید، سال جدید بهترین زمان برای تغییر این رویه است. سعی کنید فرآیند تربیت مالی کودک را به آرامی مدیریت کنید. سخت‌گیری بیش از حد نتیجه معکوس خواهد داد. کودکان در درک مسائل مالی با دشواری مواجه هستند. به همین دلیل باید حوصله زیادی به خرج دهید و کودک را آرام‌آرام و مهربانانه هدایت کنید.

 

۱۵- هوشمندانه خرج کنید

کنترل هزینه‌ها یکی از راه‌های اصلی موفقیت مالی است. اما بدون برنامه‌ریزی و تغییر شیوه خرج کردن پول نمی‌توانید در این مسیر گام بردارید. در سال جدید برای تغییر شیوه پول خرج کردن خود برنامه داشته باشید. می‌توانید از افراد باتجربه در این راه یاری بگیرید. حوزه‌هایی را که پول به صورت جدی در آنها صرف می‌شود پیدا کنید و آنگاه بر اساس اولویت‌های مستقیم زندگی، به کنترل هزینه‌ها اقدام نمایید.

 

۱۶- از برند خود محافظت کنید

مهم نیست که شغل شما چیست و به لحاظ کاری از چه رتبه‌ای برخوردار هستید. مهم‌ترین عامل برای ادامه موفقیت، حفظ نام و شأن شما است. برند شخصی شما وجوه بسیاری را در بر می‌گیرد. در زمان حضور در فضای مجازی سعی کنید از عنوان و عکس و اطلاعات زیبا و شکیل استفاده کنید و از هرگونه رفتار آسیب‌رسان خودداری کنید. در محیط کاری زیبا لباس بپوشید، خوب حرف بزنید و رفتار مؤدبانه‌ای داشته باشید. اگر در هر زمینه‌ای دچار ضعف هستید، پیش از آن‌که وجهه کاری آسیب ببینید، آن ضعف را از میان بردارید. مهم‌تر از این موارد، کار خود را هرچه هست، با بهترین کیفیت انجام دهید.

 

۱۷- دوباره آغاز کنید

اگر سال ۹۴ بر شما سخت گذشته است، ورشکست شدید و یا به لحاظ مالی در مضیقه بوده‌اید، باید دوباره شروع کردن را در دستور کار داشته باشید. به هیچ عنوان اجازه ندهید افکار ناامیدکننده شما را از ادامه مسیر باز دارد. با رها کردن کارها و گوشه‌گیری شرایط لحظه به لحظه بدتر می‌شود. از این‌رو، باید در اولین فرصت ممکن شرایط روانی خود را احیا کنید و تلاش و کوشش را از سر بگیرید. مطمئن باشید سال جدید با یاری خدا و کوشش شما سال موفقیت خواهد بود.

 

۱۸- از مصرف انرژی بکاهید

حتماً در سال‌های اخیر با قبض‌های سنگین برق یا گاز مواجه شده‌اید. آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی باعث شده است که مسأله مصرف انرژی و صرفه‌جویی در آن به معضلی برای خانواده‌ها بدل شود. اگر تاکنون برای کنترل میزان انرژی مصرفی خود برنامه‌ریزی نکرده‌اید، بهتر است هرچه سریع‌تر به این کار اقدام کنید. برای توجیه بیشتر نگاهی به قبوض انرژی در سال گذشته داشته باشید و تصور کنید اگر صرفه‌جویی کرده‌ بودید، چه میازن پول پس‌انداز شده بود. البته برای موفقیت‌آمیز بودن برنامه صرفه‌جویی، آموزش به اعضای خانواده، به ویژه کودکان نیز ضروری است.

 

۱۹- زمان را مدیریت کنید

بیشتر توجه ما در برنامه‌ریزی مالی بر پول و هزینه‌های مالی متمرکز است. در حالی که عاملی بسیار مهم‌تر را پیوسته از یاد می‌بریم؛ این عامل زمان است. دارایی گران‌بهایی که ایرانیان آن را طلا ‌خوانده‌اند. زمان بستری است که تمام موفقیت‌های ما، به‌ویژه در زمینه پولی، در آن محقق می‌شود. به همین دلیل، باید هزینه‌های زمانی را نیز در محاسبه بودجه‌ای خود وارد نماییم. مدیریت بهینه زمان، جلوگیری از هدر رفتن آن و صرفه‌جویی می‌تواند به افزایش چشمگیر سرعت پیشرفت بینجامد.

 

۲۰- اصیل زندگی کنید

اصیل بودن به چه معنا است؟ آیا لباس‌های گران‌قیمت، خودروی خاص یا خانه‌ای بزرگ نشانه اصلات شما است؟ به هیچ وجه. اصالت به معنای مواجه شدن با خویشتن واقعی، شناسایی ارزش‌های درونی و عمل مطابق آنها است. هرگز سعی نکنید بر اساس ارزش‌های تحمیلی جامعه زندگی کنید و پول خود را صرف جلب رضایت دیگران نمایید. پس از تأمین سطح قابل قبولی از نیازها، بهتر است بر اساس انگیزه‌های واقعی خود حرکت کنید و به فشار بیرونی توجه ننمایید. مطمئن باشد که اصالت کوتاه‌ترین مسیر به سوی موفقیت است.

 

۲۱- عادات صرفه‌جویی را در زمان فراغت نیز ادامه دهید

پس از آن‌که بودجه دقیقی را تدوین کرده و مدتی طولانی به آن وفادار ماندید، ممکن است همچنان در کنترل هزینه‌ها ناتوان مانده باشید. در چنین وضعیتی از خود خواهید پرسید که ایراد کار کجاست؟ احتمالاً مسأله به هزینه‌های غیرضروری و بی‌اهمیت در زمان فراغت و تفریح شما باز می‌گردد. کنترل هزینه‌های مداوم و منظم زندگی به نسبت آسان است، اما در زمان فراغت ما خود را تا حدودی رها می‌کنیم و خرج شدن پول نیز به همین طریق از کنترل خارج می‌شود. از اینرو، ضمانت اجرایی بودجه‌ای موفق، صرفه‌جویی در تمام زمان‌ها و مکان‌ها است.

 

۲۲- پس‌انداز برای دوران بازنشستگی را از همین حالا آغاز کنید

دوران جوانی و انرژی و نشاط آن به سرعت سپری می‌شود. با افزایش سن، نیروی کار کمتر می‌شود و در مقابل، هزینه‌ها افزایش می‌یابد. به همین دلیل نباید به حقوق بازنشستگی خود اکتفا کنید و از همان دوران جوانی برای زندگی آرام و توأم با آسایش آینده برنامه‌ریزی نمایید. اصلی‌ترین راه برای تحقق چنین هدفی پس‌انداز کردن است. مبالغ ناشی از پس‌انداز را می‌توانید در زمینه‌های کم‌ریسک و امن سرمایه‌گذاری نموده و آینده خانواده خود را تضمین نمایید.

 

۲۳- باورهای خود را در مورد پول بازبینی کنید

افزایش ثروت و درآمد در اغلب موارد به رویکرد شما درباره پول وابسته است. اگر پول را چیزی منفی بدانید و نسبت به آن بدگمان باشید، بدون شک نمی‌توانید ارتباطی مناسب با پول برقرار کرده و ثروتمند شوید. روزهای ابتدایی سال بهترین زمان برای بازبینی چنین باورهای محدودکننده‌ای است. در شماره‌های قبلی معیشت، پرسش‌نامه‌هایی را برای ارزیابی دیدگاه افراد نسبت به پول ارائه کردیم. این پرسش‌نامه‌ها به شما کمک خواهند کرد که جایگاه پول در مجموعه باورهای‌تان را پیدا کنید و در صورت لزوم، نسبت به اصلاح باورهای نادرست اقدام کنید.

 

۲۴- استراتژی سرمایه‌گذاری را بازبینی کنید

هر فردی بر اساس مقتضیات زندگی و شرایط خود استراتژی خاصی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کند. ممکن است روش‌های محافظه‌کارانه را در پیش بگیرد و یا با خرید کالاهای سرمایه‌ای پرریسک، در انتظار سود بالا باشد. این‌که چه استراتژی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنید، به خودی خود اهمیت چندانی ندارد. مهم آن است که استراتژی انتخاب شده با شرایط زندگی و جو عمومی بازار سرمایه هماهنگ باشد. به همین دلیل، بازبینی مداوم استراتژی سرمایه‌گذاری از مهم‌ترین رموز موفقیت و افزایش ثروت است. به‌طور طبیعی آغاز سال بهترین زمان برای مرور برنامه‌ها و اصلاح اشتباهات خواهد بود.

 

۲۵- لذت ببرید

اما همه این توصیه‌ها که برخی از آنها سخت‌گیرانه و دشوار هستند، نباید مانع درک حقیقتی مهم‌تر شود. این‌که پول، در نهایت ابزاری برای خوشبختی است و نه خود آن. به همین جهت، اجازه ندهید تمام فکر و زمان شما صرف به دست آوردن پول و جمع کردن آن شود. درست است که شما را به صرفه‌جویی و پس‌انداز تشویق می‌کنیم، اما این راه‌کارها صرفاً برای ایجاد امنیت و شادی بیشتر است. در سال جدید سعی کنید بیشتر سفر کنید، اوقات بیشتری را با خانواده بگذرانید و از لحظه لحظه زندگی لذت ببرید. زمان را دریابید که زود سپری خواهد شد.

 

ماهنامه معیشت، اسفند ۱۳۹۴ و فروردین ۱۳۹۵

 

آیا برای ورود به سالی تازه آماده‌اید؟ شرایط آغازی درخشان را برای خود مهیا کرده‌اید؟ سال 94 با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش سپری شد و اینک در آستانه سالی جدید قرار گرفته‌ایم که می‌تواند لحظه موفقیت برای شما باشد. اما موفقیت مالی و پولی نیز به مانند دیگر جنبه‌های زندگی به برنامه‌ریزی و آماده‌سازی قبلی نیاز دارد. باید حوزه‌های مالی ...

آیا برای ورود به سالی تازه آماده‌اید؟ شرایط آغازی درخشان را برای خود مهیا کرده‌اید؟ سال ۹۴ با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش سپری شد و اینک در آستانه سالی جدید قرار گرفته‌ایم که می‌تواند لحظه موفقیت برای شما باشد. اما موفقیت مالی و پولی نیز به مانند دیگر جنبه‌های زندگی به برنامه‌ریزی و آماده‌سازی قبلی نیاز دارد. باید حوزه‌های مالی را به دقت شناسایی کنید، نقاط قوت را تقویت نموده و ضعف‌ها را تا حد امکان برطرف سازید. البته انجام این فرآیند میان‌برهایی نیز دارد که در ادامه سعی کرده‌ایم تعداد زیادی از آنها را با شما در میان بگذاریم. با استفاده از این روش‌ها و نکات می‌توانید مسیر بهبود را با سرعت بیشتری طی کنید و سال تازه را به درخشان‌ترین سال زندگی خود بدل سازید. این نکات به ظاهر بی‌اهمیت شما را قادر می‌سازند تا با صرف انرژی کمتر، دستاوردهای بیشتری داشته باشید.

 

۱- بانک مناسبی را برای فعالیت‌های خود انتخاب کنید

امروزه بخش عمده‌ای از زندگی اقتصادی از مسیر فعالیت‌های بانکی می‌گذرد. به همین دلیل انتخاب بانک مطلوب و متناسب با نیازهای مالی از جمله اقدامات اساسی برای تسهیل امور است. در انتخاب بانک به مواردی چون سود سپرده، امکان برداشت از حساب، تعداد دستگاه‌های خودپرداز در سطح شهر، برخورد پرسنل، امکان اخذ تسهیلات و موارد مشابه توجه کنید. اگر از بانک خود ناراضی هستید، سال جدید بهترین زمان برای تغییر آن است. البته نیازی نیست به یکباره حساب بانکی خود را ببندید. آرام آرام مبالغ را به حساب جدید منتقل کنید و حساب قبلی را کمتر مورد استفاده قرار دهید.

 

۲- از تخیل‌تان استفاده کنید

رسیدن به قله‌های موفقیت نیازمند تصور و تخیل است. نیروی عظیمی که در خیال شما وجود دارد می‌تواند انرژی‌های‌تان را متمرکز نموده و آنها را در مسیر درست هدایت کند. برای تحریک تخیل و برانگیختن احساسات مثبت، می‌توانید از تصاویر استفاده کنید. عکسی از خانه رؤیایی، خودروی محبوب و یا عزیزان‌تان را در محلی قرار دهید که هر روز آنها را مشاهده کنید. از این طریق تمایل شما به تلاش بیشتر خواهد شد و نیروی احساسات را برای پیمودن مسیر دشوار موفقیت به کار خواهید گرفت.

 

۳- اهداف پولی را شناسایی کنید و آنها را با دوستان و عزیزان‌تان در میان بگذارید

شناسایی اهداف گام نخست در تحقق آنها است. سعی کنید بر اساس واقعیات موجود و از طریق قوه تخیل اهدافی بلند و واقع‌بینامه را برگزینید. پس از این کار، اهداف خود را با نزدیک‌ترین افرادی که به آنها اعتماد دارید در میان بگذارید. این‌گونه مشورت‌ها دو فایده اصلی دارد: نخست آن‌که بازگو کردن اهداف و آرزوها برای فردی دیگر، توانایی ذهنی و احساسی شما را برای محقق ساختن آنها بیشتر می‌کند و تعهد لازم را ایجاد نماید. از سوی دیگر، می‌توانید از دوستان خود مشاوره‌های مناسبی را دریافت کنید و حتی در صورت ایجاد شرایط مناسب، مسیر را با آنها به صورت مشترک طی کنید.

 

۴- از ابـــزارهای ارتباطــــی خود محافظت کنید

سرقت وسایلی چون موبایل و لپ‌تاپ از آن دست مشکلاتی است که عواقب بسیاری در پی دارد. شاید در سال گذشته این مسأله برای شما نیز پیش آمده باشد. اطلاعات موجود در تلفن‌های همراه امروزه بسیار زیاد شده‌اند و به همین دلیل حفاظت دقیق از این وسایل ارتباطی نقش بسیار ویژ‌ه‌ای در امنیت اطلاعات شما خواهد داشت. به‌علاوه مسیرهای ارتباطی و اطلاعات کاری موجود در این وسایل نیز که در طول ماه‌ها و سال‌ها به تدریج جمع‌آوری‌ شده‌اند، ممکن است در اثر یک بی‌دقتی از بین بروند. از این رو، به شما توصیه می‌کنیم در سال جاری بیش از گذشته در نگهداری این وسایل دقت کنید.

 

۵- از مزایای شغل خود نهایت استفاده را داشته باشید

کار کردن در شرکت‌ها و مؤسسات دولتی یا خصوصی، در کنار دستمزد ماهانه، مزایای دیگری نیز دارند که استفاده از آنها مسیر موفقیت شما را تسهیل خواهد کرد. به‌طور مثال، بیمه‌های گوناگون، اعم از بازنشستگی یا درمانی، امروزه در اغلب مؤسسات به کارکنان ارائه می‌شود که استفاده از آنها برای تضمین شرایط آینده سودمند است. در کنار بیمه، وام‌ها، صندوق‌های اعتباری و موارد مشابه نیز توسط بسیاری از شرکت‌ها فراهم آمده است و کارمندان می‌توانند با بهره گرفتن از آنها شرایط خود را بهبود بخشند. در سال جدید، چشمان خود را برای این‌گونه مزایای جنبی باز نگاه دارید و از فرصت‌های موجود در محیط کار بهترین استفاده را ببرید.

 

۶- خود را برای مواجهه با دشواری‌های مالی آماده کنید

در زندگی لحظاتی پیش می‌آید که می‌توان نام بحران مالی بر آن نهاد. در این شرایط که ممکن است در اثر از دست دادن شغل، بدهی ناگهان، ورشکستگی و موارد دیگر به وجود آمده باشد، فشار بسیار زیادی بر اعضای خانواده وارد می‌آید. به نحوی که حتی خطر فروپاشی خانواده نیز دور از انتظار نیست. این لحظات که ممکن است روزها، ماه‌ها و حتی سال‌ها طول بکشند، بدون آمادگی قبلی قابل مدیریت نخواهند بود. رمز این آمادگی نیز در پس‌انداز کافی و کاستن از حجم بدهی‌ها نهفته است. برای مواجه شدن با بحران‌های پیش‌بینی‌نشده باید صندوقی را برای موارد اضطراری در نظر بگیرید و مبلغی معین را در آن به‌عنوان پس‌انداز قرار دهید. به‌علاوه، از میزان بدهی‌های خود نیز بکاهید و در صورت امکان، آنها را کاملاً حذف کنید. با این دو گام، دشواری‌های شما در لحظات بحرانی بسیار کمتر خواهد بود.

 

۷- از اپلیکیشین‌های مالی و پولی استفاده کنید

تکنولوژی‌های ارتباطی جدید ابزارهایی بسیار کارآمد هستند که ما را در مسیر موفقیت یاری خواهند رساند. از جمله مهم‌ترین ابزارهای جدید، اپلیکیشین‌های موبایلی است که در جامعه ما نیز طرفداران بسیاری دارد. اما متأسفانه از میان این ابزارها، مواردی که به برنامه‌ریزی مالی، پس‌انداز، کنترل هزینه‌ها و دیگر زمینه‌های مالی مرتبط هستند، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. سعی کنید برای بهبود شرایط مدیریت مالی خود، مروری بر این اپلیکیشن‌ها داشته باشید و در همین ابتدای سال، بهترین‌ها را انتخاب و مورد استفاده قرار دهید. تأثیرات شگفت‌انگیز این ابزارها انتظار شما را می‌کشند.

 

۸- سواد مالی خود را بیشتر کنید

تصمیمات صحیح همواره وابسته به دانش کافی از موضوع هستند. مباحث پولی و مالی نیز به همین شکل به شدت تحت تأثیر میزان آموزش و سطح سواد مالی افراد قرار می‌گیرند. از این‌رو، اگر در سال جدید به دنبال کسب موفقیت‌ هستید، یکی از گام‌های اصلی ارتقای سطح دانش مالی است. مراکز بسیاری در کشور ما به آموزش‌های مرتبط با پول و سرمایه می‌پردازند. به‌علاوه حجم زیادی از دوره‌های رایگان آنلاین، کتاب و فیلم نیز برای آموزش مباحث مالی وجود دارند که با کمترین هزینه در دسترس شما قرار خواهند گرفت.

 

۹- با شریک زندگی خود هماهنگ شوید

زندگی مشترک معنایی وسیع و عمیق دارد. همسران تنها در جنبه‌های عاطفی شریک یکدیگر نیستند، بلکه تمام خوشی‌ها و نارضایتی‌ها، موفقیت‌ها و شکست‌های آنها نیز مشترک است. به همین دلیل، مسائل مالی و تصمیم‌گیری درباره آنها نیازمند همکاری دقیق و همه‌جانبه میان همسران است. سعی کنید با ترتیب دادن جلسات گفتگو، نسبت به دیدگاه مالی همسرتان آگاهی پیدا کنید و نظرات خود را نیز با او در میان بگذارید. پس از این کار، درباره اهدافی که به صورت مشترک طراحی شده‌اند بحث کرده و راه‌های مناسب برای تحقق آنها را مشخص نمایید. این فرآیند نه تنها انرژی شما را متمرکز نموده و سرعت پیشرفت را افزایش می‌دهد، بلکه به‌طور مستقیم برای کیفیت رابطه نیز تأثیر گذاشته و زندگی مشترک شما را شادتر و عاشقانه‌تر می‌سازد.

 

۱۰- حضــور در فضــای مجــــازی را مدیریت کنید

ایمیل، تلگرام، اینستاگرام، فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های مجازی بخش قابل توجهی از زمان روزانه را صرف خود می‌کنند. زمانی که صرف کردن آن در فعالیت‌های اقتصادی، آموزش و کسب اطلاعات می‌تواند به افزایش سرعت پیشرفت شما بینجامد. متأسفانه اغلب ما از مهارت‌های لازم برای استفاده از فضای مجازی برخوردار نیستیم و آسیب‌های قابل توجهی را از همین زاویه متحمل می‌شویم. با خود قرار بگذارید برای حفاظت از زمان و انرژی، در سال جدید کمتر در شبکه‌های مجازی حضور داشته باشید و با برنامه‌ریزی دقیق، وجهه مجازی خود را مدیریت نمایید. اگر این تغییر را در شیوه برخورد با فضای مجازی اعمال کنید، از تأثیرات ناشی از آن در پایان سال جدید متعجب خواهید شد.

 

۱۱- از خطاهای مالیاتی پرهیز کنید

کاهش درآمدهای نفتی در سال گذشته که احتمالاً در سال آتی نیز ادامه خواهد داشت، دولت را مجبور خواهد ساخت که درآمدهای دیگری را جایگزین فروش نفت کند. یکی از مهم‌ترین منابع در این راستا درآمدهای مالیاتی است. به همـین جــهت، هزینه‌هــای مالیـــاتی رفته‌رفته به بخش مهمی از فعالیت‌های مالی و پولی ما بدل خواهند شد. حوزه‌ای که بی‌اطلاعی و کم‌توجهی به آن عواقب جدی را به همراه خواهد آورد. در سال آینده سعی کنید ضمن مشاوره با متخصصان این امور، برنامه‌ریزی دقیقی برای مباحث مالیاتی داشته باشید و از زیان‌های احتمالی جلوگیری کنید.

 

۱۲- اعتماد به نفس مالی داشته باشید

بسیاری از خطاهای تصمیم‌گیری و شکست‌ها ناشی از نبود اعتماد به نفس و ترس هستند. این مسأله به‌ویژه در خصوص خانم‌ها با شدت بیشتری وجود دارد. عدم اعتماد به نفس باعث می‌شود شما به جمع‌آوری اطلاعات خود اطمینان نداشته باشید و در زمان اخذ تصمیم مردد شوید. به همین دلیل مرتباً اقدام عملی را به تأخیر انداخته و خود را در مشاوره‌های بی‌پایان غرق می‌کنید. امری که در نهایت زمان طلایی را از شما گرفته و باعث زیان خواهد شد. البته توصیه به اعتماد و آرامش به هیچ عنوان به معنای غرور و بی‌توجهی به مشاوره‌های خردمندانه نیست. به یاد داشته باشید که غرور و ضعف دور روی یک سکه هستند.

 

۱۳- تناسب اندام به هزینه زیاد نیازی ندارد

تحرک بدنی و ورزش روزانه از جمله توصیه‌هایی است که این روزها زیاد می‌شنویم. انجام تمرینات بدنی روزانه می‌تواند باعث ارتقای سطح سلامت ما شده و از اغلب بیماری‌های پیشگیری کند. اما بر خلاف باور عمومی، ورزش کردن به هزینه زیادی نیاز ندارد. ما مجبور نیستیم هزینه‌های سنگین مرتبط با باشگاه‌ها، خرید تجهیزات ورزشی گران مانند تردمیل و یا برنامه‌‌های مفصل را بپردازیم. صرفاً کافی است یک جفت کفش مناسب داشته باشیم و برای ورزش به کوه برویم، بدویم یا به سادگی پیاده‌روی کنیم.

 

۱۴- عادات درست پولی را به کودکان بیاموزید

اغلب عادات صحیح یا نادرست از سنین پایین آغاز می‌شوند و در شیوه تربیت کودکان در ابتدای زندگی ریشه دارند. به همین دلیل، آگاهی پدر و مادر نسبت به اهمیت این دوران و تلاش آنها برای ایجاد عادات پولی مناسب، سرنوشت کودکان را رقم خواهد زد. اگر تا به حال نسبت به تربیت پولی و مالی کودکان سهل‌انگاری کرده‌اید، سال جدید بهترین زمان برای تغییر این رویه است. سعی کنید فرآیند تربیت مالی کودک را به آرامی مدیریت کنید. سخت‌گیری بیش از حد نتیجه معکوس خواهد داد. کودکان در درک مسائل مالی با دشواری مواجه هستند. به همین دلیل باید حوصله زیادی به خرج دهید و کودک را آرام‌آرام و مهربانانه هدایت کنید.

 

۱۵- هوشمندانه خرج کنید

کنترل هزینه‌ها یکی از راه‌های اصلی موفقیت مالی است. اما بدون برنامه‌ریزی و تغییر شیوه خرج کردن پول نمی‌توانید در این مسیر گام بردارید. در سال جدید برای تغییر شیوه پول خرج کردن خود برنامه داشته باشید. می‌توانید از افراد باتجربه در این راه یاری بگیرید. حوزه‌هایی را که پول به صورت جدی در آنها صرف می‌شود پیدا کنید و آنگاه بر اساس اولویت‌های مستقیم زندگی، به کنترل هزینه‌ها اقدام نمایید.

 

۱۶- از برند خود محافظت کنید

مهم نیست که شغل شما چیست و به لحاظ کاری از چه رتبه‌ای برخوردار هستید. مهم‌ترین عامل برای ادامه موفقیت، حفظ نام و شأن شما است. برند شخصی شما وجوه بسیاری را در بر می‌گیرد. در زمان حضور در فضای مجازی سعی کنید از عنوان و عکس و اطلاعات زیبا و شکیل استفاده کنید و از هرگونه رفتار آسیب‌رسان خودداری کنید. در محیط کاری زیبا لباس بپوشید، خوب حرف بزنید و رفتار مؤدبانه‌ای داشته باشید. اگر در هر زمینه‌ای دچار ضعف هستید، پیش از آن‌که وجهه کاری آسیب ببینید، آن ضعف را از میان بردارید. مهم‌تر از این موارد، کار خود را هرچه هست، با بهترین کیفیت انجام دهید.

 

۱۷- دوباره آغاز کنید

اگر سال ۹۴ بر شما سخت گذشته است، ورشکست شدید و یا به لحاظ مالی در مضیقه بوده‌اید، باید دوباره شروع کردن را در دستور کار داشته باشید. به هیچ عنوان اجازه ندهید افکار ناامیدکننده شما را از ادامه مسیر باز دارد. با رها کردن کارها و گوشه‌گیری شرایط لحظه به لحظه بدتر می‌شود. از این‌رو، باید در اولین فرصت ممکن شرایط روانی خود را احیا کنید و تلاش و کوشش را از سر بگیرید. مطمئن باشید سال جدید با یاری خدا و کوشش شما سال موفقیت خواهد بود.

 

۱۸- از مصرف انرژی بکاهید

حتماً در سال‌های اخیر با قبض‌های سنگین برق یا گاز مواجه شده‌اید. آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی باعث شده است که مسأله مصرف انرژی و صرفه‌جویی در آن به معضلی برای خانواده‌ها بدل شود. اگر تاکنون برای کنترل میزان انرژی مصرفی خود برنامه‌ریزی نکرده‌اید، بهتر است هرچه سریع‌تر به این کار اقدام کنید. برای توجیه بیشتر نگاهی به قبوض انرژی در سال گذشته داشته باشید و تصور کنید اگر صرفه‌جویی کرده‌ بودید، چه میازن پول پس‌انداز شده بود. البته برای موفقیت‌آمیز بودن برنامه صرفه‌جویی، آموزش به اعضای خانواده، به ویژه کودکان نیز ضروری است.

 

۱۹- زمان را مدیریت کنید

بیشتر توجه ما در برنامه‌ریزی مالی بر پول و هزینه‌های مالی متمرکز است. در حالی که عاملی بسیار مهم‌تر را پیوسته از یاد می‌بریم؛ این عامل زمان است. دارایی گران‌بهایی که ایرانیان آن را طلا ‌خوانده‌اند. زمان بستری است که تمام موفقیت‌های ما، به‌ویژه در زمینه پولی، در آن محقق می‌شود. به همین دلیل، باید هزینه‌های زمانی را نیز در محاسبه بودجه‌ای خود وارد نماییم. مدیریت بهینه زمان، جلوگیری از هدر رفتن آن و صرفه‌جویی می‌تواند به افزایش چشمگیر سرعت پیشرفت بینجامد.

 

۲۰- اصیل زندگی کنید

اصیل بودن به چه معنا است؟ آیا لباس‌های گران‌قیمت، خودروی خاص یا خانه‌ای بزرگ نشانه اصلات شما است؟ به هیچ وجه. اصالت به معنای مواجه شدن با خویشتن واقعی، شناسایی ارزش‌های درونی و عمل مطابق آنها است. هرگز سعی نکنید بر اساس ارزش‌های تحمیلی جامعه زندگی کنید و پول خود را صرف جلب رضایت دیگران نمایید. پس از تأمین سطح قابل قبولی از نیازها، بهتر است بر اساس انگیزه‌های واقعی خود حرکت کنید و به فشار بیرونی توجه ننمایید. مطمئن باشد که اصالت کوتاه‌ترین مسیر به سوی موفقیت است.

 

۲۱- عادات صرفه‌جویی را در زمان فراغت نیز ادامه دهید

پس از آن‌که بودجه دقیقی را تدوین کرده و مدتی طولانی به آن وفادار ماندید، ممکن است همچنان در کنترل هزینه‌ها ناتوان مانده باشید. در چنین وضعیتی از خود خواهید پرسید که ایراد کار کجاست؟ احتمالاً مسأله به هزینه‌های غیرضروری و بی‌اهمیت در زمان فراغت و تفریح شما باز می‌گردد. کنترل هزینه‌های مداوم و منظم زندگی به نسبت آسان است، اما در زمان فراغت ما خود را تا حدودی رها می‌کنیم و خرج شدن پول نیز به همین طریق از کنترل خارج می‌شود. از اینرو، ضمانت اجرایی بودجه‌ای موفق، صرفه‌جویی در تمام زمان‌ها و مکان‌ها است.

 

۲۲- پس‌انداز برای دوران بازنشستگی را از همین حالا آغاز کنید

دوران جوانی و انرژی و نشاط آن به سرعت سپری می‌شود. با افزایش سن، نیروی کار کمتر می‌شود و در مقابل، هزینه‌ها افزایش می‌یابد. به همین دلیل نباید به حقوق بازنشستگی خود اکتفا کنید و از همان دوران جوانی برای زندگی آرام و توأم با آسایش آینده برنامه‌ریزی نمایید. اصلی‌ترین راه برای تحقق چنین هدفی پس‌انداز کردن است. مبالغ ناشی از پس‌انداز را می‌توانید در زمینه‌های کم‌ریسک و امن سرمایه‌گذاری نموده و آینده خانواده خود را تضمین نمایید.

 

۲۳- باورهای خود را در مورد پول بازبینی کنید

افزایش ثروت و درآمد در اغلب موارد به رویکرد شما درباره پول وابسته است. اگر پول را چیزی منفی بدانید و نسبت به آن بدگمان باشید، بدون شک نمی‌توانید ارتباطی مناسب با پول برقرار کرده و ثروتمند شوید. روزهای ابتدایی سال بهترین زمان برای بازبینی چنین باورهای محدودکننده‌ای است. در شماره‌های قبلی معیشت، پرسش‌نامه‌هایی را برای ارزیابی دیدگاه افراد نسبت به پول ارائه کردیم. این پرسش‌نامه‌ها به شما کمک خواهند کرد که جایگاه پول در مجموعه باورهای‌تان را پیدا کنید و در صورت لزوم، نسبت به اصلاح باورهای نادرست اقدام کنید.

 

۲۴- استراتژی سرمایه‌گذاری را بازبینی کنید

هر فردی بر اساس مقتضیات زندگی و شرایط خود استراتژی خاصی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کند. ممکن است روش‌های محافظه‌کارانه را در پیش بگیرد و یا با خرید کالاهای سرمایه‌ای پرریسک، در انتظار سود بالا باشد. این‌که چه استراتژی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنید، به خودی خود اهمیت چندانی ندارد. مهم آن است که استراتژی انتخاب شده با شرایط زندگی و جو عمومی بازار سرمایه هماهنگ باشد. به همین دلیل، بازبینی مداوم استراتژی سرمایه‌گذاری از مهم‌ترین رموز موفقیت و افزایش ثروت است. به‌طور طبیعی آغاز سال بهترین زمان برای مرور برنامه‌ها و اصلاح اشتباهات خواهد بود.

 

۲۵- لذت ببرید

اما همه این توصیه‌ها که برخی از آنها سخت‌گیرانه و دشوار هستند، نباید مانع درک حقیقتی مهم‌تر شود. این‌که پول، در نهایت ابزاری برای خوشبختی است و نه خود آن. به همین جهت، اجازه ندهید تمام فکر و زمان شما صرف به دست آوردن پول و جمع کردن آن شود. درست است که شما را به صرفه‌جویی و پس‌انداز تشویق می‌کنیم، اما این راه‌کارها صرفاً برای ایجاد امنیت و شادی بیشتر است. در سال جدید سعی کنید بیشتر سفر کنید، اوقات بیشتری را با خانواده بگذرانید و از لحظه لحظه زندگی لذت ببرید. زمان را دریابید که زود سپری خواهد شد.

 

ماهنامه معیشت، اسفند ۱۳۹۴ و فروردین ۱۳۹۵

 

کتابهای منتشره

اصل بعیدبودن: چرا هم‌رخدادی‌ها و رویدادهای معجزه‌آسا و نادر همه‌روزه رخ می‌دهند

این کتابی‌ست درباره‌ی رویدادهای خارق‌العاده‌ی نامحتمل و ‏بعید؛ درباره‌ی این‌که چرا چیزهایی بسیار بعید رخ می‌دهند. و ناگفته نماند، درباره‌ی ‏این‌که چرا پشت سر هم رخ می‌دهند و رخ می‌دهند، و باز هم رخ می‌دهند. ‏ در نگاه نخست،...[]