بسم الله الرحمن الرحیم

دسته بندی : اقتصاد زندگی

۱۳ خرداد ۱۳۹۷

EstimationBias-02

چنان‌که بارها اشاره کرده‌ایم، موفقیت مالی به برنامه‌ریزی، تلاش، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری نیاز دارد. اما تمامی این اقدامات، بدون توجه ویژه به هزینه‌ها و کوشش برای کاستن از آنها بی‌فایده است. اگر عادات هزینه‌ای نادرست خود را ترک نکنید و همچنان اصرار داشته باشید که با کمترین بهانه منابع مالی را هدر دهید، مطمئناً در نهایت موفقیت چندانی به‌دست نخواهید آورد.

عادات زیر از جمله مهم‌ترین مواردی است که موجب از دست رفتن پول شما می‌شود. بسیاری از این عادت‌ها به‌صورت پنهان عمل می‌کنند و منابع مالی شما را بی‌آنکه متوجه باشید به هدر می‌دهند. ماه های ابتدایی سال جدید بهترین زمان برای توقف این اقدامات نامناسب است. پس دست به‌کار شوید!

 

۱- اعتیاد به گوشی هوشمند

کاربرد وسیع گوشی‌های هوشمند در جهان امروز و وابسته شدن هرچه بیشتر افراد به امکانات و اپلیکیشن‌ها باعث می‌شود که زندگی معاصر را نتوان بدون ابزارهای هوشمند تجسم کرد. اما برخلاف انتظار، استفاده از این وسائل چندان بدون هزینه هم نیستند. درست است که گوشی‌های هوشمند با ارائه امکانات متنوع سبب کاهش بسیاری از هزینه‌ها می‌شوند، اما در عین حال استفاده نامناسب از آنها و اعتیاد به کاربرد دائمی این ابزارها می‌تواند سبب هزینه‌های بسیاری شود که خرید مداوم اینترنت بدون نیاز واقعی از جمله آنها است.

 

۲- بی‌توجهی به وام‌ها و بدهی‌ها

خوش‌حسابی یکی از رموز موفقیت مالی است. زمانی که شما نسبت به حساب‌های بانکی، وام‌های و بدهی‌های خود بی‌تفاوت باشید، جرائم و هزینه‌های مرتبط با دیرکرد آرام‌آرام منابع شما را تحلیل خواهند برد. توجه داشته باشید که خوش‌حسابی می‌تواند مانع هدر رفتن پول شما شود و با جلب اعتماد طرف مقابل، امکان برخورداری از منابع تازه را نیز فراهم سازد.

 

۳- عادات نامناسب تغذیه

همه ما از اهمیت تغذیه مناسب برای دستیابی به انرژی کافی و سلامتی آگاه هستیم. اما آنچه نسبت به آن کمتر توجه می‌کنیم این است که عادات غذایی نامطلوب به منابع ما نیز فشار می‌آورند. به‌طور مثال، اگر خانواده‌ای چهارنفره عادت به خرید غذا داشته باشند، مرتباً در وعده‌های غذایی خود از نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه استفاده کنند، رستوران‌ها محل اصلی رفت و آمدشان باشد، آنگاه در انتهای هر ماه بخش عمده‌ای از درآمد خود را صرف تغذیه خواهند کرد. در حالی‌که با خرید محصولات تازه و پخت غذا در منزل، امکان صرفه‌جویی به میزان زیادی فراهم خواهد آمد. اگر نسبت به این مسأله تردید دارید، هزینه‌های نامطلوب غذایی را در طول یک ماه فهرست کنید و آنگاه با حذف آنها، نسبت به اهمیت این اصلاح رویه آگاه شوید. البته سلامتی شما نیز با چنین تصمیمی به‌صورت باورنکردنی ارتقا پیدا خواهد کرد.

 

۴- خرید اقساطی خودرو

شرکت‌های لیزیگ امکاناتی را فراهم می‌سازند تا خریداران بتوانند با پرداخت میزان محدودی پول، صاحب خودروی مورد نیاز خود شوند. این گزینه‌ها تا حدود زیادی وسوسه‌کننده است، چراکه افراد می‌توانند با تکیه بر مقدار قابل پرداخت پول، اقدام به خرید خودرو نمایند. در عین حال، خریداران گاه از هزینه‌های فوق‌العاده زیاد ناشی از خرید خودرو به‌صورت اقساطی غفلت می‌کنند. شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات لیزینگ برای تأمین هزینه‌ها و منفعت بیشتر، درصد قابل‌توجهی سود به هزینه خرید خودرو اضافه می‌کنند؛ به‌طوری که خریداران در برخی موارد خودروی موردنظر خود را بیش از ۵۰درصد گران‌تر می‌خرند. از این‌رو، اگر خودروی مناسبی دارید و صرفاً برای تنوع یا انگیزه‌های مشابه قصد خرید قسطی خودرو دارید، بهتر است از این کار صرفنظر کنید. شما می‌توانید در طول یک تا دو سال، میزان مشخصی از پول را پس‌انداز نموده و آنگاه خودروی مطلوب‌تان را به‌صورت نقدی خرید کنید. با این کار، نه تنها از هزینه‌های گزاف خرید لیزینگی رهایی می‌یابید، بلکه در مجموع خریدی مطلوب‌تر را نیز تجربه خواهید کرد.

 

۵- پرداخت پول برای ورزش

ورزش کردن در باشگاه‌ها و سالن‌های مجهز بدون شک گزینه‌ای مطلوب است. اما باید دید میزان این مطلوبیت در مقایسه با پول پرداخت‌شده چه میزان است. بسیاری افراد سالانه چند میلیون تومان صرف ثبت‌نام در باشگاه بدنسازی و یا دیگر مراکز ورزشی می‌کنند، در حالی‌که می‌توانند با صرف‌نظر کردن از هزینه بیهوده با ساده‌ترین امکانات نتایج مشابهی به‌دست آورند. به‌طور مثال، دویدن نیازی به خرید تردمیل یا استفاده از امکانات باشگاهی ندارد. ساخت عضلاتی نیرومند نیز به هیچ عنوان به مبلغ پرداخت‌شده برای ثبت‌نام در مراکز بدنسازی وابسته نیست. بسیاری از چهره‌های مشهور ورزشی، از ساده‌ترین امکانات برای موفقیت استفاده کرده‌اند؛ در نتیجه شما نیز می‌توانید با استفاده از امکانات موجود در پارک‌ها یا خرید چند ابزار ساده ورزشی، بهترین سطح سلامت و آمادگی جسمانی را به‌دست آورید.

 

۶- خرید و فروش با چک

استفاده از چک‌های بانکی یکی از روش‌های اصلی در بازارهای ایران و جهان است. اما این ابزار مالی در کنار تمام مزایای خود، می‌تواند موجب ضرر و زیان و اتلاف پول شما شود. اگر بدون آنکه فردی را بشناسید از او چک قبول کنید، خود را به دردسر خواهید انداخت. پاس نشدن یک چک چند میلیونی ساده می‌تواند تراز مالی شما را به هم بزند و ناچار شوید برای جبران آن، از وام‌های بانکی و یا دیگر روش‌های تأمین مالی استفاده کنید. روش‌هایی که با درصد سود خود موجب اتلاف منابع خواهند شد. از این‌رو بهتر است تا حد امکان از دریافت و پرداخت چک خودداری کنید و در صورت پذیرش، بر اساس اعتماد کامل نسبت به طرف مقابل عمل نمایید.

 

۷- بی‌توجهی به بیمه سلامت

مردان و زنان جوان اغلب تصور می‌کنند که جسم آنها آسیب‌ناپذیر است و هرگز ناچار نخواهند بود برای تأمین سلامت پولی بپردازند؛ چراکه به‌صورت دائمی از آن برخوردارند. این باور عمومی در کنار آنکه موجب روحیه بالای جوانان می‌شود، بی‌اندازه خطرناک است. چراکه از یک سو آسیب‌های جسمانی سن و سال نمی‌شناسد و از سوی دیگر با بالاتر رفتن سن، ریسک بیماری و از دست رفتن سلامتی بیشتر می‌شود. حال اگر فرد در طول زندگی خود نسبت به بیمه سلامت بی‌تفاوت بوده باشد، ناچار است در زمان مواجه شدن با گرفتاری اقدام به قرض گرفتن پول کند و این امر منابع مالی او را، که با کار و تلاش بسیار به‌دست آمده، به سادگی از بین خواهد برد. به همین جهت بهتر است در اولین فرصت با پرداخت مبلغی بسیار اندک، آینده خود را تأمین نمایید. اگر شغل ثابتی ندارید، می‌توانید از امکان بیمه سلامت همگانی که توسط دولت ارائه می‌شود استفاده کنید.

 

۸- ناهماهنگی مالی میان همسران

زندگی مشترک نیازمند تفاهم و هماهنگی است. اما تفاهم به زمینه‌های عاطفی محدود نمی‌شود و موفقیت یک زوج به تفاهم مالی میان آنها نیز بستگی دارد. اگر زن و مرد الگوهای هزینه‌ای متفاوتی داشته باشند و برداشت آنها از آینده به‌صورت اساسی از یکدیگر دور باشد، نیرو و تلاش صورت‌گرفته به هدر خواهد رفت و موفقیت مالی به تأخیر می‌افتد. به همین جهت، بهتر است در طول یک هفته یا دست‌کم در طول یک ماه، زمانی مشخص را به گفتگو درباره مسائل مالی بپردازید. سعی کنید اهداف خود را با یکدیگر در میان گذاشته و آنها را با هم هم‌جهت سازید. به‌علاوه درباره میزان درآمد و هزینه‌های هر ماه نیز به دقت گفتگو کنید و برنامه‌ای جامع و مشترک را طراحی نمایید. تأثیر این هماهنگی بر موفقیت مالی شما و ممانعت از اتلاف پول ظرف چند ماه باعث شگفتی شما خواهد شد.

 

۹- مصرف سیگار

سالانه میلیون‌ها نخ سیگار در کشور ما استفاده می‌شود. این عادت ناپسند عامل مرگ و میرهای بسیاری است و سلامت افراد را به شدت تهدید می‌کند. اما در کنار زیان‌های سلامتی، سیگار عامل از دست رفتن مقدار قابل توجهی پول است. اگر میزان پول صرف‌شده برای سیگار را در طول یک ماه محاسبه کنید، هدر رفتن پول شما را شگفت‌زده خواهد کرد. تصور کنید اگر این پول را صرف آموزش یا سرمایه‌گذاری کرده‌ بودید، چه میزان در موفقیت شما مؤثر واقع می‌شد. به همین جهت، بهتر است در اولین فرصت عادت سیگار کشیدن را کنار بگذارید. البته ترک سیگار فرآیندی دشوار و زمان‌بر است که به اراده و تلاش نیاز دارد. بهتر است در این زمینه از مشاوره افراد متخصص نیز بهره بگیرید.

 

۱۰- خرید لباس غیرضروری

یکی از تفریحات رایج در ایران و جهان خرید لباس و سایر اقلام پوشیدنی است. شاید شما از وضعیت مالی مناسبی برخوردار باشید و تصور کنید که لباس خریدن آسیب چندانی به منابع شما وارد نخواهد آورد. اما این تصور از پایه نادرست است. اگر بدون آنکه نیاز داشته باشید اقدام به خرید لباس کنید، منابع مالی شما به هدر خواهند رفت. ده‌ها لباس بدون استفاده خواهند ماند و پولی که سرمایه‌گذاری آن باعث رشد شما می‌شد، در کمد شما حبس می‌شود. برای توقف این عادت، ابتدا تمام لباس‌ها و محصولات پوشیدنی خود را فهرست کنید. مواردی که قابل استفاده هستند را نگاه داشته و مابقی را برای اهدا به خیریه و مصارف مشابه کنار بگذارید. پس از این گام، می‌توانید نیازهای خود را به دقت ارزیابی کرده و اقدام به خرید کنید. اگر به دنبال بهترین و ارزان‌ترین خرید هستید، سعی کنید با خرید مخالف فصل لباس تهیه کنید. این کار صرفه‌جویی قابل توجهی را ایجاد خواهد کرد.

 

۱۱- نداشتن بودجه

تقریباً در همه شماره‌های معیشت از اهمیت بودجه‌بندی سخن گفته‌ایم و پس از این نیز چنین خواهیم کرد. چراکه در حرکت یک فرد یا خانواده به سوی ثبات و موفقیت مالی هیچ عاملی مهم‌تر از بودجه‌بندی نیست. برای آگاهی از چند و چون تنظیم بودجه و محقق ساختن آن به مطالب دیگر ما در این شماره و شماره‌های قبلی مراجعه کنید.

 

۱۲- خرید احساسی

پیرامون ما پر است از تبلیغات و محرک‌هایی که همگی می‌خواهند برای خرید محصولی خاص ما را متقاعد کنند. در این تبلیغات از روش‌های متنوع روان‌شناختی برای ایجاد انگیزه خرید در مخاطب استفاده می‌شود. حال اگر فردی نسبت به نیت اصلی بنگاه‌های تجاری ناآگاه باشد، به سادگی روان خود را در اختیار تبلیغات محیطی و مجازی قرار خواهد داد و به ناگاه می‌بیند کالایی را بی‌آنکه بخواهد خریداری کرده است. داشتن بودجه خرید و برنامه‌ریزی هفتگی و ماهانه برای تأمین نیازها می‌تواند از این‌گونه دام‌های خرید جلوگیری نموده و مانع هدر رفتن پول شما شود.

 

۱۳- بی‌توجهی به هزینه‌های نادیدنی

هزینه‌های نادیدنی؟! آیا چنین چیزی ممکن است؟ بله، ممکن است! در زندگی اغلب ما هزینه‌های پنهانی وجود دارند که به‌صورت ماهانه به بودجه فشار وارد می‌آورند، بی‌آنکه حتی متوجه آنها شویم. به‌طور مثال، قبوض ماهانه، هزینه‌های ایاب‌وذهاب درون‌شهری و خرید اینترنت موبایل، از آن دست هزینه‌هایی هستند که بدون ثبت دقیق تمام پول‌های صرف‌شده و بودجه چندان به چشم نمی‌آیند. اما پس از رصد کردن آنها در طول یک ماه از مقدار پول صرف‌شده تعحب خواهید کرد. سعی کنید در اولین فرصت فهرستی از تمام هزینه‌های آشکار و پنهان خود تهیه کنید و دقت داشته باشید که هیچ پولی را بدون آگاهی از مورد هزینه‌ای آن نپردازید. با این کار می‌توانید نشتی‌های بودجه را شناسایی کرده و مانع اتلاف پول خود شوید.

 

۱۴- پرداخت حق عضویت

امروزه بسیاری از مجلات، مراکز فرهنگی و وب‌سایت‌ها برای ارائه خودمات خود شرایطی را برای عضویت مطرح نموده و با آب‌وتاب شما را به خرید این گزینه‌ها تشویق می‌کنند. تسلیم شدن در برابر این‌گونه وسوسه‌ها نیز از جمله موارد اتلاف پول است. ممکن است شما به‌صورت موردی نیاز به خدمات یک وب‌سایت داشته باشید و یا بخواهید مجله‌ای خاص را بخوانید. اما اگر مبلغی را برای دوره‌های شش‌ماهه یا یک‌ساله پرداخت کنید، آنگاه ناچار خواهید بود برای هدر نرفتن پول خود، به هرحال این مبلغ را مصرف کنید. این صورتی آشکار از دور ریختن پول است. توصیه ما نیز همان کلید همیشگی است؛ نیاز خود را شناسایی کنید و تنها همان یک نیاز را برطرف سازید!

 

۱۵- خرید اقلام لوکس و گران‌قیمت

به‌راستی آیفون تازه به بازار آمده با آیفون یک مدل قدیمی‌تر شما چه تفاوتی می‌کند؟ ارزش دارد چند میلیون تومان را صرف خرید آن کنید؟ البته که نه! به هر میزان که در کار خود موفق بوده و درآمد سرشاری داشته باشید، باز هم اتلاف پول قابل توجیه نیست. اگر وسائل شخصی و زندگی شما از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند، هرگز برای چشم‌وهم‌چشمی و یا رقابت بیهوده با دیگران پول خود را دور نریزید. سعی کنید این مبالغ را پس‌انداز کنید و یا سرمایه‌گذاری نمایید. حتی می‌توانید مبالغ مورد نظر خود را صرف کمک به دیگران کنید. به‌راستی پولی که می‌توان با آن زندگی یک فرد را نجات داد و یا موفقیت و آینده فرزندان را تأمین کرد، باید در جیب شرکت‌های تولیدکننده محصولات گران‌قیمت ریخته شود؟

 

۱۶- پاساژگردی

بسیاری از مردم ایران در ایام تعطیل و یا پس از ساعت کار به همراه خانواده و دوستان به مراکز خرید و پاساژهای تجاری می‌روند و شروع به نگاه کردن مغازه‌ها می‌کنند. اگر نیاز واقعی وجود داشته باشد، این‌کار هیچ ایرادی ندارد. اما در اکثر موارد، افراد بی‌آنکه نیاز یا برنامه‌‌ای داشته باشند، صرفاً برای گردش به مراکز خرید می‌روند. غافل از این‌که این گردش‌های بیهوده می‌تواند باعث خرید محصولات بدون کاربرد شود و منابع را هدر دهد. اگر قصد تفریح، آرامش یا بودن در کنار عزیزان‌تان را دارید، بهتر است پارک‌ها و طبیعت را انتخاب کنید. می‌توانید با هم بازی کنید و یا به‌صورت انفرادی به مطالعه یا شنیدن موسیقی بپردازید. بدون شک، هر کدام از این گزینه‌ها را که انتخاب کنید، از گردش بی‌هدف در مراکز خرید کم‌ضررتر خواهد بود.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۹و۲۰، اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۵

 

چنان‌که بارها اشاره کرده‌ایم، موفقیت مالی به برنامه‌ریزی، تلاش، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری نیاز دارد. اما تمامی این اقدامات، بدون توجه ویژه به هزینه‌ها و کوشش برای کاستن از آنها بی‌فایده است. اگر عادات هزینه‌ای نادرست خود را ترک نکنید و همچنان اصرار داشته باشید که با کمترین بهانه منابع مالی را هدر دهید، مطمئناً در نهایت موفقیت چندانی به‌دست نخواهید ...

چنان‌که بارها اشاره کرده‌ایم، موفقیت مالی به برنامه‌ریزی، تلاش، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری نیاز دارد. اما تمامی این اقدامات، بدون توجه ویژه به هزینه‌ها و کوشش برای کاستن از آنها بی‌فایده است. اگر عادات هزینه‌ای نادرست خود را ترک نکنید و همچنان اصرار داشته باشید که با کمترین بهانه منابع مالی را هدر دهید، مطمئناً در نهایت موفقیت چندانی به‌دست نخواهید آورد.

عادات زیر از جمله مهم‌ترین مواردی است که موجب از دست رفتن پول شما می‌شود. بسیاری از این عادت‌ها به‌صورت پنهان عمل می‌کنند و منابع مالی شما را بی‌آنکه متوجه باشید به هدر می‌دهند. ماه های ابتدایی سال جدید بهترین زمان برای توقف این اقدامات نامناسب است. پس دست به‌کار شوید!

 

۱- اعتیاد به گوشی هوشمند

کاربرد وسیع گوشی‌های هوشمند در جهان امروز و وابسته شدن هرچه بیشتر افراد به امکانات و اپلیکیشن‌ها باعث می‌شود که زندگی معاصر را نتوان بدون ابزارهای هوشمند تجسم کرد. اما برخلاف انتظار، استفاده از این وسائل چندان بدون هزینه هم نیستند. درست است که گوشی‌های هوشمند با ارائه امکانات متنوع سبب کاهش بسیاری از هزینه‌ها می‌شوند، اما در عین حال استفاده نامناسب از آنها و اعتیاد به کاربرد دائمی این ابزارها می‌تواند سبب هزینه‌های بسیاری شود که خرید مداوم اینترنت بدون نیاز واقعی از جمله آنها است.

 

۲- بی‌توجهی به وام‌ها و بدهی‌ها

خوش‌حسابی یکی از رموز موفقیت مالی است. زمانی که شما نسبت به حساب‌های بانکی، وام‌های و بدهی‌های خود بی‌تفاوت باشید، جرائم و هزینه‌های مرتبط با دیرکرد آرام‌آرام منابع شما را تحلیل خواهند برد. توجه داشته باشید که خوش‌حسابی می‌تواند مانع هدر رفتن پول شما شود و با جلب اعتماد طرف مقابل، امکان برخورداری از منابع تازه را نیز فراهم سازد.

 

۳- عادات نامناسب تغذیه

همه ما از اهمیت تغذیه مناسب برای دستیابی به انرژی کافی و سلامتی آگاه هستیم. اما آنچه نسبت به آن کمتر توجه می‌کنیم این است که عادات غذایی نامطلوب به منابع ما نیز فشار می‌آورند. به‌طور مثال، اگر خانواده‌ای چهارنفره عادت به خرید غذا داشته باشند، مرتباً در وعده‌های غذایی خود از نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه استفاده کنند، رستوران‌ها محل اصلی رفت و آمدشان باشد، آنگاه در انتهای هر ماه بخش عمده‌ای از درآمد خود را صرف تغذیه خواهند کرد. در حالی‌که با خرید محصولات تازه و پخت غذا در منزل، امکان صرفه‌جویی به میزان زیادی فراهم خواهد آمد. اگر نسبت به این مسأله تردید دارید، هزینه‌های نامطلوب غذایی را در طول یک ماه فهرست کنید و آنگاه با حذف آنها، نسبت به اهمیت این اصلاح رویه آگاه شوید. البته سلامتی شما نیز با چنین تصمیمی به‌صورت باورنکردنی ارتقا پیدا خواهد کرد.

 

۴- خرید اقساطی خودرو

شرکت‌های لیزیگ امکاناتی را فراهم می‌سازند تا خریداران بتوانند با پرداخت میزان محدودی پول، صاحب خودروی مورد نیاز خود شوند. این گزینه‌ها تا حدود زیادی وسوسه‌کننده است، چراکه افراد می‌توانند با تکیه بر مقدار قابل پرداخت پول، اقدام به خرید خودرو نمایند. در عین حال، خریداران گاه از هزینه‌های فوق‌العاده زیاد ناشی از خرید خودرو به‌صورت اقساطی غفلت می‌کنند. شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات لیزینگ برای تأمین هزینه‌ها و منفعت بیشتر، درصد قابل‌توجهی سود به هزینه خرید خودرو اضافه می‌کنند؛ به‌طوری که خریداران در برخی موارد خودروی موردنظر خود را بیش از ۵۰درصد گران‌تر می‌خرند. از این‌رو، اگر خودروی مناسبی دارید و صرفاً برای تنوع یا انگیزه‌های مشابه قصد خرید قسطی خودرو دارید، بهتر است از این کار صرفنظر کنید. شما می‌توانید در طول یک تا دو سال، میزان مشخصی از پول را پس‌انداز نموده و آنگاه خودروی مطلوب‌تان را به‌صورت نقدی خرید کنید. با این کار، نه تنها از هزینه‌های گزاف خرید لیزینگی رهایی می‌یابید، بلکه در مجموع خریدی مطلوب‌تر را نیز تجربه خواهید کرد.

 

۵- پرداخت پول برای ورزش

ورزش کردن در باشگاه‌ها و سالن‌های مجهز بدون شک گزینه‌ای مطلوب است. اما باید دید میزان این مطلوبیت در مقایسه با پول پرداخت‌شده چه میزان است. بسیاری افراد سالانه چند میلیون تومان صرف ثبت‌نام در باشگاه بدنسازی و یا دیگر مراکز ورزشی می‌کنند، در حالی‌که می‌توانند با صرف‌نظر کردن از هزینه بیهوده با ساده‌ترین امکانات نتایج مشابهی به‌دست آورند. به‌طور مثال، دویدن نیازی به خرید تردمیل یا استفاده از امکانات باشگاهی ندارد. ساخت عضلاتی نیرومند نیز به هیچ عنوان به مبلغ پرداخت‌شده برای ثبت‌نام در مراکز بدنسازی وابسته نیست. بسیاری از چهره‌های مشهور ورزشی، از ساده‌ترین امکانات برای موفقیت استفاده کرده‌اند؛ در نتیجه شما نیز می‌توانید با استفاده از امکانات موجود در پارک‌ها یا خرید چند ابزار ساده ورزشی، بهترین سطح سلامت و آمادگی جسمانی را به‌دست آورید.

 

۶- خرید و فروش با چک

استفاده از چک‌های بانکی یکی از روش‌های اصلی در بازارهای ایران و جهان است. اما این ابزار مالی در کنار تمام مزایای خود، می‌تواند موجب ضرر و زیان و اتلاف پول شما شود. اگر بدون آنکه فردی را بشناسید از او چک قبول کنید، خود را به دردسر خواهید انداخت. پاس نشدن یک چک چند میلیونی ساده می‌تواند تراز مالی شما را به هم بزند و ناچار شوید برای جبران آن، از وام‌های بانکی و یا دیگر روش‌های تأمین مالی استفاده کنید. روش‌هایی که با درصد سود خود موجب اتلاف منابع خواهند شد. از این‌رو بهتر است تا حد امکان از دریافت و پرداخت چک خودداری کنید و در صورت پذیرش، بر اساس اعتماد کامل نسبت به طرف مقابل عمل نمایید.

 

۷- بی‌توجهی به بیمه سلامت

مردان و زنان جوان اغلب تصور می‌کنند که جسم آنها آسیب‌ناپذیر است و هرگز ناچار نخواهند بود برای تأمین سلامت پولی بپردازند؛ چراکه به‌صورت دائمی از آن برخوردارند. این باور عمومی در کنار آنکه موجب روحیه بالای جوانان می‌شود، بی‌اندازه خطرناک است. چراکه از یک سو آسیب‌های جسمانی سن و سال نمی‌شناسد و از سوی دیگر با بالاتر رفتن سن، ریسک بیماری و از دست رفتن سلامتی بیشتر می‌شود. حال اگر فرد در طول زندگی خود نسبت به بیمه سلامت بی‌تفاوت بوده باشد، ناچار است در زمان مواجه شدن با گرفتاری اقدام به قرض گرفتن پول کند و این امر منابع مالی او را، که با کار و تلاش بسیار به‌دست آمده، به سادگی از بین خواهد برد. به همین جهت بهتر است در اولین فرصت با پرداخت مبلغی بسیار اندک، آینده خود را تأمین نمایید. اگر شغل ثابتی ندارید، می‌توانید از امکان بیمه سلامت همگانی که توسط دولت ارائه می‌شود استفاده کنید.

 

۸- ناهماهنگی مالی میان همسران

زندگی مشترک نیازمند تفاهم و هماهنگی است. اما تفاهم به زمینه‌های عاطفی محدود نمی‌شود و موفقیت یک زوج به تفاهم مالی میان آنها نیز بستگی دارد. اگر زن و مرد الگوهای هزینه‌ای متفاوتی داشته باشند و برداشت آنها از آینده به‌صورت اساسی از یکدیگر دور باشد، نیرو و تلاش صورت‌گرفته به هدر خواهد رفت و موفقیت مالی به تأخیر می‌افتد. به همین جهت، بهتر است در طول یک هفته یا دست‌کم در طول یک ماه، زمانی مشخص را به گفتگو درباره مسائل مالی بپردازید. سعی کنید اهداف خود را با یکدیگر در میان گذاشته و آنها را با هم هم‌جهت سازید. به‌علاوه درباره میزان درآمد و هزینه‌های هر ماه نیز به دقت گفتگو کنید و برنامه‌ای جامع و مشترک را طراحی نمایید. تأثیر این هماهنگی بر موفقیت مالی شما و ممانعت از اتلاف پول ظرف چند ماه باعث شگفتی شما خواهد شد.

 

۹- مصرف سیگار

سالانه میلیون‌ها نخ سیگار در کشور ما استفاده می‌شود. این عادت ناپسند عامل مرگ و میرهای بسیاری است و سلامت افراد را به شدت تهدید می‌کند. اما در کنار زیان‌های سلامتی، سیگار عامل از دست رفتن مقدار قابل توجهی پول است. اگر میزان پول صرف‌شده برای سیگار را در طول یک ماه محاسبه کنید، هدر رفتن پول شما را شگفت‌زده خواهد کرد. تصور کنید اگر این پول را صرف آموزش یا سرمایه‌گذاری کرده‌ بودید، چه میزان در موفقیت شما مؤثر واقع می‌شد. به همین جهت، بهتر است در اولین فرصت عادت سیگار کشیدن را کنار بگذارید. البته ترک سیگار فرآیندی دشوار و زمان‌بر است که به اراده و تلاش نیاز دارد. بهتر است در این زمینه از مشاوره افراد متخصص نیز بهره بگیرید.

 

۱۰- خرید لباس غیرضروری

یکی از تفریحات رایج در ایران و جهان خرید لباس و سایر اقلام پوشیدنی است. شاید شما از وضعیت مالی مناسبی برخوردار باشید و تصور کنید که لباس خریدن آسیب چندانی به منابع شما وارد نخواهد آورد. اما این تصور از پایه نادرست است. اگر بدون آنکه نیاز داشته باشید اقدام به خرید لباس کنید، منابع مالی شما به هدر خواهند رفت. ده‌ها لباس بدون استفاده خواهند ماند و پولی که سرمایه‌گذاری آن باعث رشد شما می‌شد، در کمد شما حبس می‌شود. برای توقف این عادت، ابتدا تمام لباس‌ها و محصولات پوشیدنی خود را فهرست کنید. مواردی که قابل استفاده هستند را نگاه داشته و مابقی را برای اهدا به خیریه و مصارف مشابه کنار بگذارید. پس از این گام، می‌توانید نیازهای خود را به دقت ارزیابی کرده و اقدام به خرید کنید. اگر به دنبال بهترین و ارزان‌ترین خرید هستید، سعی کنید با خرید مخالف فصل لباس تهیه کنید. این کار صرفه‌جویی قابل توجهی را ایجاد خواهد کرد.

 

۱۱- نداشتن بودجه

تقریباً در همه شماره‌های معیشت از اهمیت بودجه‌بندی سخن گفته‌ایم و پس از این نیز چنین خواهیم کرد. چراکه در حرکت یک فرد یا خانواده به سوی ثبات و موفقیت مالی هیچ عاملی مهم‌تر از بودجه‌بندی نیست. برای آگاهی از چند و چون تنظیم بودجه و محقق ساختن آن به مطالب دیگر ما در این شماره و شماره‌های قبلی مراجعه کنید.

 

۱۲- خرید احساسی

پیرامون ما پر است از تبلیغات و محرک‌هایی که همگی می‌خواهند برای خرید محصولی خاص ما را متقاعد کنند. در این تبلیغات از روش‌های متنوع روان‌شناختی برای ایجاد انگیزه خرید در مخاطب استفاده می‌شود. حال اگر فردی نسبت به نیت اصلی بنگاه‌های تجاری ناآگاه باشد، به سادگی روان خود را در اختیار تبلیغات محیطی و مجازی قرار خواهد داد و به ناگاه می‌بیند کالایی را بی‌آنکه بخواهد خریداری کرده است. داشتن بودجه خرید و برنامه‌ریزی هفتگی و ماهانه برای تأمین نیازها می‌تواند از این‌گونه دام‌های خرید جلوگیری نموده و مانع هدر رفتن پول شما شود.

 

۱۳- بی‌توجهی به هزینه‌های نادیدنی

هزینه‌های نادیدنی؟! آیا چنین چیزی ممکن است؟ بله، ممکن است! در زندگی اغلب ما هزینه‌های پنهانی وجود دارند که به‌صورت ماهانه به بودجه فشار وارد می‌آورند، بی‌آنکه حتی متوجه آنها شویم. به‌طور مثال، قبوض ماهانه، هزینه‌های ایاب‌وذهاب درون‌شهری و خرید اینترنت موبایل، از آن دست هزینه‌هایی هستند که بدون ثبت دقیق تمام پول‌های صرف‌شده و بودجه چندان به چشم نمی‌آیند. اما پس از رصد کردن آنها در طول یک ماه از مقدار پول صرف‌شده تعحب خواهید کرد. سعی کنید در اولین فرصت فهرستی از تمام هزینه‌های آشکار و پنهان خود تهیه کنید و دقت داشته باشید که هیچ پولی را بدون آگاهی از مورد هزینه‌ای آن نپردازید. با این کار می‌توانید نشتی‌های بودجه را شناسایی کرده و مانع اتلاف پول خود شوید.

 

۱۴- پرداخت حق عضویت

امروزه بسیاری از مجلات، مراکز فرهنگی و وب‌سایت‌ها برای ارائه خودمات خود شرایطی را برای عضویت مطرح نموده و با آب‌وتاب شما را به خرید این گزینه‌ها تشویق می‌کنند. تسلیم شدن در برابر این‌گونه وسوسه‌ها نیز از جمله موارد اتلاف پول است. ممکن است شما به‌صورت موردی نیاز به خدمات یک وب‌سایت داشته باشید و یا بخواهید مجله‌ای خاص را بخوانید. اما اگر مبلغی را برای دوره‌های شش‌ماهه یا یک‌ساله پرداخت کنید، آنگاه ناچار خواهید بود برای هدر نرفتن پول خود، به هرحال این مبلغ را مصرف کنید. این صورتی آشکار از دور ریختن پول است. توصیه ما نیز همان کلید همیشگی است؛ نیاز خود را شناسایی کنید و تنها همان یک نیاز را برطرف سازید!

 

۱۵- خرید اقلام لوکس و گران‌قیمت

به‌راستی آیفون تازه به بازار آمده با آیفون یک مدل قدیمی‌تر شما چه تفاوتی می‌کند؟ ارزش دارد چند میلیون تومان را صرف خرید آن کنید؟ البته که نه! به هر میزان که در کار خود موفق بوده و درآمد سرشاری داشته باشید، باز هم اتلاف پول قابل توجیه نیست. اگر وسائل شخصی و زندگی شما از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند، هرگز برای چشم‌وهم‌چشمی و یا رقابت بیهوده با دیگران پول خود را دور نریزید. سعی کنید این مبالغ را پس‌انداز کنید و یا سرمایه‌گذاری نمایید. حتی می‌توانید مبالغ مورد نظر خود را صرف کمک به دیگران کنید. به‌راستی پولی که می‌توان با آن زندگی یک فرد را نجات داد و یا موفقیت و آینده فرزندان را تأمین کرد، باید در جیب شرکت‌های تولیدکننده محصولات گران‌قیمت ریخته شود؟

 

۱۶- پاساژگردی

بسیاری از مردم ایران در ایام تعطیل و یا پس از ساعت کار به همراه خانواده و دوستان به مراکز خرید و پاساژهای تجاری می‌روند و شروع به نگاه کردن مغازه‌ها می‌کنند. اگر نیاز واقعی وجود داشته باشد، این‌کار هیچ ایرادی ندارد. اما در اکثر موارد، افراد بی‌آنکه نیاز یا برنامه‌‌ای داشته باشند، صرفاً برای گردش به مراکز خرید می‌روند. غافل از این‌که این گردش‌های بیهوده می‌تواند باعث خرید محصولات بدون کاربرد شود و منابع را هدر دهد. اگر قصد تفریح، آرامش یا بودن در کنار عزیزان‌تان را دارید، بهتر است پارک‌ها و طبیعت را انتخاب کنید. می‌توانید با هم بازی کنید و یا به‌صورت انفرادی به مطالعه یا شنیدن موسیقی بپردازید. بدون شک، هر کدام از این گزینه‌ها را که انتخاب کنید، از گردش بی‌هدف در مراکز خرید کم‌ضررتر خواهد بود.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۹و۲۰، اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۵

 

کتابهای منتشره

اصل بعیدبودن: چرا هم‌رخدادی‌ها و رویدادهای معجزه‌آسا و نادر همه‌روزه رخ می‌دهند

این کتابی‌ست درباره‌ی رویدادهای خارق‌العاده‌ی نامحتمل و ‏بعید؛ درباره‌ی این‌که چرا چیزهایی بسیار بعید رخ می‌دهند. و ناگفته نماند، درباره‌ی ‏این‌که چرا پشت سر هم رخ می‌دهند و رخ می‌دهند، و باز هم رخ می‌دهند. ‏ در نگاه نخست،...[]