با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


۶ خطای پولی رایج در ابتدای زندگی مشترک

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۹ آبان ۱۳۹۴

ازدواج يکي از مهم ترين و تعيين کننده ترين مراحل زندگي است. زوج هاي جوان در ابتداي مسير مشترک خود در زندگي با اميد و آرزوي بسيار کنار يکديگر قرار مي گيرند؛ اما به محض ورود به دنياي واقعي و دشواري هاي مرتبط با آن، خود را در برابر حجم انبوهي از مشکلات مي يابند که مديريت نامناسب آنها مي تواند پايه هاي زندگي مشترک را ويران سازد.از اين رو، آگاهي کافي و مناسب ازمسائل ماليِ مرتبط با زندگي وتلاش دقيق براي غلبه بر آنها گامي حياتي در ادامه مسير زندگي همسران جوان است. اين مساله در بسياري موارد ناديده گرفته مي شود و همسران ماه ها و سال هاي ابتدايي زندگي را در نوعي از ناآگاهي نسبت به بحران هاي پيش رو سپري مي کنند. غافل از آنکه پس از گذشت مدتي، مشکلات يک به يک ظاهر شده و زندگي مشترک را به مخاطره خواهند انداخت.
مطابق آمارها، بسياري از موارد طلاق واقعي و يا جدايي عاطفي (که در آن زوجين کنار هم هستند اما روابط عاطفي مستحکمي ندارند) به طور مستقيم از مسائل پولي و مالي ناشي مي شود. به همين دليل متخصصان مالي به راه کارهايي انديشيده اند که با استفاده از آن ها، زندگي هاي تازه در برابر انبوه مشکلات و فشارهاي مالي مقاوم شوند. بخشي از اين راه کارها به معرفي خطاهاي عمده مالي در همسران جوان اختصاص دارد که در زير به شش نمونه از مهم ترين اين خطاها اشاره شده است:

۱٫ پرهيـــز از گفتگــو دربـــاره مسائـــل پـــولي
تمام متخصصان امور مالي بر اين نکته اتفاق نظر دارند که گفتگو بخشي بسيار از ضروري از فرآيند موفقيت است. از اين رو همسران جوان بايد پيش از آغاز گرفتارهاي مالي، صحبت کردن درباره اين مسائل را آغاز کنند. اين در حالي است که در بسياري موارد زوجين از اين امر حياتي غفلت مي کنند و بيشتر گفتگوهاي آنها به چند و چون برگزاري مراسم يا اهداف ديگر زندگي اختصاص دارد. بايد پيش از آغاز زندگي، زمان هايي را به گفتگوي جدي با همسر خود اختصاص دهيد. از او بپرسيد که ديدگاه مالي خانوادهاش نسبت به پول چگونه بوده است؟ چه ميزان ريسک پذير است؟ اهداف مالي کوتاه و بلند مدت او چيست؟ آيا تمايل دارد که تمام سرمايه و اقدامات مالي خانواده با هم ادغام شود؟ چه نظري درباره بودجه بندي دارد؟ با اين پرسش ها زوجين مي توانند چشم اندازهاي مالي يکديگر را شناسايي نموده و تصميمات متناسب با شخصيت خود اتخاذ نمايند. بي توجهي به اهميت گفتگو باعث مي شود نوعي از ابهام ميان همسران باقي بماند. اين ابهامات ممکن است در ادامه به بحران تبديل شوند و پايه هاي زندگي تازه را متزلزل سازند.

۲٫ بـــي توجهـــي بـــه تفـــاوت ديدگاه هاي مالي
اگر ديدگاه هاي مالي شما در تقابل کامل با همسرتان قرار دارد، بايد تلاش کنيد در طول گفتگوها حد وسطي را بيابيد و آن را به عنوان معيار عملکرد آتي معرفي نماييد. به طور مثال، اگر يکي از همسران به پس انداز شديد گرايش دارد و ديگري مايل است تمام پول خود را بي حساب و کتاب خرج نمايد، راهحل عاقلانه و ميانه آن است که بودجه اي را تعريف نموده و در آن بر سر ميزان پس انداز و هزينه هاي ماهانه توافق کنيد. مي توانيد اهداف مشترکي را ميان خود يافته و بودجه را براي دستيابي به اين اهداف طراحي نماييد. دقت کنيد که در بودجه ماهانه حتماً ميزاني از پول در نظر گرفته شود تا هر يک از شما بتوانيد آزادانه و بنا بر ميل خود آن را خرج نماييد. با اين کار …نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان