با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


۶ روش هوشمندانه برای خرج کردن پول های بادآورده

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۴ شهریور ۱۳۹۶

در طول زندگی هر فرد بارها اتفاق می‌افتد که مقادیری پول، کم یا زیاد، ناگهان و بی‌هیچ تلاشی به دست می‌آید. این پول‌ها را می‌توان هدیه گرفت، در قرعه‌کشی برنده شد و یا به عنوان پاداش از مدیر دریافت نمود. با این حال وجه مشترک تمامی آنها پیش‌بینی‌نشده بودن و سهولت دست‌یابی است. اما همین سادگی و پیش‌بینی‌نشده بودن، اغلب به عاملی برای هدر رفتن این مبالغ منتهی می‌شود، چراکه فرد جایی را برای این پول در نظر نگرفته و به همین جهت به سادگی آن را در امور بی‌اهمیت هزینه ‌می‌کند. به علاوه از آنجا که به دست آمدن این مبالغ بی زحمت بوده است، خرج کردن آنها نیز بسیار آسان صورت می‌گیرد و فرد به ناگاه مشاهده می‌کند که تمام پول را هزینه کرده است؛ بی‌آنکه حتی به یاد داشته باشد که پول در چه زمینه‌هایی خرج شده است! به همین دلیل ضرب‌المثل کهن پارسی به درستی می‌گوید که «بادآورده را باد می‌برد». با این حال، می‌توان با اتخاذ تدابیری دقیق مانعِ از دست رفتن پول «بادآورده» شد.

اگر از پیش در خصوص پول‌های پیش‌بینی‌نشده برنامه‌ریزی کنید و در بودجه ماهانه یا سالانه جایی را برای آنها در نظر بگیرید، آنگاه ارزش فوق‌العاده و اهمیت «پول باد آورده» را در می‌یابید. پیشنهادات زیر روش‌هایی هوشمندانه را برای استفاده حداکثری از پول‌ها به شما پیشنهاد می‌کنند:

 

۱- بدهیها را باز گردانید

از آنجا که پول‌های بادآورده در بودجه شما به دقت تعیین نشده‌اند، هزینه‌ کردن آنها نیز فشاری به بودجه وارد نخواهد آورد. لذا این بهترین فرصت است که بخشی از بدهی‌های خود را بازگردانید، بی‌آنکه مجبور باشید از برخی هزینه‌های ضروری دیگر صرفنظر کنید. این مساله هرچقدر مبلغ دریافتی اندک باشد، باز هم صادق است. ممکن است برخی افراد تصورکنند که بازگرداندن ۵۰ هزار تومان از یک بدهی یک میلیون تومانی چه دردی را درمان می‌کند؟ اما این تصور درست نیست، چراکه ارزش این ۵۰ هزار تومان به پیش‌بینی نشده بودن آن است. به علاوه در پایان کار شما به همین میزان از فرآیند بازپرداخت بدهی‌های خود پیش هستید.

 

۲- آموزش ببینید

هر یک از ما در حوزه تخصصی خود به آموزش دائمی نیاز داریم. باید دانش روز را کسب کنیم و با جریان جهانی اقتصادی و صنعتی همراه باشیم. اما این کار در اغلب موارد مستلزم صرف هزینه برای شرکت در کلاس‌ها، دوره‌ها، کارگاه‌ها و سمینار‌های آموزشی است. هزینه‌هایی که پرداخت آنها به بودجه ما تحمیل می‌شود و از این رو در بسیاری موارد اساساً از شرکت در آنها منصرف می‌شویم. با این اوصاف، ورود پولی باد آورده به زندگی می‌تواند امکانی بی‌نظیر برای استفاده از امکانات آموزشی باشد. این امر نه تنها باعث هزینه منطقی و بهینه پول خواهد شد، بلکه بیشتر مانند نوعی سرمایه‌گذاری است که سود آن در افزایش دستمزد و موقعیت‌های بهتر شغلی خود را نشان خواهد داد. مهم آن است که این سرمایه‌گذاری بدون فشار به اقتصاد خانواده انجام می‌شود و تمام نتایج حاصل از آن سودی خالص محسوب خواهد شد.

۳- خانه بخرید

اگر مبلغ پول بادآورده به حدی است که می‌توانید با آن خانه‌ای هرچند کوچک خریداری کنید، از این کار غفلت نورزید. به علاوه می‌توانید مبلغ به دست آمده را با پول حاصل از فروش خانه خود جمع کرده و محل زندگی‌تان را ارتقا دهید. هزینه‌های مرتبط با مسکن از جمله موارد عمده هزینه‌ای است که بهبود خانه مسکونی را دشوار می‌سازد، اما با کمک مبالغ پیش‌بینی‌نشده می‌توان این فرآیند را بدون هیچ فشار مالی مدیریت کرد. به علاوه این امکان هم وجود دارد که با استفاده از پول به دست آمده، حساب پس‌اندازی باز کرده یا اوراق وام خریداری کنید و سپس با استفاده از آن خانه مناسبی را خریداری نمایید.

 

۴- خرید کنید

اگر انجام هیچ یک از گزینه‌های بالا ممکن یا مطلوب نبود، با برنامه‌ریزی به خرید کالاهای مورد نیاز بروید. پول بادآورده به شما کمک می‌کند تا میل خرید و حتی ولخرجی‌تان را ارضا کنید، بی‌آنکه پس‌اندازها و دارایی‌هایتان را ازدست بدهید. درکنار این امر، می‌توانید اقلام ضروری خانه را با این پول خریداری کنید و یا برخی لوازم کهنه را تعویض نمایید؛ بدون ‌آنکه اختلالی در بودجه پیش‌بینی شده به وجود آمده باشد.

 

۵- تفریح کنید

تفریحات نیز از جمله دیگر بخش‌های زندگی است که در بودجه‌بندی دقیق و فشار مالی نادیده گرفته می‌شود. اگر مبلغ پول به دست آمده اندک است یا ایده‌های بالا شما را قانع نمی‌کند، پول به دست آمده را برای تفریح خود و خانواده‌ صرف کنید. با این کار از یک سو برخی لذت‌های کوچک و بزرگ را تجربه می‌کنید و از سوی دیگر با روحیه و انرژی بهتری به کار می‌پردازید. از این زاویه، تفریح متناسب نیز به نوعی مانند سرمایه‌گذاری عمل می‌کند و بر توان کاری شما می‌افزاید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۲، شهریور ۹۴

 

 برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان