با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


۶ رویکرد مناسب درباره پول

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۶ شهریور ۱۳۹۶

بسیاری از ما سالهای متمادی را برای دستیابی به آرامش مالی کار می‌کنیم و سختی‌های فراوانی را متحمل می‌شویم، اما در نهایت، نتیجه با اهداف اولیه فاصله بسیاری دارد. یاس و نگرانی نتیجه چنین شکستی است و از این رو باید پیش از فرارسیدن این لحظه راهی برای اصلاح مسیر و پیشرفت بیابیم. در واقع، آنچه اغلب افراد از آن غافل‌اند، شیوه مدیریت مالی و نحوه عمل با پول به دست آمده است. این مساله ربطی به مهارت‌های شغلی شما ندارد. ممکن است فردی در امور خاص صنعتی، تجاری و غیره بسیار باتجربه و آگاه باشد، اما مدیریت مالی را نیاموخته باشد و در نتیجه پول و درآمد خود را بیهود هدر دهد. لذا اگر به دنبال موفقیت و آرامش هستید، باید در کنار مهارت‌های شغلی، ذهنیت خود را در خصوص پول و مدیریت آن ارتقا دهید. توصیه‌های زیر نمونه‌های ساده اما کاربردی از این اصلاح ضروری را به شما ارائه می‌کند:

 

۱- ارزان زندگی کنید و منابع را برای پیشرفت خود هزینه نمایید

بسیاری از میلیونرهای خودساختهِ جهان زندگی ارزان را سرلوحه خود قرار داده‌اند. برخی از آنها از همان دوران کودکی کاستن از هزینه‌ها و پس‌انداز مبالغ باقی‌مانده را آغاز کرده‌اند و برخی دیگر در ادامه زندگی به سمت کمتر خرج کردن پول و پس‌انداز گرایش یافته‌اند. به گفته یکی از آنها «مهم نیست چگونه زندگی می‌کنید،

چه ماشینی می‌رانید یا چه لباسی می‌پوشید. هرچه بیشتر هزینه‌ کنید بر دارایی شما فشار بیشتری وارد خواهد شد و پی‌گیری اهداف دشوارتر می‌شود. در نتیجه، هرچه ارزان‌تر زندگی کنید، گزینه‌های بیشتری برای پیشرفت در اختیار خواهید داشت».

البته زندگی ارزان و محدود کردن هزینه‌ها به معنای قربانی کردن نیازها نیست، بلکه بیشتر درباره فرصت‌هایی است که نادیده گرفته می‌شوند. می‌توانید راه‌های متفاوتی را برای کاستن از هزینه‌ها و برآوردن نیازها پیدا کنید و با کاهش هزینه کلیِ زندگی منابع زمانی، پولی و انرژی خود را آزاد سازید. خواهید دید که با کمک این منابعِ آزاد شده پیشرفت قابل توجهی خواهید کرد.

 

۲- بدهیهای خود را بر اساس اولویتها بازگردانید

کارت‌های اعتباری، وام‌ها و خرید با چک بدترین نوع از سرمایه‌گذاری هستند. ممکن است بخواهید پول‌های به دست آمده از طریق این بدهی‌ها را سرمایه‌گذاری کنید، اما بدانید که این روش بسیار زیان‌آور است و در نهایت بازگرداندن سریع بدهی‌ها نسبت به سود حاصل از سرمایه‌گذاری آنها، منفعت بیشتری را نصیب شما خواهد ساخت. نرخ بهره وام‌های دریافتی اغلب از سود پرداخت‌شده بیشتر است و از این رو سرمایه‌گذاری با مبالغ قرض‌گرفته شده راه‌‌کاری کاملا نادرست است.

به همین دلیل، ایجاد تعادل میان درآمدها و بدهی‌ها یکی از رموز اصلی موفقیت و افزایش دارایی‌های شما است. در کنار این مساله، باید در فرآیند مدیریت مالی، ریسک سرمایه‌گذاری‌های خود را نیز به دقت مدیریت کنید تا با مشکلات ناگهانی مواجه نشوید.

 

۳- از شغل فعلی خود برای یافتن شغلی مناسبتر استفاده کنید

ممکن است در محلی به کار مشغول باشید که آن را نمی‌پسندید. شاید از محیط کاری، همکاران و یا نوع کار خود ناراضی هستید. اما باید به این نکته توجه کنید که هر شغل، علی‌رغم ایرادات خود، امکانی ویژه برای پیشرفت و ارتقای مهارتی شما دارد. می‌توانید در چارچوب شغل فعلی خود اطلاعات جدیدی را در زمینه‌ای خاص کسب کنید و به شکل عملی به افزایش دانش خود بپردازید. به طور طبیعی، دانش کسب شده از این طریق می‌تواند شما را در یافتن شغلی مناسب‌تر یاری کند. این مساله نه تنها در مورد یافتن کارفرمایی جدید، بلکه در راه‌اندازی کسب و کار شخصی نیز به شما کمک خواهد کرد. ارزش‌های پنهان در شغل فعلی خود را دستِ کم نگیرید و تا حد امکان از آنها استفاده نمایید.

 

۴- در زمان سرمایهگذاری به آنچه میدانید تکیه کنید

مشاوره‌ها و روش‌های مرسوم تحلیلی همگی ابزارهای مناسبی برای آغاز و ادامه فرآیند سرمایه‌‌گذاری هستند. اما این اطلاعات همه چیز را در بر نمی‌گیرند. برخی از موفق‌ترین فعالان بازار سرمایه در جهان اساسا به چنین تحلیل‌هایی بی‌اعتماد هستند و استفاده از دانش مستقیم و عینی را برای سرمایه‌گذاری توصیه می‌کنند.

بر اساس توصیه آنها، باید در سرمایه‌گذاری به شرکت‌ها و صنایعی روی بیاورید که اطلاعات دقیقی از عملکرد آنها دارید، بازارشان را به خوبی می‌شناسید و بر نقاط قوت و ضعف آنها مسلط هستید. این روش نه تنها ریسک خطای شما را پایین می‌آورد، بلکه باعث خواهد شد تحت تاثیر جوسازی‌های احتمالی و عمومی قرار نگرفته و در هر زمان بهترین تصمیم را بگیرید.

 

۵- مسئولیت اجتماعی داشته باشید

آنچه در فرآیند تولید ثروت اهمیت دارد، تنها سود شخصی شما نیست. باید همزمان به افزایش دارایی و ثروت دیگران نیز بیندیشید و تا حد امکان در این مسیر به آنها یاری کنید. درست است که ثروتمند بودن موقعیتی بسیار دلپذیر است، اما نباید آن را به خود و خانواده و نزدیکان‌تان محدود کنید. کسب سود بنابر اصطلاح اقتصاددانان یک بازی با حاصل جمع صفر نیست، بلکه می‌تواند به صورت برد-برد صورت پذیرد. توانایی شما در کمک به دیگران با افزایش دارایی‌های شما بیشتر می‌شود و از همین رو، مسئولیت شما نیز افزایش می‌یابد.

 

۶- پول هدف نیست، بلکه وسیلهای برای تحقق اهداف است

خوشبختی شما توسط حساب بانکی‌تان مشخص نمی‌شود و اساسا به دارایی‌های شما وابسته نیست. اگر صبح در هنگام برخواستن از خواب لبخندی از رضایت بر لب داشتید، می‌دانستید که امروز چه خواهید کرد و با آرامش و امید کار را آغاز کردید، آنگاه می‌توان شما را خوشبخت نامید. به یاد داشته باشید که پول اساسا یک وسیله است. نباید به آن همچون یک هدف نگاه کنید و تمام زمان و زندگی خود را صرف اندوختن بیشتر پول نمایید. از دارایی‌های خود برای لذت، رفاه و خوشبختی واقعی استفاده کنید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۲، شهریور ۹۴

 

 

 برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان