با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


۶ کاری که نباید با پول خود بکنید

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۹ آبان ۱۳۹۴

بيشتر ما در خصوص مسائل مالي و مديريت بهينه پول دچار ضعف هستيم، اما ضعف اصلي آنجا است که اغلب از اين ضعف خود آگاه نيستيم. از اين رو با نوعي توهم آگاهي اقدام به عمل مي کنيم و زندگي مالي خود و ديگران را با دشواري مواجه مي سازيم. ارتقاي دانش مديريت مالي و شناسايي اشتباهاتعمده پولي يکي از راه هايي است که از طريق آن مي توان به موفقيت دست يافت و با پرهيز از زيان و بحران، ايجاد عادات مثبت و تقويت رويکردهاي درست، آينده را تضمين کرد.
شش خطاي زير از جمله مهم ترين اشتباهاتي هستند که افراد در نحوه مواجهه و خرج کردن پول مرتکب مي شود. براي افزايش کارآمدي مالي پرهيز از اين خطاها ضروري است:

۱٫ ولخرجي
آيا پول خود را بدون در نظر گرفتن ملاحظات و بي حساب و کتاب خرج مي کنيد؟ طبيعي است که خرج کردن پول از تلاش براي پس انداز و کنترل هزينه ها بسيار آسان تر است. اما اين انتخاب آسان در ادامه شما را به دردسر خواهد انداخت. براي موفقيت در کنترل خرج کردن پول، ابتدا بايد اولويت ها و ارزش هاي زندگي خود را معين سازيد و اهداف مالي را با دقت مشخص نماييد. پس از اين گام، مي توانيد مسير مالي و هزينه اي خود را در نسبت با اهداف تعيين شده اصلاح کنيد و بر آنها متمرکز بمانيد.
البته بايد به ياد داشته باشيد که پرهيز از ولخرجي و تمرکز به صرفه جويي به خساست تبديل نشود. نيازهاي اوليه و ثانويه خانواده بايد به طور کامل برآورده شود و حتي بخشي از پول شما در هزينه هاي تفريحي صرف گردد. در واقع ولخرجي به معناي صرف بيهوده منابع است، بي آنکه حاصل مادي، رواني يا ذهني خاصي از آن حاصل شده باشد.

۲٫ پس انداز براي اهداف کوتاه مدت
پس انداز کردن براي دستيابي به اهداف کوتاه مدت به خودي خود ايرادي ندارد. مسأله آنجا است که نبايد به اينگونه پس انداز اکتفا کنيد. بخشي از پول خود را براي تقويت صندوق هزينه هاي اضطراري و بازنشستگي کنار بگذاريد. براي ايجاد توازن در اين زمينه، مي توانيد برنام هاي را براي پس انداز کردن خود طراحي کنيد. در اين برنامه مبلغي را که امکان کنار گذاشتن آن به صورت ماهانه وجود دارد مشخص نموده و سپس آن را ميان اولويت هاي پسانداز خود تقسيم نماييد. با اين کار مطمئن خواهيد بود که هيچ حوزهاي از چشمان شما دور نمانده است.

۳٫ انباشته شدن صـورتحساب ها و تعهدات
گاهي اوقات، افراد تحت فشار مالي کنترل شرايط را از دست مي دهند. نيروي آنها به مرور کاهش يافته و اوضاع دشوار بر ايشان مسلط مي شود. اجازه ندهيد چنين اتفاقي براي شما بيفتد. همواره سعي کنيد کنترل شرايط را در اختيار داشته باشيد. صورتحساب ها و بازپرداخت وامها را به هر صورت انجام دهيد و با تمام توان خود سعي کنيد به برنامه هاي از پيش تعيين شده وفادار بمانيد.

معیشت / آبان ۹۴نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان