با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


۶ گام ضروری پیش از خرید هر کالا

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۹ مهر ۱۳۹۶

زندگي امروز به استفاده از کالاها و دستگاه‌هاي خاصي وابسته است که کاربرد آنها براي ادامه حيات ما ضروري است. اين ابزارهاي معاصر، بخش‌هاي مهمي از زندگي ما را در کنترل خود دارند و به همين دليل، بدون استفاده از آنها زندگي بسيار دشوار خواهد بود. به طور مثال، ممکن است در صدد خريد يک دستگاه لباس‌شويي جديد، ابزارهاي آشپزخانه و يا رايانه‌اي جديد باشيد. حال پرسش اينجا است که خريد کدام محصول و با چه ويژگي‌هايي براي شما بهينه است، تصميم شما به خريد بايد توسط چه عواملي هدايت شود و چگونه مي‌توانيد متناسب‌ترين کالا را براي خانواده خود تهيه کنيد؟ براي پاسخ دادن به اين پرسش‌ها، پيش از هر چيز بايد تصوير دقيق از نيازهاي منتهي به اين خريد در ذهن خود داشته باشيد. گام‌هاي شش‌گانه زير به شما در دستيابي به اين تصوير و خريدي کارآمد و به صرفه ياري خواهند کرد:

 

۱- هدف خود را با حداکثر دقت تعيين کنيد و نيازهاي مرتبط با کالاي مورد نظر را مشخص نماييد. از خود بپرسيد «با خريد اين کالاي جديد کدام نيازها برطرف خواهند شد؟» براي مثال بگوييد «با خريد يخچال جديد مي‌توانيم غذاي بيشتري براي خانواده داشته باشيم و کيفيت تغذيه اعضاي آن را افزايش دهيم.» اين‎گونه جملات را در موقعيت‌ خاص، با عدد و رقم تکميل کنيد و دقت تصميم‌گيري را بالاتر ببريد. اين مهمترين گام در خريد بهينه است و به همين دليل، توجه متمرکز شما را طلب مي‌کند.

 

۲- معيارهاي مورد نظر را مشخص سازيد. به طور مثال، بررسي کنيد کدام يک از ويژگي‌هاي کالاي مورد نظر را ترجيح مي‌دهيد و کدام ويژگي‌ها بيش از سايرين نيازهاي خانواده را تأمين مي‌کنند. ميان تمايلات و نيازهاي واقعي تفاوت قائل شويد و با اين کار مانع هدر رفتن منابع مالي گرديد. به طور مثال، ممکن است خريد دستگاهي کارآمد تمامي نيازهاي شما را برآورده کند، اما تمايل رواني‌تان شما را خريد محصولي با برند معروف‌تر وادار کند. امري که با صرف بيهودهِ مقادير قابل توجهي از پول، منابع مالي خانواده را تحت فشار قرار خواهد داد.

 

۳- پس از تعيين هدف و معيارهاي مورد نظر، فهرستي از کالاهاي مطلوب و متناسب با اين اهداف فراهم سازيد. اين فهرست نبايد چندان طولاني باشد، چراکه در اين صورت تصميم‌گيري باز هم دشوار خواهد بود. با صرف زماني اندک، از ميزان دو يا چند گزينه موجود متناسب‌ترين کالا را انتخاب کنيد. اين کار در زمان ورود به فرآيند خريد، ادامه مسير را بسيار آسان خواهد کرد.

 

۴- براي تسهيل فرآيند مقايسه ميان انواع کالاها، مي‌توانيد از جدولي استفاده کنيد و در آن ويژگي‌هاي هر کالا و قيمت آن را يادداشت‌ها کنيد. در سطرهاي اين جدول ويژ‌گي‌هاي مورد نظرتان را بنويسيد و آنگاه زير هر ستون، ميزان تناسب کالاي خاص را با اين ويژگي‌ها بنويسيد. در پايان مي‌توانيد با نگاهي ساده به اين جدول، انتخاب درستي داشته باشيد و متناسب‌ترين کالاها را انتخاب کنيد.

 

۵- طبيعي است که بهترين انتخاب از ميان کالاهاي موجود، کالايي است که بيشترين تناسب را با نيازهاي شما داشته باشد. پس از انتخاب يک يا دو کالا که بيشترين تناسب را دارند، با توجه به قيمت يکي از آنها را انتخاب نماييد.

 

۶- اما پيش از آنکه کالا را سفارش دهيد يا براي خريد آن به فروشگاه‌ها مراجعه کنيد، نگاهي نهايي به انتخاب خود داشته باشيد. ببينيد آيا کالاي انتخاب شده با بودجه شما تناسب دارد؟ از خريد آن احساس خوبي داريد يا همچنان نگران هستيد؟ اگر ترديدي در درستي انتخاب خود نداريد، مي‌توانيد براي خريد کالا اقدام کنيد. در صورتي که بودجه کافي براي خريد فوري کالاي مورد نظر وجود ندارد، بايد با استفاده از روش‌هاي پس‌انداز، پول مورد نياز براي سفارش اين کالا را فراهم سازيد.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۴، آبان ۹۴

 برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان