با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


۶ گام ضروری پیش از خرید هر کالا

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۹ آبان ۱۳۹۴

زندگي امروز به استفاده از کالاها و دستگاه هاي خاصي وابسته است که کاربرد آن ها براي ادامه حيات ما ضروري است. اين ابزارهاي معاصر، بخش هاي مهمي از زندگي ما را در کنترل خود دارند و به همين دليل، بدون استفاده از آنها زندگي بسيار دشوار خواهد بود. به طور مثال، ممکن است در صدد خريد يک دستگاه لباسشويي جديد، ابزارهاي آشپزخانه و يا رايانه اي جديد باشيد. حال پرسش اينجا است که خريد کدام محصول و با چه ويژگي هايي براي شما بهينه است، تصميم شما به خريد بايد توسط چه عواملي هدايت شود و چگونه مي توانيد متناسب ترين کالا را براي خانواده خود تهيه کنيد؟ براي پاسخ دادن به اين پرسش ها، پيش از هر چيز بايد تصوير دقيق از نيازهاي منتهي به اين خريد در ذهن خود داشته باشيد. گام هاي شش گانه زير به شما در دستيابي به اين تصوير و خريدي کارآمد و به صرفه ياري خواهند کرد:

۱٫ هدف خود را با حداکثر دقت تعيين کنيد و نيازهاي مرتبط با کالاي مورد نظر را مشخص نماييد. از خود بپرسيد «با خريد اين کالاي جديد کدام نيازها برطرف خواهند شد؟» براي مثال بگوييد «با خريد يخچال جديد مي توانيم غذاي بيشتري براي خانواده داشته باشيم و کيفيت تغذيه اعضاي آن را افزايش دهيم.» اين‎گونه جملات را در موقعيت خاص، با عدد و رقم تکميل کنيد و دقت تصميم گيري را بالاتر ببريد. اين مهم ترين گام در خريد بهينه است و به همين دليل، توجه متمرکز شما را طلب مي کند.

۲٫ معيارهاي مورد نظر را مشخص سازيد. به طور مثال، بررسي کنيد کدام يک از ويژگي هاي کالاي مورد نظر را ترجيح مي دهيد و کدام ويژگي ها بيش از سايرين نيازهاي خانواده را تأمين مي کنند. ميان تمايلات و نيازهاي واقعي تفاوت قائل شويد و با اين کار مانع هدر رفتن منابع مالي گرديد. به طور مثال، ممکن است خريد دستگاهي کارآمد تمامي نيازهاي شما را برآورده کند، اما تمايل روانيتان شما را خريد محصولي با برند معروف تر وادار کند. امري که با صرف بيهودهِ مقادير قابل توجهي از پول، منابع مالي خانواده را تحت فشار قرار خواهد داد.
۳٫ پس از تعيين هدف و معيارهاي مورد نظر، فهرستي از کالاهاي مطلوب و متناسب با اين اهداف فراهم سازيد. اين فهرست نبايد چندان طولاني باشد، چراکه در اين صورت تصميم گيري باز هم دشوار خواهد بود. با صرف زماني اندک، از ميزان دو يا چند گزينه موجود متناسب ترين کالا را انتخاب کنيد. اين کار در زمان ورود به فرآيند خريد، ادامه مسير را بسيار آسان خواهد کرد.

۴٫ براي تسهيل فرآيند مقايسه ميان انواع کالاها، مي توانيد از جدولي استفاده کنيد و در آن ويژگي هاي هر کالا و قيمت آن را يادداشت کنيد. در سطرهاي اين جدول ويژگي هاي مورد نظرتان را بنويسيد و آن گاه زير هر ستون، ميزان تناسب کالاي خاص را با اين ويژگي ها بنويسيد. در پايان مي توانيد…

معیشت / آبان ۹۴نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان