با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


۸ نکته طلایی برای داشتن خرید هوشمندانه

زمان مطالعه: 5 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ بهمن ۱۳۹۵
خرید هوشمندانه

شاید خرید را یکی از ساده‌ترین و بدیهی‌ترین کارهای روزمره بدانید. اما خرید چه برای لذت بردن باشد چه برای تأمین نیازها، به‌دلیل آنکه مستقیم با پول و دارایی شما سروکار دارد، کار بسیار حساسی است. بهترین راهکار برای خرید هوشمندانه و هدفمند، به‌همراه داشتن چک لیستی از راهکارها و ترفندهای خرید است. گوشی‌های هوشمند که امروزه همراه دائمی همۀ ما هستند، امکان ایجاد و مراجعه به این‌گونه چک لیست‌ها را به‌سادگی فراهم کرده‌اند. حتی تجربیاتی را که شخصاً به‌دست آورده‌اید، می‌توانید به لیست یادآوری‌ها اضافه کنید. در اینجا، مهم‌ترین اصول خرید هوشمندانه فهرست شده‌اند که علی‌رغم منطق ساده و انکارناپذیرشان، اغلب از آن‌ها غافل می‌شویم.

راهکارهایی برای انجام خرید هوشمندانه

  1. قبل از ورود به مغازه تصمیم بگیرید

هیچ‌وقت بدون قصد قبلی برای خرید، وارد فروشگاه نشوید. حتماً قبل از ورود به سوپر یا هایپر مارکت لیست خرید تهیه کنید و فقط اقلامی را بخرید که درآن فهرست کرده‌اید؛ زیرا طراحی هدفمند فروشگاه‌ها شما را به خرید بی‌هدف و غیرضروری وامی‌دارد. دراصل هدف از طراحی آن‌ها همین است. اگر غیر از این بود، بایستی اقلام ضروری و مورد نیاز همۀ مشتریان، در قفسه‌های اول فروشگاه قرار داده می‌شد یا متصدیان فروشگاه سفارشات شما را گرفته و آن‌ها را از انبار به شما تحویل می‌دادند. اما توجه کرده‌اید که مایحتاج روزانۀ شما همیشه در قفسه‌ها و یخچال‌های انتهایی فروشگاه قرار گرفته‌ است. هدف فروشگاه‌ها بهینه‌سازی اقتصادی خرید شما نیست بلکه تنها هدف آن‌ها ترغیب شما به خرید بیشتر است.

بنابراین مراجعه به فروشگاه را مانند یک مأموریت درنظر بگیرید. مأموریت شما این است که چیز خاصی را از فروشگاه بخرید. پس قبل از انجام مأموریت، اهداف آن‌را (کالاهای مورد نظر برای خرید را) مشخص کنید. هیچ‌گاه برای تفریح و سرگرمی در یک فروشگاه دور نزنید. بسیار ضروری است تفریح و سرگرمی و حتی محل گردش خود را خارج از فروشگاه‌ها و مراکز خرید تعریف کنید. مأموریت خود را موبه‌مو طبق برنامۀ قبلی به پایان برسانید: وارد فروشگاه شوید، خرید خود را مطابق با لیستِ ازپیش ‌نوشته انجام دهید و بلافاصله از فروشگاه خارج شوید.

 

  1. خرید اجناس حراجی پس‌انداز نیست

خرید اجناسی که به‌اصطلاح «آف» خورده‌اند، به‌هیچ ‌روی به معنای پس‌انداز پول نیست. این کار بازهم خرید است و خرید به معنای کم‌شدن مقدار پول شماست. اگر شما یک جنس ۲۰ هزار تومانی را به قیمت ۱۰ هزار تومان بخرید، برخلاف تصورتان، ۱۰ هزارتومان پس‌انداز نکرده‌اید بلکه درعمل۱۰ هزار تومان خرج کرده‌اید، مگر اینکه آن جنس نیاز واقعی شما باشد و قبل از آگاهی از تخفیف، در لیست خریدتان ثبت شده باشد. این یعنی قیمت اولویت دوم شماست و تنها وقتی پای آن به میان می‌آید که کالای مورد نظر از قبل در لیست نیازهای شما نوشته شده باشد. به عبارت روشن‌تر، شما درصورت نیاز به چیزی و داشتن تصمیم به خرید آن، حاضرید قیمت آن را بپردازید. حال اگر فروشنده آن را به قیمت پایین‌تری می‌فروشد، شما می‌توانید اندکی پول بیندوزید. برای داشتن خرید هوشمندانه توصیه می کنیم عادت به پس انداز در فروشگاه را جدی بگیرید!

  1. مراقب جایزه‌ها باشید

شرکت‌ها و فروشگاه‌ها اعطای جایزه به مشتریان را برای حفظ مشتریان و وادارکردن آنان به تکرار خرید طراحی می‌کنند. دراین طرح‌ها، شما در ازای خرید بیش از یک سقف خاص، جوایزی از سوی فروشنده دریافت می‌کنید. نمونه‌ای ازاین طرح‌ها، برنامه‌های «دوتا بخر سه‌تا ببر» است که در فروشگاه‌های بزرگ و اغذیه فروشی‌ها اجرا می‌شود. در اینجا نظر شما را به دو نکتۀ مهم دراین مورد جلب می‌کنیم:

در بسیاری از طرح‌های تشویق مشتریان یا قرعه‌کشی‌ها، شما بایست اطلاعات تماس خود را در اختیار فروشنده قرار دهید. با این کار شما خودتان را در معرض بمباران پیام‌های تبلیغاتی قرار می‌دهید. پس درصورت امکان در این موارد یک شمارۀ بی‌استفاده یا سیم‌کارت خاموش را در اختیار فروشنده قرار دهید. همچنین، حساب ایمیلی برای پرکردن فرم‌های اطلاعاتی ایجاد کنید تا صندوق دریافت شما، با ایمیل‌های تبلیغاتی پر نشود. بدین صورت می‌توانید تنها هنگامی‌که تصمیم به خرید یا رفتن به رستوران دارید، موضوع خرید را در ایمیل مذکور یا پیام‌های وارده سیم‌کارت بررسی کنید تا از طرح‌های تخفیف و جایزه باخبر شوید.

درضمن، همان‌طور که در بند ۲ گفته شد، طرح‌های جایزه نباید بهانه‌ای برای خرج کردن پول باشد. این طرح‌ها تنها زمانی به سود شماست که برای خرید اجناس مورد نیاز خود از قبل تصمیم گرفته باشید. برای مثال، طرح دوتا بخر سه‌تا ببر پیتزا فروشی محل، نباید شما را به خوردن فست‌فود به‌جای غذای سالم و ارزان خانگی ترغیب کند.

 

  1. در خریدهای اینترنتی، تصویر کالا را جستجو کنید.

همیشه وقتی قصد خرید خودرو یا هر کالای دست دومی را از اینترنت دارید و عکسی از کالای مورد نظر شما در فروشگاه اینترنتی قرار داده شده است، با استفاده از جستجوی تصویری گوگل، از اصل بودن آن مطمئن شوید. اگر متوجه شدید که همان تصویر در جای دیگری هم استفاده شده است، عکس را فروشنده نگرفته و وضعیت کالا با آنچه می‌بینید کاملاً متفاوت است. دراین‌صورت، از خیر خرید کالا بگذرید.

همچنین درمورد اجناس نو، با این روش می‌توانید مطمئن شوید که ظاهر و بسته‌بندی آن، مربوط به کالای اصلی است و شما با کالای کپی یا تقلبی مواجه نیستید.

 

  1. قیمت واحد را درنظر بگیرید

درهنگام خریدِ اجناس حتماً به وزن، حجم و تعداد مندرج روی بسته‌بندی توجه کنید. برای مثال ممکن است گوشت‌های بسته‌بندی‌شده ازسوی دو شرکت مختلف دارای ابعاد و قیمت‌های یکسانی باشند. اما چون برای مشتری قیمت واحد و نه قیمت بسته مهم است، می‌بایست درصورت داشتن کیفیت یکسان، به وزن بسته‌ها توجه کنیم. همچنین توجه کنیم که اسامی مربوط به بسته‌بندی‌ها لزوماً وزن و حجم آن‌ها را مشخص نمی‌کنند. برای نمونه قوطی‌های رب نیم کیلویی یا قوطی‌های روغن پنج کیلویی لزوماً نیم کیلو و پنج کیلو نیستند. به همین دلیل حتماً به وزن مندرج روی قوطی و اینکه این عدد مربوط به وزن خالص یا ناخالص است توجه کنید.

 

  1. حداقل ماهی یکبار، کابینت‌ها را وارسی کنید

اغلب ما سعی می‌کنیم اجناس مصرفی و مورد نیاز روزانۀ خود را به‌صورت عمده تهیه کنیم و اگر فروشگاهی روی این اقلام تخفیف مناسبی می‌دهد، مصرف چند ماه خود را پیشاپیش بخریم. کاملاً روشن است که با این روش در هزینه‌های‌مان صرفه‌جویی بسیاری می‌شود. اما از طرفی ممکن است این کار باعث شود که بسیاری از مواد قابل استفاده ازبین برود یا تاریخ مصرفشان بگذرد. برای نمونه ممکن است یک بسته ماکارونی پشت گونی برنج بیفتد و شما وقتی آن را بیابید که ماه‌ها از تاریخ مصرفش گذشته باشد. همچنین با درنظر داشتن مواد غذایی قابل استفاده یا مواد درون پاکت‌های بازشده، می‌توانید برنامۀ غذایی خود را براساس استفاده از این مواد تنظیم کنید.

 

  1. زمان مراجعه به فروشگاه را با زمان نگهداری مواد غذایی تازه در یخچال و قفسه‌های آشپزخانه تنظیم کنید.

این زمان به‌طور متوسط بین یک تا دو هفته است. بنابراین مواد غذایی را به ترتیب مهلت استفاده از جلو به عقب قفسه‌ها بچینید. هرچه بتوانیم زمان بیشتری بین خریدهای‌مان وقفه بیندازیم، زمان کمتری را در فروشگاه‌ها سپری خواهیم کرد و احتمال خریدهای هوسی‌مان کمتر خواهد شد. همچنین اگر بتوانیم هرچند وقت یکبار خریدهای عمده‌مان را یک‌جا انجام دهیم، خریدمان بهینه‌تر خواهد بود.

 

  1. با دوربین تلفن همراه از تمام رسیدهای خرید عکس بگیرید

نگهداری رسیدهای خرید به‌صورت کاغذی، باعث گم یا پاک شدن تدریجی آن‌ها می‌شود و این امر به نوبۀ خود موجب می‌شود که اطلاعات شما برای بودجه‌بندی ناقص و نادرست باشد. فایدۀ دیگر این کار، سهولت انتقال رسیدها به کامپیوتر شخصی، هارد دیسک یا فضای ابری است که می‌توان به کمک آن‌ها، از اطلاعات برای همیشه نگهداری نمود. همچنین با استفاده از اپلیکیشن‌های تبدیل عکس به نوشته و یا برنامه‌های OCR، می‌توان اطلاعات این رسیدها را به‌سرعت و بادقت به برنامه‌های حسابداری و کنترل بودجه انتقال داد.

 

سخن آخر درباره خرید هوشمندانه

شاید از نظر مالی، تفاوت قیمت یک قوطی رب چهار صد و پنجاه گرمی با یک قوطی پانصد گرمی، برای بسیاری از ما تفاوت معناداری نباشد. اما بسیاری از توصیه‌های مالی با برقراری نظامی خاص در زندگی، انضباط و هوشیاری مالی را در ما، اعضای خانواده و کارکنان شرکتمان نهادینه می‌کند.

 

 شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان