با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


آنچه باید قبل از سرمایه گذاری در بیت کوین بدانید

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۷ فروردین ۱۳۹۸
بیت کوین

چند نکته که بهتر است قبل‌از سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین بدانید

در سال ۲۰۱۰ مردی از اشلی فاستر که مشاور مالی است، سؤال‌هایی پرسید. فاستر نیز اذعان کرد که اطلاعات کافی در این باره ندارد. سپس مرد دربارۀ بیت‌کوین توضیحاتی به فاستر داد و پس‌از آن اشلی فاستر اعتراف کرد که این مبهم‌ترین چیزی است که تا به حال شنیده است. اما همین مکالمه سبب کنجکاوی بیشتر فاستر در این مورد شد و وی تصمیم گرفت که طی ملاقاتی با یک دلال ارز در استارباکس مقداری بیت‌کوین بخرد. فاستر حدود سیصد دلار به‌صورت نقدی به فروشنده داد و وی نیز پس‌از کمی پردازش در لپتاپش برای فاستر دو بیت‌کوین به‌صورت مجازی فرستاد؛ ولی پس‌از این فاستر درحالی‌که به‌سوی محل کارش بازمی‌گشت، با خود فکر کرد که این فرایند مقداری ناقص به‌نظر می‌آید.

امروزه هر بیت‌کوین ارزشی معادل شانزده هزار دلار دارد و آن دو بیت‌کوینی که فاستر خریده بود، به حدود سی و دو هزار دلار رسیده‌ است. ارزهای دیجیتالی بیشتر در جریان معاملات مجازی‌اند. امروزه فاستر و بسیاری دیگر از مشاوران مالی نیز سؤالات بیشتری را دربارۀ ارزهای دیجیتال به مراجعان خود پاسخ می‌دهند.

چندین راه مبادله برای خرید ارزهای دیجیتال وجود دارد. سرویس‌های مدیریت داخلی بیت‌کوین‌ها را به‌عنوان دارایی‌هایی، همچون سهام، ذخیره می‌کنند و به آن‌ها مالیات هم اختصاص می‌دهند. در اوایلِ پاییزِ امسال نیز بورس کالای شیکاگو اعلام کرد که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا به‌صورت کوتاه‌مدت با بیت‌کوین به مبادله و تجارت بپردازند. حتی یک سرویس نگه‌دارنده وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد تا از ثروت دیجیتال خود محافظت کنید. طبق نظرسنجی LendEdu، حدود ۴۰ درصد از مردم جهان بر این باورند که فناوری بیت‌کوین‌ درحال تغییر جهان است. اما بهتر است بدانیم که هنوز موانعی برای مشروعیت کامل ارزهای دیجیتالی وجود دارد. همین‌طور نظرسنجیِ گفته‌شده مشخص کرد که حدود ۴۴ درصد از دارندگان بیت‌کوین نگران امنیت تکنولوژیکی برای این سرمایه‌گذاری مجازی خود هستند. هرچند باید بدانیم که بسیاری از نگرانی‌ها در مورد ارزهای دیجیتال اجتناب‌ناپذیرند؛ زیرا سازندگان آن به‌دنبال ایجاد شرایطی برای مبادلۀ پول، خارج از قوانین و مقررات رایج بوده‌اند.

بیت‌کوین دنیای مختص به خود را دارد

طرفداران ارزهای دیجیتال استدلال می‌کنند که سرمایه‌گذاری روی سکه‌های دیجیتال از امنیت کافی برخوردار است؛ چراکه میزان هم‌بستگی آن‌ها با بازارهای بورس معادل صفر است. در نتیجه میزان مشخصی از ارزهای دیجیتال سبب می‌شود که اوراق بهادار برای سرمایه‌گذاران بی‌ثبات شود. کریس برونسکه از نویسندگان مرتبط با ارزهای دیجیتال بیان می‌کند: ما بیت‌کوین را مانند فاجعه‌ای برای بازار سنتی می‌بینیم. ازطرفی دیوید برموک، مدرس کلاس‌های مربوط به بیت‌کوین در دانشکدۀ بازرگانی استرنِ دانشگاه نیویورک، بر این باور است که ارزهای دیجیتالی ریسک‌های منحصر به خود را به‌همراه دارد. ازلحاظ نظری و تنوع بد نیست که مقداری بیت‌کوین در حساب خود داشته باشید، ولی این واقعیت که کسی از جریان اصلی آن خبر ندارد و نمی‌تواند توضیح مشخصی برای آن ارائه دهد، نشانۀ ناامن بودن بیت‌کوین است. درواقع این‌که توضیحی همه‌پذیر وجود ندارد، باید سبب تردید بیشتر شما شود. بااین‌حال، یرمارک می‌گوید: فنّاوری بیت‌کوین هنوز نیازمند زمان بیشتری برای شناخته‌شدن و استفادۀ عمومی است؛ زیرا این تغییری عمیق است و هر بانک مرکزی گروه کارشناسانی دارد که به‌دنبال تغییرات ارزهای دیجیتال‌اند تا بهتر ماهیت و تغییرات آن را دنبال کنند.

مناسب برای سیاست‌های مالیاتی

در سال ۲۰۱۳ بِن بِرنان‌کِ رئیس فدرال رزرو در نامه‌ای به کنگره نوشت: بیت‌کوین ممکن است حاوی وعده‌های بلندمدت باشد؛ به‌ویژه اگر نوآوری‌های مربوط به سیستم‌های پرداخت، سریع‌تر، امن‌تر و کارآمدتر شوند. یرماک نیز گفت که دلیلِ بزرگی برای علاقه به رمزنگاری ارز‌ها ازسوی دولت‌ها وجود دارد؛ زیرا این مورد توانایی افراد برای پولشویی و فرار از مالیات را به حد زیادی کاهش می‌دهد. وی در ادامه می‌گوید که این سطح از کنترل دارایی افراد مانند رؤیایی برای بخش دولتی است.

درحال‌حاضر، تنها تعداد معدودی از افراد طی گزارش‌های مالیاتی وضعیت سود و زیان خود را به‌وضوح ارائه می‌دهند. در سال گذشته IRS طی گزارشی از وضعیت فعالیت افراد در Coinbase که بزرگ‌ترین مرکز مبادلۀ بیت‌کوین است، اخطارهای مهمی را گوشزد کرد؛ زیرا تنها تعداد ۸۰۰ نفر وضعیت پولی خود را در گزارش سالانۀ خود بیان کردند. ازآنجاکه IRS بیت‌کوین را دارایی می‌داند نه پول، افزایش و کاهش آن باید در میزان سرمایۀ افراد ذکر شود. ازطرفی این احتمال که ارز دیجیتالیِ رمزنگاری‌شده نیز روزبه‌روز محبوب‌تر شود زیاد است؛ زیرا مردم از این طریق می‌توانند از پرداخت مالیات فرار کنند. به این سبب اقتصاددانان معتقدند که ابتدا باید سیستمی برای تعیین وضعیت مالیاتی بر روی ارزهای دیجیتالی درنظر گرفته شود.

گسترش امنیت

اکثر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، واسطه‌هایی را برای ایجاد حفاظت امنیتی بر روی حساب‌های مشتریان خود درنظر می‌گیرند؛ اما هیچ واسطۀ قابلِ‌اعتمادی برای ایجاد امنیت در ارزهای دیجیتال وجود ندارد. مایک بلش که یکی از بنیان‌گذاران BitGo، پلتفرم امنیتیِ بیت‌کوین است، بیان می‌کند: بزرگ‌ترین نکتۀ قابلِ‌توجه در مورد ارزهای دیجیتال این است که هر فرد می‌تواند کلید امنیتی مربوط به خود را داشته باشد و این به‌خودی‌خود می‌تواند وحشت‌آورترین نکته در مورد ارزهای دیجیتال باشد. در همین مورد به‌مثابۀ ترس از سرقت نیز ممکن است مردم رمزهای بسیار پیچیده‌ای را برای حساب‌های خود درنظر بگیرند و امکان فراموش کردن این نمونه رمزها نیز زیاد است. بلش می‌گوید: ازآنجاکه ممکن است هر فرد خودش تنها کسی باشد که این رمزهای پیچیده را در سر دارد، درصورت فراموش کردن، ممکن است تمام دارایی خود را ازدست بدهد. وی در ادامه می‌گوید: به‌علت این خطر که در کمین اکثر افراد صاحب بیت‌کوین است، Coinbase بهترین بستر برای مبادلۀ بیت‌کوین است. این بستر درواقع از ارز شما محافظت می‌کند و هنگام درخواست یا مبادله آن را در اختیار شما قرار می‌دهد. ازطرفی سیستم‌هایی چون BitGo امنیت بیشتری را برای حفاظت ایجاد می‌کنند. در این سیستم فرد می‌تواند از یک کارتِ کلید هنگام فراموش کردن رمز خود یا سایر مشکلات که سبب قفل شدن حساب او شده، برای ورود به حساب خود استفاده کند. اما ایجاد امنیت برای افرادی که ارز بیشتری دارند، در این سیستم گران‌تر خواهد بود.

Kingdom Trust اولین بخش امنیتی است که از دارایی‌های مرتبط با ارز‌های دیجیتالی افراد نگه‌داری می‌کند. به‌واسطۀ این بستر فرد خواهد توانست که فرایندهای مربوط به دارایی‌های سنتی را با دارایی‌های مجازی خود نیز انجام دهد. درحالی‌که Kingdom Trust اولین بستر از نوع خود است، بلش معتقد است که تنها طی یک سال تعداد این نمونه سیستم‌ها به بیش از تعدادی مشخص خواهد رسید.

بی‌اطمینان همیشه بد نیست

در سال گذشته یکی از مشتریان مؤسسۀ Safran Wealth به اریکا سافاران مؤسس این سازمان گفت که صدهزار بیت‌کوین خریده است و به سافارن نیز همین پیشنهاد را داد که وی نیز به چنین خریدی اقدام کند. اریکا سافاران پیشنهاد این مشتری را رد کرد، درحالی‌که پیش‌از آن چیزی راجع به این ارز نشنیده بود. در این مدت چهار مشتری دیگر نیز همین پیشنهاد را به سافاران داده‌اند؛ ولی وی همچنان اقدام به خرید ارز دیجیتال نکرده است.

سافاران درواقع به توصیۀ معروف وارن بافت دربارۀ سرمایه‌گذاری که می‌گوید، «هرگز در چیزی که به آن شناخت ندارید، سرمایه‌گذاری نکنید» عمل کرده است. سافاران درواقع می‌گوید: با وجود پیشرفت‌ها و پیچیدگی‌هایی که تکنولوژی برای ارتقای نحوۀ زندگی در اختیار ما می‌گذارد، هنوز هم مطمئن نیستم که بخواهم فردا را با دانسته‌های محدود امروزم بسازم؛ زیرا بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال هنوز برای اغلب افراد، پررمزوراز و بسیار پیچیده است.برچسب‌ها :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان