با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


آنچه درباره فعالیت در تالار مجازی بورس باید بدانید

زمان مطالعه: 7 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
تالار مجازی بورس

در مقالات قبلی به این نتیجه رسیدم که احتمال سودکردن در بورس بیشتر از اینکه وابسته به شانس و اقبال باشد به علم و دانش وابسته می‌باشد. در این مقاله به صورت کلی مراحل انتخاب سهم و کسب سود و فعالیت در تالار مجازی بورس را به شما آموزش خواهیم داد.

اولین قدم در سرمایه‌گذاری انتخاب سهم می باشد اما در بازار هدف اصلی کسب سود از سهمی است که به درستی انتخاب گردیده است.

چگونه سهم خوب را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب سهم روش‌های تحلیلی متفاوتی وجود دارد که اصلی‌ترین ان‌ها تحلیل بنیادی و تکنیکال می باشد.

در ادامه به تعریف تحلیل بنیادی و تکنیکال می‌پردازیم.

تحلیل بنیادی:

در تحلیل بنیادی بر اساس تجزیه و تحلیل وضعیت اقتصادی ، وضعیت صنعت و مطالعه عملکرد شرکت بر اساس گزارش های ارائه شده به بازار اقدام به سرمایه‌گذای می‌شود. گزارشهای عملکردی شرکت طی سال مالی جاری و سال‌های گذشته و آتی در سایت‌های مربوطه منتشر می‌شود که با تجزیه و تحلیل این گزاش‌ها می‌توان شناخت بهتری از شرکت پیدا کرد و ارزندگی هر سهم را مشخص نمود. تحلیل‌گران بنیادی معتقدند که هر شرکت دارای ارزش ذاتی است که این ارزش با ارزیابی متغیرهای بنیادی قابل تشخیص است. پس از مشخص شدن ارزش ذاتی شرکت و مقایسه آن با قیمت فعلی سهم اگر قیمت پایین تر از ارزش ذاتی باشد برای خرید مناسب است و اگر قیمت بالا تر از ارزش ذاتی باشد برای فروش مناسب است.

تحلیل تکنیکال:

تحلیل تکنیکال بر اساس نمودار رفتار سهم در گذشته و اعتقاد به این موضوع که رفتار گذشته دوباره تکرار میشود انجام میگیرد. اعتقاد تحلیلگران فنی بر این اساس است که تشخیص روند امکان‌پذیر بوده و می‌توان بر مبنای روند قیمت همه چیز را دانست. قیمت نتیجه تقابل نهایی نیروهای عرضه و تقاضا برای سهام شرکت است. هدف تحلیلگر فنی پیش‌بینی جهت تغییرات قیمت آتی است. تحلیل‌گران فنی اعتقاد دارند چیستی قیمت مهم‌تر از چرایی آن است در صورتی که تحلیل‌گران بنیادی به دنبال چرایی قیمت میگردند. همانند تحلیل بنیادی ، تحلیل فنی نیز ذهنی بوده و سلایق شخصی تحلیل‌گر اثر بر آن گذار است.اگر تحلیل‌گر روی سهم خاصی تعصب داشته باشد کل تحلیل وی تحت تاثیر این اعمال سلیقه قرار خواهد گرفت.

در بالا با مفهوم کلی تحلیل بنیادی و تکنیکال اشنا شدید اما در زیر به سوال بسیار مهمی می‌پردازیم.

هدف ما انتخاب سهم درست است یا کسب سود از سهم درست انتخاب شده؟

قطعا تمام فعالان بازار به دنبال کسب سود از طریق انتخاب سهم درست می باشند اما انتخاب سهم درست آغاز راه بوده که به عقیده بسیاری از فعالان بازار انتخاب سهم درست تنها ۲۰% مسیر است. برای پیروز شدن در بازار و سود بردن ما به عوامل دیگری نیاز داریم که به بررسی کلیت آن‌ها می‌پردازیم.

 

مدیریت پرتفوی یا مدیریت سرمایه گذاری:

اولین نکته مهم در کسب سود در بازار ، مدیریت سرمایه یا مدیریت پرتفوی می‌باشد. بسیاری از سرمایه‌‍گذاران علی‌رغم استفاده از انواع تحلیل‌ها به دلیل نداشتن مدیریت روی پرتفوی خود در انتها با زیان مواجه می‌شوند. مهمترین نکته در این باره تقسیم ریسک بین سهام موجود در پرتفوی و درجه بندی ریسک هرسهم میباشد.سهم‌های با ریسک بالاتر معمولا بخش کمتری از پرتفوی را باید تشکیل دهند در مقابل سهم شرکت‌هایی که ریسک کمتری دارند می‌توانند بخش عمده‌تری از پرتفوی ما را در بر بگیرند.

اشاره به این نکته نیزمهم است که با توجه به شرایط بازار ، شرایط اقتصادی کشور و جهان باید در مورد ورود ، خروج ، فعالیت در بازار یا میزان وجه نقد در پرتفوی نیز تصمیم‌گیری کرد.

روانشناسی بازار:

روانشناسی بازار و مالی-رفتاری علم جدیدی در حوزه مدیریت سرمایه‌گذاری می‌باشد که رفتارهای حقیقی سهام و اوراق بهادار موجود در بازار سرمایه را به مبانی رفتاری سرمایه‌گذاران نسبت می دهد. انسان همواره تحت تأثیر رفتار خود قرار می گیرد و تمایل دارد تا الگوهای رفتاری خود را مرتباً تکرار کند. بر همین اساس بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل اشتباهات رفتاری و روانشناسی که ریشه در احساسات آنان دارد، در معاملات خود در بازار سرمایه با شکست مواجه می‌شوند .

در مقالات بعدی به صورت تفصیلی‌تر به بررسی هر کدام از موارد فوق پرداخته خواهد شد. که اولین مبحث ان انتخاب سهم پیشرو با استفاده از تحلیل بنیادی می‌باشد.

 

همچنین ما برای کسب تجربه و انجام فعالیت در بورس نیاز به زیر ساخت‌هایی داریم که تالار مجازی این امکان را برای ما فراهم می‌نماید که بدون ضرر وزیان مالی این تجربه را به در بازار واقعی کسب نماییم. در ادامه به معرفی تالار مجازی بورس می‌پردازیم.

تالار مجازی بورس چیست:

یکی‌از مهمترین دغدغه‌های افرادی که قصد دارند بتازگی وارد بورس شوند این است که چگونه می‌توانند قبل از ورود به این بازار تخصصی و سرمایه‌گذاری در این بازار، مهارت و دانش لازم برای سرمایه‌گذاری در بورس را را بگیرند تا ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهند. طبیعتا برای رفع این دغدغه، راهکارهای مختلفی وجود دارد، راهکارهایی مثل مطالعه کتب آموزشی، شرکت در کلاس‌های آموزشی، مشورت با افراد متخصص و… . اما شاید یکی از بهترین راهکارها برای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس، شبیه‌سازی باشد . امروزه یکی از موثرترین و پیشرفته‌ترین ابزارها که برای آموزش در برخی حوزه‌های تخصصی در دنیا بکار گرفته می‌شود، ابزارهای شبیه‌ساز است .

مهم‌ترین مزیت این روش هم این است که فرد را در شرایط واقعی قرار داده و به وی امکان می‌دهد تا بگونه‌ای واقع‌بینانه و در محیطی شبیه واقعیت، آموزش ببیند .

در بورس هم دقیقا اینگونه است. یک فرد زمانی می‌تواند تجربه، مهارت و تخصص لازم برای سرمایه‌گذاری در بورس را بدست آورد که دقیقا در شرایط واقعی سرمایه‌گذاری در بورس قرار بگیرد، سهام خرید و فروش کند و از نزدیک و بصورت واقع‌بینانه، نوسانات و ریسک بازار را تجربه کنـد. تالار مجازی بورس ایران دقیقا این امکان را برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بورس فراهم می‌کند، به این معنا که فرد می‌تواند با عضویت در تالار مجازی بورس که سامانه‌ای اینترنتی است، اعتباری مجازی دریافت کرده و با این اعتبار، اقدام به خرید و فروش سهام و سایر انواع اوراق بهادار، مانند واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها نماید.

طبیعتا باتوجه به اینکه قیمت سهام و سایر انواع اوراق بهادار در تالار مجازی نیز بصورت لحظه‌ای و منطبق با قیمت اوراق بهادار در تالار واقعی بورس، به‌روز می‌شود و همچنین سایر شرایط موجود در بورس واقعی، ازجمله توزیع سهام، انتشار حق تقدم و… ، نیز در تالار مجازی شبیه‌سازی شده است، بنابراین سرمایه‌گذاری در تالار مجازی تا حد بسیار زیادی با سرمایه‌گذاری در بورس واقعی شباهت دارد، با این تفاوت که افراد برای خرید و فروش سهام در بورس مجازی، نیاز به پول ندارند و طبیعتا، ریسکی هم متوجه آن‌ها نیست، درحالی که خرید و فروش اوراق بهادار در بورس واقعی، نیاز به پول دارند و طبیعتا، سرمایه‌گذار را با ریسک مواجه خواهد کرد.

با توجه به همین ویژگی حائز اهمیت است که ما همواره به افراد تازه‌وارد توصیه ‌کنیم، قبل از شروع سرمایه‌گذاری در بورس، خرید و فروش اوراق بهادار در تالار مجازی را تجربه کنند و پس از کسب دانش و تجربه لازم، وارد بورس شوند .

پس از عضویت در تالار مجازی بورس ، کاربران به چند شکل امکان فعالیت در تالار را دارند:

۱- کاربر می‌تواند عضو یک یا چند مسابقه، از مسابقات پیش‌فرض سامانه شده و پس از دریافت اعتبار مجازی درنظر گرفته شده برای آن مسابقه (که در حال حاضر ۱۰ میلیون تومان است)، با سایر کاربران عضو این مسابقات، به رقابت در سرمایه‌گذاری بپردازد. توضیح اینکه در تالار مجازی بصورت پیش‌فرض، سه نوع مسابقه شامل مسابقات ۱۴ روزه، ۶۰ روزه و ۱۲۰ روزه درنظر گرفته شده است که کاربر با عضویت در هریک از این مسابقات، می‌تواند در مدت یاد شده، اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار در تالار مجازی کرده و بصورت مستمر، میزان بازدهی خود را در مقایسه با سایر کاربران سامانه، ارزیابی کند. در پایان دوره سرمایه‌گذاری نیز کاربر می‌تواند رتبه خود را از نظر میزان بازدهی در مقایسه با سایر کاربران مشاهده نمایـد .

۲-کاربر خود اقـدام به ایجاد مسابقه درون‌گروهی نموده و پس از تعیین شرایط موردنظر خود، اعم از میزان اعتبار و دوره زمانی سرمایه‌گذاری، از سایر کاربران به انتخاب خود، برای شرکت در مسابقه دعوت به عمل ‌آورد. در این حالت، در واقع گروهی از کاربران که ممکن است دانشجویان یک دانشگاه و یا اعضای یک خانواده باشند، با یکدیگر رقابت کرده و میزان توانمندی خود در سرمایه‌گذاری را در مقایسه با یکدیگر محک می‌زنند. در حال حاضر بالغ بر ۲ هزار مسابقه درون‌گروهی در تالار مجازی فعال است که بسیاری از این مسابقات را دانشجویان رشته‌های مرتبط با مباحث مالی، با هدف کسب تجربه سرمایه‌گذاری در بورس، ایجاد کرده‌اند .

۳-کاربر، بصورت اختصاصی برای خود اعتبار و دوره سرمایه‌‌گذاری تعریف کرده و اقدام به خرید و فروش در تالار مجازی می‌کند، بدون آنکه با دیگران به رقابت بپردازد .

نکته جالب در تالار مجازی بورس این است که اگرچه برای هریک از مسابقات موجود در تالار، اعتبار تعیین شده و کاربر می‌تواند حداکثر تا سقف اعتبار تعیین شده (مثلا ۱۰ میلیون تومان) اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار در تالار مجازی بورس کند، اما در عین حال امکان خرید اعتباری نیز همانند بورس واقعی، در تالار مجازی درنظر گرفته شده، به این معنا که کاربران پس از تکمیل سقف اعتباری که سامانه در اختیار آنها قرار می‌دهد، درصورت تمایل می‌توانند مبلغی را به عنوان اعتبار مازاد، با نرخ سود مشخص (البته بصورت مجازی) از تالار دریافت کنند و با دریافت این تسهیلات، در واقع سقف مبلـغ سرمایه‌گذاری خود در تالار را افزایش دهند. تالار مجازی بورس ایران همچنین دارای ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری نیز می‌باشد.

که برخی از آن ها عبارتند از:

۱- امکان تشکیل سبدهای سرمایه‌گذاری متنوع و متعدد

۲-امکان مشاهده سبد سهام سایر کاربران (درصورت فعال‌سـازی آن از سوی کاربر موردنظـر)

۳-امکان ارسال پیـام به سایـر کاربران و مشورت با آنها

۴-امکان مشاهده لحظه‌ای کلیه اطلاعات موردنیاز برای سرمایه‌گذاری، شامل قیمت‌ سهام، صف‌های خرید و فروش، برترین‌های بازار، پیغام‌های ناظر بازار، اطلاعیه‌های منتشر شده در کدال، وضعیت نماد ازنظـر توقف و یا بازگشایـی، اطلاعات مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری NAV

۵- امکان مشاهده نمودار نوسانات قیمت سهام

۶- امکان تعریف دامنه نوسان و ارسال پیام، درصورت عبور قیمت سهم از دامنه تعریف شده

۷- اعطای گواهینامه الکترونیک به کاربران برتـر

شرط اساسی برای فعالیت در بورس، شناخت و آگاهی است.  این شناخت جنبه‌های مختلفی دارد. شناخت از اصول و قواعد سرمایه‌گذاری در بورس، درک صحیح از میزان ریسک‌پذیری خود، شناخت کافی از ابزارها و شیوه‌های موجود برای سرمایه‌گذاری و افق مناسب برای سرمایه‌گذاری. نکته‌ای که سرمایه‌گذاران می‌بایست مدنظر قرار دهند این است که پیش‌شرط اساسی سرمایه‌گذاری در بورس، کسب آگاهی و شناخت کامل درخصوص این معیارهاست، بنابراین افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بورس باید همواره مدنظر داشته باشند که با چشمان بسته، در بورس قدم نگذارند؛ تالار مجازی بورس ایران در واقع امکان کسب شناخت و آگاهی نسبت به بورس را برای افراد فراهم می‌کند، بنابراین بسیار مناسب است که افراد قبل از آنکه قدم در دنیای واقعی سرمایه‌گذاری در بورس بگذارند، در فضای شبیه‌سازی شده تالار مجازی، بدون پول و بدون ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را تجربـه کنند.شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان