با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


آنچه سرمايه گذاران جوان بايد بدانند

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۹ آبان ۱۳۹۴

سرمايه گذاري يکي از ارکان اصلي موفقيت مالي به شمار مي رود. اين مسأله در سال هاي اخير مورد توجه قرار گرفته و آگاهي عمومي مردم باعث شده است که اقبال به خريد کالاهاي سرمايه اي بيشتر شود. امروزه خانواده ها بيشتر از هر زمان ديگري فرزندان جوان خود را به حضور در عرصه سرمايه گذاري تشويق مي کنند و از اين طريق مي کوشند جوانان را در مسير موفقيت قرار دهند. با اين حال، بازار سرمايه راز و رمزهاي بسياري دارد که بدون توجه به آنها، تلاش جوانان براي حضور موفقيت آميز با شکست مواجه خواهد شد.
اجازه دهيد براي توضيح بيشتر مسأله، تجربه شخصي خودم را برايتان بازگو کنم. به دلايلي که در بالا به آنها اشاره کردم، در سال گذشته کوشيدم دختر دانشجويم را با سرمايه گذاري بلندمدت آشنا کنم و اهميت اين مسأله را براي او آشکار سازم. در ابتداي حضور او در بازار، که با سرمايه اندکي صورت پذيرفته بود، سود خوبي از خريد يک سهم عايدش شد و اين منفعت ديدگاه مثبتي را نسبت به سرمايه گذاري در او به وجود آورد. با اين حال بلافاصله پس از اين سود مناسب، تمام بازار به رکود بي سابقه اي فرو رفت و سهام مختلف از جمله سهم خريداري شده توسط دخترم نيز مشمول اين رکود شد و در نتيجه دخترم بخشي از سود کسب شده را از دست داد.
اين مرحله بسيارحياتي بود که دخترم ميبايست اهميت نوسانات بازار و وجود استراتژي مدون براي عبور از دشواري ها را درمي يافت. در ابتدا به او اجازه دادم تا چند روزي را درباره شرايط موجود فکر کند. به طور طبيعي، دخترم به سبب از دست رفتن بخشي از سود به دست آمده، دچار ترس شده بود و تمايل داشت که با فروش سهم مورد نظر، باقيمانده سود را براي خود حفظ کند. او براي تصميم بهتر به صورت مداوم مطالب منتشر شده در اينترنت را مطالعه مي کرد و تعارض موجود ميان نظرات باعث سرگشتگي اش مي شد. پس از گذشت چند روز او را براي گفتگو دعوت کردم. سعي کردم نکات اوليه اي را که در مورد آنها توافق کرده بوديم يادآور شوم. به دخترم گفتم که از ابتدا قرار بود چشم انداز بلندمدت نسبت به بازار داشته باشد و در افت و خيزهاي بازار هيجان زده نشود. او بايد مي آموخت که تلاش براي زمان بندي بازار بسيار دشوار است و ممکن است در نهايت به زيان منجر شود.
هرچند توصيه هاي من کاملاً عقلاني مين مود اما تجربه اندک فرزند من باعث مي شد که نتواند بر هيجانات درونياش غلبه کند. او را آزاد گذاشتم که به تنهايي در اين مورد تصميم گيري کند.

معیشت / آبان ۹۴نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان