با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


آیا اشتغال مادر باعث آسیب به فرزندان می‌شود؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۸ بهمن ۱۳۹۷

جهان امروز نقش‌های سنتی زنانه و مردانه را در حوزه اقتصادی تغییر داده است. زنان در شرایط حاضر پا به پای مردان به فعالیت اقتصادی مشغول هستند و نقشی برابر یا حتی بیش از همسران خود در تامین مالی خانواده ایفا می‌کنند. اما این تغییر نقش‌ها برخی مشکلات را نیز با خود به همراه آورده است. در واقع از آنجا که وظایف مرتبط با تربیت و رشد فرزندان همچنان به طور عمده بر عهده مادر خانواده قرار دارد، تلاش آنها در بیرون از منزل باعث بروز برخی بحران‌ها در داخل خانه خواهد شد؛ یا دست کم باور عمومی چنین است. از جمله مهمترین مسائل مرتبط با اشتغال زنان، نحوه تربیت کودکان است. کودکانی که به نظر می‌رسد با وجود مادران شاغل، زمان اندکی را از تربیت آنها استفاده می‌کنند.

اما بر اساس آخرین یافته‌های محققان دانشگاه هاروارد، دخترانِ مادرانی که در بیرون از خانه به کار مشغول هستند، در محیط کار موفق‌تر از همکاران‌شان عمل می‌کنند. این دختران به طور متوسط درآمد بیشتری دارند و نزد مدیران محبوب‌تر هستند. در همین حال، پسرانِ این مادران نیز برای مشارکت در نگهداری از فرزندان آمادگی بیشتری دارند و مهارت‌های مرتبط با امور خانه را به میزان بیشتری از خود نشان می‌دهند. اموری که آشکارا ناشی از تجربه مادری شاغل است.

در واقع در سراسر جهان، فرزندانِ مادرانِ شاغل کمتر از سایر هم‌جنسان خود به چارچوب‌های سنتیِ کار و زندگی وفادارند و با گسترش دیدگاه خود، به فراسوی نقش‌های مردانه و زنانه گام می‌گذارند. بر اساس یافته‌ها، کودکانی که مادرانشان دست کم یک سال به کار تمام وقت یا پاره وقت مشغول بوده‌اند، در دوران بلوغ نسبت به برابری جنسیتی دیدگاه مثبتی دارند و عمکرد مناسب‌تری نشان می‌دهد.

نگرانی بیهوده است

در عرصه جهانی، زنان بالغی که در شرایط شاغل بودنِ مادرانِ خود رشد کرده‌‌اند، نه تنها امکان یافتن شغلی مناسب را دارند، بلکه با احتمال بیشتری در پست‌های مدیریتی جای می‌گیرند. این مساله بر اساس بررسی‌های علمی به اثبات رسیده است. محققان دانشگاه هاروارد با بررسی بیش از پنجاه هزار نفر در ۲۳ کشور به این نتیجه رسیده‌اند که موفقیت شغلی افرادی که کار کردن مادر خود را تجربه کرده‌اند به صورت قابل توجهی بیشتر است. جالب آنکه این آمارها حتی با لحاظ کردن تفاوت‌های فرهنگی در کشورهای مختلف نیز موفقیت قابل توجه این کودکان را نشان می‌دهند.

دلیل این موفقیت بیش از هر چیز در این نکته نهفته است که….نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان