با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


آینده فرزندان در دستان شماست

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۴ خرداد ۱۳۹۵
آینده فرزندان

شما به‌عنوان پدر و مادر وظیفه حفاظت و فراهم آوردن مسیر رشد و پیشرفت برای آینده فرزندان را بر عهده دارید. طبیعی است که این مسأله موارد گوناگونی را شامل می‌شود که از جمله مهم‌ترین آنها آموزش‌های پولی و مالی مناسب به فرزندان است. بدون این آموزش‌ها، مسیر آتی فرزند شما بسیار دشوار خواهد بود. افرادی که در کودکی برای موفقیت تربیت نشده‌اند، ناچار خواهند بود برای تأمین این نیاز، تلاش کنند و زمان زیادی را برای تأمین آگاهی اولیه از این‌گونه مباحث از دست خواهند داد. از این‌رو بهتر است در کنار تمام موارد، آموزش مالی دقیق را نیز در دستور کار قرار دهید.

در گام نخست ایرادات اصلی را در نحوه تربیت کودکان خود یافته و آنها را برطرف کنید. موارد زیر از جمله مهم‌ترین خطاهای والدین در فرآیند تربیت فرزند است که پرهیز از آنها می‌تواند به موفقیت‌های بزرگ در آینده بینجامد.

توصیه هایی که برای تامین آینده فرزندان به شما کمک می کند

  1. از صحبت کردن درباره پول غافل نشوید

کودکانی که در خانه با مباحث پولی و مالی مواجه نشده‌اند، احتمالاً در آینده درک درستی از این مقوله نخواهند داشت و نمی‌توانند زندگی مالی خود را به درستی مدیریت کنند. به گفته متخصصان، عدم گفتگو درباره پول یکی از بزرگترین خطاهای والدین است که آینده فرزندان آنها را نابود خواهد کرد. حتی اگر صحبت کردن در این زمینه برای شما دشوار و مایه نگرانی است، باز هم وظیفه پدر و مادر بودن ایجاب می‌کند تا مهارت‌های مالی را به کودکان خود آموخته و آنها را برای آینده آماده سازید. بهتر است متناسب با سن و شخصیت کودک خود، برنامه‌ای را برای آموزش مالی او آماده سازید و بر اساس این برنامه گام بردارید. اگر احساس می‌کنید که اطلاعات شما در این خصوص ناکافی است، متخصصان آماده کمک به شما خواهند بود.

  1. الگوی فقر و ناکامی نباشید

فرزندان در خصوص تمام امور زندگی خود، از جمله مسائل مالی، پیرو والدین خود هستند. آنها بیش از آن‌که به گفته‌های پدر و مادر خود توجه داشته باشند، از شیوه زندگی آنها درس می‌گیرند. به‌طور طبیعی، این مسأله مباحث مالی را نیز شامل می‌شود. اگر کودک با پدر یا مادری ناکام و شکست‌خورده مواجه باشد که قدرت مدیریت وضعیت مالی خانواده را ندارد و رویکرد او نسبت به پول غلط است، در زندگی آینده به‌صورت ناخودآگاه از این الگو تبعیت خواهد کرد. از این‌رو بهتر است پیش از هر اقدامی، مشکلات درونی و بیرونی خود را برطرف ساخته و به الگویی انگیزه‌بخش برای فرزند خود تبدیل شوید.

  1. مشاجرات مالی خود را پنهان نکنید

بسیاری از والدین برای حفاظت از فرزندان خود، درگیری‌ها و جدال‌های پولی را درون خانواده پنهان می‌کنند. این افراد سعی می‌کنند بحث با مدیر و یا صاحب‌خانه را در محیطی دور از چشم کودکان انجام دهند و یا اختلافات مالی با همسر خود را تا حد امکان مخفی نگاه دارند. این اقدام که از سر محبت انجام می‌شود، ممکن است از جهاتی برای حفظ آرامش کودک مفید باشد؛ اما به لحاظ مالی فاجعه‌بار است. کودکی که در معرض این قبیل گفتگوها قرار نگرفته، در زندگی آینده تا حدود زیادی بی‌تجربه است و به ناچار، خود بسیاری از امور ناخوشایند را تجربه خواهد کرد. سعی کنید تا حد امکان فرزند خود را در این قبیل بحث‌ها مشارکت دهید و ضمن اطمینان دادن به او، نکات مورد نظر را آموزش دهید.

  1. پول نقد در اختیار فرزندتان قرار دهید

شاید نگران باشید که با دادن پول نقد به کودک او را سردرگم ساخته و حتی در معرض خطر قرار دهید. اما رویکرد کاملاً اشتباه است. اگر کودک شما از سنین پایین نحوه کاربرد پول و منطق حاکم بر آن درک نکند، بدون شک در سنین بزرگسالی دچار دردسر خواهد شد. بهتر است به‌صورت ماهانه پولی را در اختیار کودک قرار دهید و از طریق مشاوره مداوم، کنترل هزینه‌ها و پس‌انداز را عملاً به او بیاموزید. این فرآیند در مسیر رشد کودک اندک‌اندک پیچیده‌تر خواهد شد و زمانی که فرزند شما به سن مناسب برسد، می‌توانید اصول سرمایه‌گذاری و مباحث پیچیده‌تر مرتبط با بودجه را نیز با او تمرین کنید. این تمرینات آینده فرزند شما را تغییر خواهد داد. پس از آنها غافل نشوید.

  1. تفاوت میان نیاز و میل را به کودک آموزش دهید

عدم درک تفاوت بنیادین میان امیال آنی و نیازهای واقعی گریبان‌گیر بسیاری از بزگسالان است. اما ریشه‌های این رویکرد غلط را باید در سنین پایین‌تر جستجو کرد. کودکان به‌طور کلی بر اساس امیال خود زندگی می‌کنند و درک چندانی از چنین تمایزی ندارند. اگر والدین نسبت به اهمیت این مسأله آگاهی کافی نداشته باشند، آن‌گاه کودک پس از رسیدن به سنین بالاتر همچنان نسبت به این مسأله ناآگاه است و به خود آسیب می‌زند.

  1. از برنامه‌های چالشی برای آموزش استفاده کنید

قرار دادن چالش پیش روی کودکان از بهترین راه‌هایی است که می‌توان از طریق آن اصول مدیریت پولی و مالی را به آنها آموخت. کودکان اصولاً رقابت‌طلب هستند و به همین دلیل، ایجاد نوعی شرایط مسابقه باعث سر ذوق آمدن آنها خواهد شد. به‌طور مثال، می‌توانید برای میزان پس‌انداز ماهانه کودک جایزه‌ای تعیین کنید و او را در مسیر دستیابی به این هدیه هدایت کنید. در چنین وضعیتی کودک با آغوش باز از آموزش‌های شما استقبال خواهد کرد و برای دستیابی به جایزه از هیچ تلاشی صرفنظر نمی‌کند.

  1. نسبت به پول رویکرد مثبتی داشته باشید

اگر پول را در چشم فرزند خود امری نامطلوب، کثیف و یا بی‌اهمیت جلوه دهید، بدون شک به او خیانت کرده‌اید. کودکی که در فضایی از تردید و بدبینی نسبت به موفقیت پولی زندگی می‌کند، هرگز نخواهد توانست در زندگی آتی خود موفق باشد. رفاه و سعادت فرزند شما در این است که نسبت به پول نگاه مثبتی داشته باشد و آن را دوست بدارد. به‌راستی چگونه می‌توان برای به‌دست آوردن چیزی که باعث تنفر است، تلاش کرد؟!

  1. اگر برایتان ممکن است، در کسب‌وکار خود از فرزندتان استفاده کنید

شاید امکانات کاری اجازه استخدام فرزندتان را به شما بدهد. این‌گونه کسب‌وکارهای خانوادگی در کنار مزایای بسیار، فرزند شما را نیز در معرض دنیای واقعی پول و اقتصاد قرار می‌دهد و برای کسب تجربه سودمند است. سعی کنید فرآیند کاری فرزند خود را با وظایف کوچک آغاز نموده و رفته‌رفته آنها را دشوارتر کنید. مطمئن باشید که فرزند نوجوان شما به خوبی از پس امور برخواهد آمد و برای آینده توشه‌ای قابل اعتماد خواهد اندوخت.شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان