با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


ازدواج سرمایه‌گذاری موفق!

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

ممکن است در نگاه اول مقایسه‌کردن ازدواج با فعالیت تجاری برای شما چندان جذاب و رمانتیک به‌نظر نرسد، اما ما در این مطلب به شما نشان می‌دهیم که از بسیاری جهات ازدواج مثل معامله و فعالیت تجاری است. درحقیقت در ازدواج، دو نفر توافق می‌کنند که منابع و تلاش خود را برای دستیابی به هدفی مشترک به‌کار گیرند. به‌عبارت‌دیگر گویی این دو نفر طی قراردادی که باهم می‌بندند، متعهد می‌شوند که پروژه‌ای را ایجاد و به امید بازدهی فراوان در آینده روی آن سرمایه‌گذاری کنند. البته ازدواج دارای وجوهی بسیار متفاوت‌تر و پیچیده‌تر است، اما در نگاهی ساده می‌توان آن را به مشارکت تجاری تشبیه کرد.

تحلیل سودوزیانی

در یک رابطه تصمیم‌گیری‌های زیادی وجود دارد که باید انجام شود. یکی از راه‌های آسان برای تصمیم‌گیری بررسی نسبت سود و زیاد است. درصورتی‌که هزینه‌های تصمیمی از سود و درآمدی که برای شما ایجاد می‌کند بیشتر شود، این تصمیم به‌صرفه نیست. برای مثال، آیا هزینۀ مشاجره با همسرتان برای ترک عادت بدی که دارد، دربرابر منافعی که ایجاد می‌کند ارزش دارد یا خیر؟ این به شما کمک می‌کند تا بسیاری از دعواهای معمولی که سبب ایجاد دلخوری‌های بی‌مورد در زندگی شما شده و درحقیقت ارزش آن را ندارد که خود را برای آن به دردسر بیندازید کم شود.

مزیت رقابتی

ازدواج موفق همیشه به‌معنای پنجاه‌پنجاه بودن مسئولیت‌ها نیست. در برخی موارد بهترین شرایط این است که وظایف زناشویی براساسِ این‌که چه کسی بهترین توانایی را دارد، تقسیم شود. این روش به شما کمک می‌کند که امور به بهترین نحو و با بهترین بازدهی انجام شود، حتی اگر لزوماً عادلانه و منصفانه نباشد.

ریسک‌پذیریِ غیرمنطقی

ریسک‌پذیری غیرمنطقی  به این مفهوم است که شما با علم به این‌که نتیجۀ انجام کاری برایتان خوشایند نیست، آن کار را انجام می‌دهید. بنابراین سعی کنید تا حد ممکن این ریسک را برای خود کاهش دهید. مسائلی را که ممکن است در آینده محل اختلاف شود، همان اول کار حل کنید. به قول معروف «جنگ اول به از صلح آخر». زمانی‌که در ابتدای مسیر هستید، صحبت کردن و به توافق رسیدن دربارۀ مسائل احتمالی ضمن این‌که بسیار آسان‌تر است، احتمال اختلاف بعدی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

جلوگیری از ضرر بیشتر

گاهی اوقات در بازار بورس با سرمایه‌گذارانی روبه‌رو می‌شویم که هرچند سهامشان با ضرر زیادی مواجه شده و امیدی هم به آیندۀ این سرمایه‌گذاری ندارند، اما برای این‌که حاضر نیستند شکست را بپذیرند، سهم را نگه می‌دارند و هر روز زیان بیشتری متحمل می‌شوند. هرگز این نکته را نباید فراموش کرد که «جلوی ضرر را هروقت بگیرید منفعت است» و پذیرفتن اشتباه خود نیز نوعی موفقیت به‌حساب می‌آید. در زندگی مشترک نیز باید به همین گونه رفتار کرد. طبیعی است که هریک از ما مرتکب اشتباهاتی ‌شویم، اما گاهی بسیاری از بحث‌ها به این دلیل ادامه پیدا می‌کند که هیچ‌یک از طرفین نمی‌خواهد اشتباهات خود را بپذیرد؛ همان‌گونه که توصیه می‌شود در سرمایه‌گذاری‌ها واقع‌بین باشیم و هرگاه احساس کردیم اشتباهی مرتکب شده‌ایم آن را پذیرفته و در جهت جبران برآییم، در زندگی مشترک هم بهتر است این توصیه را به‌کار ببندیم تا آرامش را در زندگی افزایش دهیم.

سخن آخر

همان‌گونه که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، شاید نگاه‌کردن به مقولۀ ازدواج همچون معامله یا تجارت خیلی رمانتیک به‌نظر نرسد؛ اما به شما کمک می‌کند که با دیدی واقع‌بینانه روابط خود را مدیریت کنید و احتمال موفقیت و رضایتمندی از ازدواج را نه‌تنها در خود، بلکه در همسرتان نیز افزایش دهید.

نویسنده: زهرا محمدرحیمینظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان