با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


از شنبه شروع می‌کنم!

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۷ بهمن ۱۳۹۷

نشسته بود و با خودش فکر می‌کرد. مدت‌ها بود که با خود خلوت نکرده بود. کارهای زیادی باید می‌کرد. تعدادی از آن‌ها واجب بود و تعدادی را دوست داشت انجام دهد. مدت‌ها بود که می‌خواست سروسامانی به زندگی‌اش‌ بدهد. کارش را عوض کند، به‌علت بی‌حالیِ گه‌گاهش آزمایش کامل پزشکی بدهد، ورزش کند، رژیم غذایی مناسبی بگیرد و به وزن دلخواهش برسد، به کلاس زبان انگلیسی برود، پایان‌نامه‌اش را که مدت‌ها دست‌نخورده مانده بود ازسر بگیرد، دکوراسیون اتاقش را عوض کند و لباس‌های قدیمی‌اش را دور بریزد، دفترچۀ بیمه‌اش را تمدید کند و از همه مهم‌تر شروع به پس‌انداز و یادگیری سرمایه‌گذاری در بورس کند. تصمیم خود را گرفته بود. با خود گفت از شنبۀ همین هفته شروع می‌کنم، اما در دل همان تردید همیشگی را داشت. آیا به‌راستی این شنبه شروع می‌کرد؟

وضعیت شما چطور است؟ چند بار به خود گفته‌اید که از شنبۀ این هفته شروع می‌کنم؟ چقدر کارهای ضروری‌تان را پشت گوش می‌اندازید؟ و چقدر به پیشواز کارهایی می‌روید که برای انجام دادنشان اجبار محیطی وجود ندارد، اما انجامشان برایتان سخت است؟

علی‌رغم این‌که انسان موجودی با توانایی پیش‌بینی و برنامه‌ریزی است، اما افراد زیادی در دنیا هستند که با مشکل «به تعویق انداختن کارها» مواجه‌اند. به تعویق انداختن، حالتی درونی و از روی عادت برای دیر شروع کردن کارها علی‌رغم دانستن تبعات منفی آن است. از تحقیقات نتیجه می‌گیریم که حدود ۲۰ درصد مردم، همیشه کارهایی را که می‌توانند امروز انجام دهند به فردا موکول می‌کنند. اگرچه این به تعویق انداختن‌ها، در عده‌ای باعث خوشی‌های موقت و زودگذر می‌شود و در عده‌ای دیگر نیز استرس و اضطراب ایجاد می‌کند، اما به‌طور معمول اثرات ‌نامناسب طولانی‌مدتی را از خود به‌جا می‌گذارد. در ادامه به راهکارهایی اشاره می‌کنیم که در حل این مشکل مؤثر است:

 1. فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه و آن‌ها را الویت‌بندی کنید. می‌توانید از آسان‌ترین کار فهرستتان شروع کنید.
 2. کار را آغاز کنید. درنظر داشته باشید، زمانی‌که کاری را آغاز می‌کنید نیمی از آن را انجام داده‌اید.
 3. در انتهای هر روز عملکرد خود را بررسی کنید. هم‌چنین، هر هفته یا هر ماه، نگاهی به پیشرفت کارهای انجام‌شده داشته باشید. مشاهدۀ پیشرفت کار، انگیزه‌تان برای دنبال کردن سایر کارها را بیشتر می‌کند.
 4. اگر کاری به‌نظرتان بزرگ است و ترس از خراب کردن، باعث به تعویق انداختن آن می‌شود، آن کار را به بخش‌های کوچکی تقسیم کنید؛ زیرا مغز به دستیابی نتایج سریع تمایل دارد. با تقسیم آن کار به بخش‌های کوچک‌تر، هم گامی رو به جلو برای انجام آن برمی‌دارید و هم مغزتان به آن چیزی که می‌خواسته، رسیده است.
 5. برنامه‌ریزی کنید. موانع و حواس پرتی‌هایی که ممکن است جلوِ انجام برنامه‌تان را بگیرد شناسایی و رفع کنید. درعین‌حال مراقب باشید زمان زیادی را صرف برنامه‌ریزی نکنید. توانایی نه گفتن، درخصوص رفع موانع می‌تواند بسیار کمک ‌کنند.
 6. قانون پارکینسون را درنظر داشته باشید. این قانون می‌گوید: «هر کاری به اندازۀ زمانی که برای آن تخصیص داده شده، طول می‌کشد و این مدت ارتباط چندانی با ماهیت کار و میزان آن ندارد». پس‌از آن‌که یک کار برزگ را به بخش‌های کوچکی تقسیم کردید برای انجام هر بخش، بازۀ زمانی تخمین بزنید. این راهکار استرس انجام کار را کاهش خواهد داد. به برنامۀ زمانی که برای خود درنظر می‌گیرید پایبند باشید.
 7. به عواقب به تأخیر انداختن کارها بیندیشید. اگر کار در موعد مشخص انجام نشود، با خود اثرات منفی به‌همراه خواهد داشت. حال هرچه اهمیت کاری که باید انجام شود بیشتر باشد، عواقب تأخیر بیشتر خواهد بود. چه‌بسا ضعیف شدن روابط در خانه و محل کار، نارضایتی رئیس، همسر و سایر اعضای خانواده، کاهش خوشنامی و عزت نفس، به خطر افتادن سلامتی و از دست دادن زمان، از عواقب آن باشد.
 8. ایدئال‌گرایی را کنار بگذارید. تمرکز بر انجام کار به‌صورت ایدئال، اشخاص را مجبور به مرور نحوۀ انجام کار می‌کند و باعث به تعویق انداختن آن کار می‌شود؛ زیرا آن‌ها همواره منتظر آماده شدن شرایط ایدئال برای شروع کار هستند.
 9. می‌توانید از روش برنامه‌ریزی پسِ‌رو استفاده کنید؛ مثلاً یک هدف اقتصادی برای خود درنظر بگیرید که می‌خواهید در انتهای سال محقق شود. در این صورت می‌دانید که هر ماه چقدر باید پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری کنید تا به آن هدف برسید.
 10. پس از اتمام کاری که قصدِ به تعویق انداختن آن را داشتید، به خود پاداش دهید و همواره درنظر داشته باشید که منتظر موفقیت بودن انسان را به خواسته‌هایش نمی‌رساند.

نویسنده: کوثر اخوان

 نظرات

یک دیدگاه

 • سلام , مهمان