با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


برای نگهداری از سالمندان به این نکات توجه کنید

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ دی ۱۳۹۴
نگهداری از سالمندان

زندگی به یک چرخه شبیه است که هر یک از ما به ناچار از مراحل گوناگون آن عبور می‌کنیم. دوران کودکی و جوانی را پشت سر می‌گذاریم و در نهایت به سن پیری می‌رسیم. سنی که باعث کاسته شدن از توانایی افراد می‌شود و آنها را نیازمند کمک دیگران می‌سازد. به‌طور طبیعی در اغلب فرهنگ‌ها، به‌ویژه در ایران، نگهداری از سالمندان امری ستوده است و به همه جوانان توصیه می‌شود که بخشی از زندگی خود را صرف خدمت به پدر و مادر خویش سازند.

اما اگر قصد نگهداری از پدر یا مادر خود را دارید، باید به یاد داشته باشید که فرآیند نگهداری از سالمندان صرفاً به مسأله زمان محدود نمی‌شود، بلکه مستلزم هزینه است و فشار بی‌سابقه‌ای را به بودجه شما وارد خواهد آورد. از این‌رو اگر بدون برنامه‌ریزی قبلی و طراحی دقیق وارد این عرصه شوید، ممکن است در میانه راه با مشکل مواجه شده و در برابر والدین خود شرمنده گردید. توصیه‌های زیر می‌تواند برای این برنامه‌ریزی شما را یاری دهد. با استفاده از روش‌های پیشنهادی زیر، بخشی از فشار مالی ناشی از نگهداری والدین از دوش شما برداشته خواهد شد و می‌توانید با آرامش بیشتری به خدمت‌گذاری پدر و مادر بپردازید.

راه های ارزان برای نگهداری از سالمندان

  1. تهیه بیمه درمانی

سن بالا باعث افزایش ریسک بیماری‌ها می‌شود. اغلب افراد مسن با مشکلات سلامتی متعددی دست به گریان هستند که در کنار سلب آسایش، هزینه‌هایی را به خود یا فرزندان‌شان تحمیل می‌کند. خوشبختانه برای پرهیز از این هزینه‌ها روش‌های بسیار مناسبی وجود دارد که بیمه‌های سلامتی از جمله آنها است. اگر پدر و مادر شما بیمه سلامتی مناسبی ندارد، امروز می‌توانید به سادگی آنها را بیمه نمایید. به‌علاوه، اغلب شرکت‌های بیمه‌ای اجازه می‌دهند تا پدر و مادر خود را با پرداخت مبلغی بسیار اندک، تحت پوشش بیمه تکمیلی خود بگیرید. با این کار فشار مالی از دوش شما برداشته خواهد شد.

  1. کمک گرفتن از دیگران

در کنار مسأله بیمه، نگهداری از سالمندان به لحاظ زمانی نیز مشکلاتی را ایجاد می‌کند. اگر والدین شما دچار مشکل حرکت هستند و نمی‌توانند امور روزمره را به خوبی انجام دهند، احتمالاً برای پرستاری آنها به حضور تمام‌وقت نیاز خواهد بود. البته شما نمی‌توانید این مسئولیت را به تنهایی بر عهده بگیرید. اگر خواهر یا برادری دارید، با آنها برنامه‌ای را تنظیم کنید تا هر یک در زمانی مشخص در کنار پدر یا مادر بمانید. اگر نسبت به این مسأله بی­توجه باشید، رفته‌رفته تعداد دیر رسیدن‌ها و غیبت‌ها بیشتر شده و ممکن است شرایط شغلی شما با خطر مواجه شود.

  1. مشاوره با روان‌شناس

دوران کهنسالی نیز به مانند سایر دوره‌های زندگی با مشکلات ویژه و خاصی همراه است. این مشکلات که به مسائل مختلفی مرتبط است، می‌تواند باعث به هم ریختن شرایط روانی والدین شما شده و بر گرفتاری‌ها بیفزاید. اگر والدین‌تان پذیرای مراجعه به روان‌شناس هستند، بهتر است در اولین فرصت، حتی در صورتی‌که مشکلی وجود ندارد، آنها را به دیدار روان‌شناس ببرید. اما حتی اگر با مقاومت آنها مواجه شدید، باز هم نیاز به روان‌شناس از بین نمی‌رود. در این شرایط می‌توانید خود نزد روان‌شناس رفته و ضمن طرح شرایط موجود توصیه‌هایی را برای نگهداری بهتر از والدین کهنسال دریافت نمایید.شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان