با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


بیمه زندگی بخریم یا نه؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۴ اسفند ۱۳۹۵
بیمه زندگی

بیمه یکی از حوزه‌های مهم مالی در هر اقتصاد است. به‌طوری‌که فضای مالی اقتصاد را مثلثی با این سه ضلع درنظر گرفته‌اند: بازار پول، بازار سرمایه و صنعت بیمه. بنابراین صنعت بیمه یکی از پایه‌های اقتصاد هر کشور است. جایگاه صنعت بیمه به اندازه‌ای است که این صنعت شاخصی از توسعه‌یافتگی و پیشرفت کشورها درنظر گرفته می‌شود.

در ابتدای مطلب یادآوری می‌کنیم که منظور از صنعت بیمه در این نوشتار، بیمه‌های تجاری است، نه بیمه‌های اجتماعی.

بیمه‌های اجتماعی که در ایران با عنوان بیمه تأمین اجتماعی شناخته می‌شود، ماهیتی متفاوت با بیمه‌های تجاری دارد. هدف از بیمه‌های اجتماعی ایجاد چتر امنیتی و حمایت از بیمه‌گذاران است؛ درحالی‌که هدف از بیمه‌های تجاری ارائۀ خدمات به بیمه‌گذاران و درنهایت کسب سود است.

با درنظرگرفتن توضیح بالا، بیمه‌های تجاری در یک تقسیم‌بندی کلی، به دو گروه بیمه‌های زندگی و بیمه‌های غیرزندگی تقسیم می‌شوند. در اکثر کشورهای دنیا، سهم بیمه‌های زندگی بیشتر از سهم بیمه‌های غیرزندگی است. برای مثال، سهم بیمه‌های زندگی در کشورهای ژاپن و چین به ترتیب حدود ۸۰ و ۸۷ درصد می‌باشد. این درحالی است که سهم بیمه‌های زندگی در ایران متأسفانه کمتر از ۱۰ درصد است. همچنین صنعت بیمه از کل اقتصاد کشور در ایران سهم ناچیزی دارد. این سهم در کشورمان حدود ۲ درصد است؛ درحالی‌که سهم صنعت بیمه در بسیاری از کشورهای پیشرفته درصدی بسیار بیشتر را نشان می‌دهد؛ برای مثال در دو کشور ژاپن و چین این سهم بیشتر از ۱۰ درصد است.

بیمه زندگی (Life Insurance) که در ایران گاهی بیمه عمر نامیده می‌شود، درواقع نوعی سرمایه‌گذاری است که افزون‌بر پرداخت سود، متناسب با قرارداد، خدمات خاص دیگری نیز ارائه می‌کند که مواردی ازقبیل حادثه و فوت، نقص عضو، ازکارافتادگی و بیماری‌های خاص و… را دربر می‌گیرد.

در میان انواع بیمه‌ها، بیمه زندگی یا بیمه عمر پوشش خود را به‌طور مستقیم متوجه انسان می‌کند که از این جهت اهمیت بیشتری دارد. به‌اصطلاح فنی، بیمه زندگی قراردادی است میان شرکت بیمه و شخص بیمه‌شونده که در آن بیمه‌شونده متعهد به پرداخت مبلغی تعیین‌شده (بیشتر در اقساط بلندمدت) در قرارداد می‌شود و این پرداخت‌ها تا زمانی معین، بسته به نوع قرارداد، ادامه خواهد داشت و با بروز وقایعی چون مرگ، ابتلا به بیماری لاعلاج، احتیاج شخص به مراقبت‌های ویژۀ پزشکی و… شرکت بیمه موظف خواهد بود، سرمایۀ بیمه‌شده را یک‌جا یا به‌صورت مستمری به بیمه‌گذار یا به شخص ثالثی که وی تعیین کرده، بپردازد.

 

آیا بیمه زندگی واقعاً مفید است؟

برای پاسخ به این سؤال بهتر است به نظرات یکی از حرفه‌ای‌ترین فروشندگان بیمه عمر در دنیا که فردی ایرانی به نام مهدی فخارزاده است توجه کنید. ایشان حدود ۱۰ سال پیش به دعوت بیمه مرکزی در ایران چند سخنرانی کرد. او در پاسخ به یکی از سؤالات حاضران که آیا بیمه زندگی مفید است، چنین پاسخ داد:

فروش بیمه عمر یکی از بهترین و زیباترین کارهای دنیاست. شما نمی‌توانید کسی را پیدا کنید که بتواند ثابت کند بهتر از کاری که من و شما انجام می‌دهیم کاری در دنیا وجود دارد. به جرأت می‌گویم بیمه عمر یکی از بهترین دستاوردهای بشری است. اگر بیمه‌گذار تنها پس از پرداخت یک قسط فوت کند، کل سرمایۀ بیمه‌نامه، تمام و کمال پرداخت خواهد شد. حال چه کاری را سراغ دارید که با پرداخت تنها مبلغی جزئی، چنین سرمایۀ هنگفتی را در اختیار شما قرار دهد؟

ایشان در ادامۀ توضیحات خود بیان داشتند: اگر مردم بدانند شما چه مزایایی را به آنان عرضه می‌کنید، هرگز رهایتان نمی‌کنند. درواقع شما به خریداران لطف بزرگی می‌کنید؛ خریدارانِ بیمه ‌عمر نه‌تنها هزینه‌ای را متقبل نمی‌شوند، بلکه به‌صورت اجباری به ذخیرۀ پول خود می‌پردازند و درعین‌حال مبلغی هم به ذخیرۀ آنان اضافه می‌شود.

 

آیا برای بیمه عمر اقدام کنیم؟

به‌عنوان یک کارشناس توصیه می‌کنیم چنانچه وضعیت مالی شما به اندازه‌ای است که علاوه‌بر توانایی چرخاندن زندگی، امکان پس‌انداز برایتان وجود دارد، حتماً به خرید بیمه عمر متناسب با وضعیت درآمدی و پس‌اندازی خود اقدام کنید.

همچنین برای کسانی که به هر دلیل درحال‌حاضر بیمه تأمین اجتماعی ندارند، توصیه می‌کنیم به یکی از شرکت‌های بیمه‌ای مراجعه و به خرید بیمه عمر متناسب با درآمد خود اقدام کنند. مطمئن باشید که از این اقدام خود پشیمان نمی‌شوید.

چگونه بیمه عمر بخریم؟

برای خریدن بیمه عمر، تقریباً تمام شرکت‌های بیمه‌ای بیمه‌نامۀ عمر صادر می‌کنند و می‌توان از هر کدام از آن‌ها بیمه‌نامۀ عمر خرید.

اما توصیۀ ما این است که برای خرید بیمه عمر، پس از جستجو در بین تمام شرکت‌های بیمه‌، شرکت‌هایی را انتخاب کنند که تخصصی‌تر در حوزۀ بیمه زندگی فعالیت می‌کنند. همچنین قبل از گرفتن بیمه‌نامۀ عمر، شرایط آن را به‌دقت مطالعه و متناسب با درآمد خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

برای افرادی که به هر دلیل به شرکت‌های بیمه خصوصی اعتماد کافی ندارند، توصیه می‌شود از خدمات بیمه‌های عمر شرکت‌های دولتی استفاده کنند تا از خدمات بیمه‌های زندگی محروم نباشند.

در هنگام تکمیل فرم‌ها و قراردادهای بیمه عمر، باید نام افرادی را وارد کنید که می‌خواهید از مزایای بیمه‌نامه استفاده کنند.

نکتۀ آخر اینکه می‌توان هم‌زمان از چند شرکت بیمه‌ای، خدمات بیمه زندگی (عمر) دریافت کرد. با خرید بیمه‌نامۀ عمر از چند شرکت بیمه‌ای از مزایای هرکدام از شرکت‌های بیمه‌ای می‌توانیم استفاده کنیم.

درانتها، یادمان باشد که با خرید بیمه زندگی درواقع آسوده‌خاطری و اطمینان نسبی از آیندۀ کسانی که آن‌ها را دوست داریم، فراهم کرده‌ایم


نویسنده :

شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان