با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


تأثیر جایگزینی CNG با بنزین در اقتصاد خانوار

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۸ اسفند ۱۳۹۷

میزان صرفه جویی سالانه جایگزینی CNG بجای بنزین برای خودرویی که به طور متوسط در ماه ۸۰ لیتر بنزین مصرف می کند، معادل ۶۰۰ هزار تومان است. حال اگر میزان مصرف بنزین یک خانوار بیشتر از ۸۰ لیتر در ماه باشد، میزان صرفه جویی سالانه جایگزینی CNG با بنزین برای آن خانواده به مراتب بیشتر خواهد بود.

ورود گاز طبیعی بصورت گازفشرده یا CNG به سبد حمل و نقل خودروهای سبک از سال ۱۳۷۹ بررسی و از سال ۱۳۸۴ فراگیر شد. سوخت CNG بعنوان یک سوخت پاک و ارزان شناخته می شود و علاوه بر ایران، در کشورهای دیگری همچون چین، هند، پاکستان، آرژانتین، برزیل و… استفاده گسترده دارد. یکی از عوامل مهم در توسعه CNG در ایران، صرفه اقتصادی مصرف یان سوخت بجای بنزین برای خانوار است.

یک خودروی شخصی بطور متعارف در ماه ۸۰ لیتر بنزین مصرف می کند که تقریبا معادل ۱۰۰۰ لیتر (یک میلیون تومان) در سال است. اگر پیمایش هر متر مکعب CNG برابر یک لیتر بنزین فرض شود، بنزین سالانه مورد نیاز هر خودرو می تواند با ۱۰۰۰ مترمکعب CNG جایگزین شود. هزینه هر متر مکعب CNG برابر ۴۱۴ تومان می باشد؛ لذا میزان صرفه جویی سالانه جایگزینی CNG بجای بنزین معادل ۶۰۰ هزار تومان است. حال اگر میزان مصرف بنزین یک خانوار بیشتر از ۸۰ لیتر در ماه باشد، میزان صرفه جویی سالانه جایگزینی CNG با بنزین برای آن خانواده با استفاده از نمودار زیر قابل استخراج است.

حال اگر یک خانوار با درآمد ماهانه ۲ میلیون تومان و مصرف ۸۰ لیتر بنزین در ماه در نظر گرفته شود، جایگزینی CNG با بنزین می تواند کل هزینه های سالانه این خانوار را تا ۲.۵ % کاهش دهد. این در حالیست که بر اساس گزارش منتشر شده از بانک مرکزی، متوسط سهم هزینه های حمل و نقل در سبد هزینه های خانوار معادل ۱۲.۵% است. از این رو با مصرف CNG بجای بنزین، هزینه های حمل و نقل خانوار یادشده، تا ۲۰% کاهش می یابد.

البته در میان صاحبان ۲۲ میلیون خودروی موجود در کشور، حدود ۳ تا ۴ میلیون خودرو وجود دارند که از طریق کار با خودروی خود ارزتزاق می کنند. مصرف این خودروها حدودا ۳ تا ۴ برابر خودروهای شخصی است. در نتیجه بکارگیری CNG بجای بنزین در این خودروها می تواند هزینه سوخت آنها را بین ۲ تا ۲.۵ میلیون تومان در سال کاهش دهد که این میزان کاهش در هزینه های خودرو تقریبا معادل درآمد یک ماه خانوار است.

منبع: عیارآنلایننظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان