با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


تربیت یک کودک چقدر هزینه دارد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۸ بهمن ۱۳۹۷

بسیاری از زوج‌های جوان پس از ازدواج برنامه‌های مختلفی را برای پیشرفت و لذت بردن از زندگی طراحی می‌کنند. آنها می‌خواهند تحصیل کنند، پول بیشتری به دست آورند، سفر کنند و از لذت‌های کوچک و بزرگ زندگی برخوردار شوند. اما تمام این نیازها و تمایلات به تامین مالی نیاز دارد. به همین دلیل تلاش برای افزایش درآمد و پس‌انداز کافی به یکی از اولویت‌های اصلی تبدیل می‌شود. با این حال این تلاش‌ها  ظاهرا در تضاد کامل با وظیفه یا میلی دیگر قرار می‌گیرد که در هر مرد و زن جوانی وجود دارد؛ این میلی چیزی نیست جز تولد و پروش کودک.

به همین دلیل، بررسی هزینه‌های مرتبط با فرزندان و ارزیابی پیشین آنها می‌تواند به مدیریت بهتر بودجه در خانواده یاری رساند. در ایران، مطالعه عملی و مستقلی درباره میزان هزینه‌های پروش هر کودک انجام نگرفته است و بیشتر اعداد و ارقام ارائه شده در این زمینه بر تخمین‌های تقریبی استوار هستند. به علاوه هزینه‌های رشد هر کودک به صورت جدی تحت تاثیر عوامل فرهنگی، منطقه‌ای و جغرافیایی، سطح تحصیلات والدین و موارد دیگر قرار می‌گیرد. با این حال، به نظر می‌رسد موارد ثابتی در این هزینه‌ها وجود دارد که می‌توان آنها را شناسایی نموده و سپس بر اساس عوامل منطقه‌ای و زمانی میانگین هزینه‌های رشد و پرورش هر کودک را محاسبه کرد. در زیر برخی از هزینه‌های ثابت مرتبط با رشد هر کودک، از تولد تا سن ۱۸ سالگی مورد بررسی قرار گرفته است:

  1. هزینه‌های آموزشی

جایگاه تحصیل و آموزش کودکان در ایران به صورت روزافزونی ارتقا یافته و هر روز والدین بیشتری به اهمیت این مساله آگاهی می‌یابند. از این رو هر پدر و مادر بر اساس توانایی خود سعی دارد بهترین امکانات آموزشی را برای فرزندان فراهم کند و از این طریق آینده آنها را تضمین نماید. برخی والدین از مقطع پیش‌دبستانی و حتی پیش از آن، بر استفاده از مدارس و مراکز خصوصی تاکید دارند و بخش قابل توجهی از بودجه خود را به هزینه‌های مرتبط با پروش کودکان در این مراکز اختصاص می‌دهند. البته در خصوص مطلوبیت آموزش‌های جدی به کودکان، در سنین پیش از سنِ مدرسه بحث‌های جدی وجود دارد. برخی محققان معتقدند که فشار آموزشی بر کودکان خردسال ممکن است در کنار افزایش آگاهی علمی آنها به زیان‌های دیگری منجر شود. با این حال مباحث انتقادی پیرامون فشار آموزشی به کودکان کم‌سن نتوانسته‌اند از میل و اشتیاق والدین به کودکانی دانا و پراطلاعات بکاهند. این اشتیاق به طور طبیعی باعث هزینه کردن بخش زیادی از درآمد خانواده در زمینه آموزش و تحصیل فرزندان می‌شود. کلیه هزینه های آموزش از دوران مهدکودک تا انتهای دبیرستان اگر بچه در مدارس دولتی تحصیل کند سالانه حداقل ۱ میلیون تومان و اگر در مدارس غیر انتفاعی باشد سالانه حداقل از ۳ میلیون تومان تا ۳۰ میلیون تومان متغیر است. البته این هزینه ها بسته به نوع آموزش، رتبه مدرسه، تعداد کلاس های فوق برنامه و … متغیر است.

البته در کشور ایران، هزینه‌های آموزشی فرزندان به ۱۸ سالگی محدود نمی‌شود و به سبب شرایط خاص موجود، بسیاری از هزینه‌های تحصیلی آنها در مقاطع بالاتر، حتی دکتری نیز بر عهده پدر و مادر قرار می‌گیرد! از این رو در محاسبه میانگین هزینه‌های آموزشی هر کودک باید سنین بزرگ‌سالی آنها را نیز مدنظر قرار داد.

 

  1. مسکن مناسب

شاید زوجی جوان بتوانند در آپارتمانی کوچک با یک اتاق خواب یا حتی بدون آن به خوبی زندگی کنند. اما با ورود فرزندان ادامه این وضعیت ممکن نخواهد بود. کودکان در مسیر رشد به فضای اختصاصی خود نیاز دارند، زمانی که به سنین نوجوانی برسند اتاقی مخصوص می‌خواهند و از این رو خانه مسکونی بززگتری نیاز خواهد بود. البته این هزینه‌ها در زمان تولد نخستین فرزند اغلب قابل چشم‌پوشی است، اما والدین باید از لحظه نخست چشم‌انداز آینده را ترسیم نمایند و هزینه‌های مرتبط با مسکن مناسب و نحوه تامین این هزینه‌ها در گذر زمان را مشخص کنند. ولی باید حداقل ۲۰ درصد برای تامین مسکن مناسب به خانه فعلی که دارید اضافه کنید.

….نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان