با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


تعطیلات، فرصت یادگیری زبان دوم

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۱ اسفند ۱۳۹۷

یادگیری موضوعات جدید نوعی سرمایه‌گذاری برای زندگی آینده است. یادگیری زبان دوم نیز از این مصداق پیروی می‌کند. معمولاً در مدارس زبان انگلیسی و عربی آموزش داده می‌شود، اما نوع و میزان آموزش به‌گونه‌ای نیست که در آینده برای اشخاص مفید باشد. یادگیری زبان دوم، می‌تواند در ادامۀ تحصیل نوجوانان و جوانان بسیار مؤثر باشد و شاید آنان بتواند در اوقات فراغت با تکیه بر آن منبع درآمدی نیز داشته باشند. این مهارت می‌تواند موقعیت شغلی بهتری نیز در اختیار اشخاص قرار دهد.

باید اذعان داشت همان‌طور که افزایش درآمد و بهبود وضعیت مالی درطول زمان به‌دست می‌آید، یادگیری زبان دوم و تسلط بر آن نیز درطول زمان حاصل می‌شود. تعطیلات تابستان فرصت خوبی برای حرکت در این جهت است. در ادامه به نکات و راهکارهایی اشاره می‌شود که چه‌بسا باعث یادگیری زبان دوم و پیشرفت در آن در تعطیلات شود:

 1. باید به خاطر داشت که یادگیری هر زبانی شامل یادگیری چهار مهارت است: صحبتکردن، شنیدن، خواندن و نوشتن. همواره این چهار مهارت را در فرایند یادگیری‌تان درنظر داشته باشید.
 2. یادگیری زبان دوم را با علاقه آغاز کنید. سعی کنید یادگیری آن را برای خود تبدیل به سرگرمی کنید یا آن را همراه با سرگرمی یاد بگیرید.
 3. این روزها، تقریباً همۀ افراد گوشی‌های هوشمند در دست دارند. از قابلیت‌های آن استفاده کنید. اپلیکیشن‌های متنوع زیادی برای آموزش زبان انگلیسی وجود دارند که می‌توانند با توجه به قابلیت‌هایشان، همزمان که اشخاص را سرگرم می‌کنند آموزش نیز بدهند. از جملۀ آن‌ها می‌توان به اپلیکشن Word Connect اشاره کرد که مجموعه‌ای از حروف را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و از او می‌خواهد کلمات مشخص‌شده‌ را بسازد. با این کار علاوه‌بر سرگرمی، خلاقیت کاربر نیز تقویت می‌شود و کلمات جدیدی یاد می‌گیرد.
 4. از اپلیکیشن‌های تلفن همراه، که قابلیت ساخت گروه‌های مجازی را دارند، استفاده کنید. با دوستانتان در آن محیط به زبان دوم صحبت کنید. تمرین کنید. صدایتان را ضبط کنید و در گروه قرار دهید و از دوستانتان بخواهید نظرشان را دربارۀ آن بیان کنند. خود نیز به جملات سایرین دقت کنید. در آغاز ممکن است مشکل باشد و کلمات مناسب یادتان نیاید یا آن‌که خجالت بکشید. پس از مدتی این کار عادی خواهد شد و اعتماد به نفس‌تان افزایش خواهد یافت.
 5. سعی کنید فهرست خریدتان را به زبانی که درحال یادگیری آن هستید تهیه کنید. این کار دامنۀ لغاتتان را افزایش خواهد داد و چون به‌صورت عملی از کلمات استفاده می‌کنید، لغات به‌راحتی در ذهنتان خواهد ماند.
 6. تماشای فیلم به زبان اصلی را فراموش نکنید. با درنظرداشتن سطح زبانتان، فیلم مناسبی را که برایتان جذابیت دارد انتخاب کنید. سعی کنید بار اول، فیلم را بدون زیرنویس مشاهده کنید و متوجه موضوع کلی آن شوید. سپس بار دیگر، آن را با زیرنویس مشاهده کنید و کلماتی که معنای آن را نمی‌دانید پیدا کرده و یاد بگیرید. پس‌از یادگیری، بار دیگر فیلم را بدون زیرنویس مشاهده کنید. این کار کمی زمان‌بر خواهد بود، اما اثرات فوق‌العاده‌ای از خود برجا خواهد گذاشت. پس‌از انجام این کارها بر روی یک فیلم، متوجه پیشرفت قابلِ‌توجهتان خواهید شد. دامنۀ کلمات و اصطلاحاتی که یاد خواهید گرفت به‌سرعت افزایش می‌یابد. هم‌چنین، با تلفظ درست کلمات و فرهنگ سایر کشورها نیز آشنا خواهید شد. تماشای چندین بارۀ فیلم‌ها، پس‌از انجام کارهای گفته‌شده نیز توصیه می‌شود. با این کار جملات نابی را به ذهن خواهید سپرد.
 7. سعی کنید هر روز به اندازۀ حداقل یک پارگراف، خاطراتتان را به زبان دوم در دفترچه‌ای بنویسید. این کار، علاوه‌بر توجه به استفادۀ درست از کلمات، باعث دقت به جایگاه کلمات در جملات خواهد شد. برای ارزیابیِ درستیِ جملات نوشته‌شده می‌توانید از فرهنگ لغات، نظیر لانگمن، استفاده کنید. پس‌از مدتی، مجموعۀ ارزشمندی از نوشته‌هایتان خواهید داشت.
 8. با توجه به میزان تسلطتان، داستان‌های کوتاه یا بلند از نویسندگان بزرگ دنیا یا موضوعاتی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید تهیه کنید و به زبان دوم بخوانید. حداقل به‌اندازۀ پنج دقیقه از آن را با صدای بلند خوانده و صدایتان را ضبط کنید سپس به آن گوش دهید تا متوجه ایرادات خود شوید. این کار اعتماد به نفستان را نیز افزایش خواهد داد.
 9. اگر علاقه‌مند به اخبار سیاسی، اقتصادی، ورزشی و… هستید، بخشی از آن‌ها را با زبان دیگری دنبال کنید. هم‌چنین می‌توانید از روزنامه‌ها و مجلاتی که در این زمینه‌ها به زبان دیگری منتشر می‌شوند، استفاده کنید.
 10. چنانچه به آشپزی علاقه دارید، از دستور پخت غذاهای سایر کشورها به زبانی که درحال یادگیری آن هستید، استفاده کنید.
 11. برای یادگیری زبان، موزیک گوش کنید. اپلیکیشن‌هایی نیز برای یادگیری زبان با موزیک ساخته شده‌اند؛ برای مثال می‌توان اپلیکیشن English Songs را نام برد که برای آموزش زبان انگلیسی طراحی و ساخته شده است.
 12. یادگیری زبان دوم و تسلط بر آن، نیاز به تمرین مداوم دارد. بهتر است به‌جای آن‌که به‌طور نامنظم، بعضی روزها زمان چشمگیری را به یادگیری اختصاص دهید، هر روز، زمان مشخصی را صرف یادگیری کنید. از همین امروز شروع کنید. فردا دیر خواهد بود.

نویسنده: کوثر اخوان

 

 نظرات

یک دیدگاه

 • سلام , مهمان