با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


در مصاحبه کاری این سوالات را از کارفرما بپرسید

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۳ دی ۱۳۹۵
مصاحبه کاری

بسیاری از جویندگان کار صرفا روی پاسخ به سوالات کارفرما یا فرد مصاحبه‌کننده تمرکز می‌کنند و به همین دلیل نسبت به امر با اهمیت دیگری کاملا بی‌توجه هستند؛ اینکه جوینده کار نیز باید به نوبه خود سوالاتی را مطرح کند و اطلاعات ضروری درباره کار جدید را به دست آورد. پرسیدن این پرسش‌ها به چند دلیل اهمیت زیادی دارد. نخست آنکه طرح کردن پرسش‌های دقیق درباره چند و چون کار و نیازهای سازمان استخدام‌کننده باعث تثبیت جایگاه فرد به عنوان کاندیدای مناسب شغل جدید می‌شود. از این طریق، فرد جویای کار می‌تواند جدیت خود را به مصاحبه‌کننده نشان دهد و آمادگی خود را به رخ او بکشد. به علاوه، مصاحبه کاری به مانند دیگر گفتگوها فرآیندی دوطرفه است.

همانگونه که کارفرما در حال گفتگو با شما است، شما نیز با او گفتگو می‌کنید و لذا حق دارید از  این فرصت استفاده کرده و اطلاعات خود را درباره پست پیشنهادی افزایش دهید. در ادامه می‌توانید با تکیه بر این اطلاعات تصمیم درستی بگیرید و انتخاب خود را در نسبت با شرایط موجود تعیین کنید. به یاد داشته باشید که کارفرما به تنهایی شما را انتخاب نمی‌کند، بلکه شما نیز کارفرمای خود را انتخاب می‌کنید.

در واقع با طرح پرسش‌های شغلی،باید به دنبال دستیابی به سه هدف باشید. پیش از هر چیز با طرح این پرسش‌ها می‌توانید به پیش‌فرض‌های کارفرما درباره خودتان آگاهی یابید و بدانید که در فرآیند استخدام شما تا چه حد جدی است. در گام بعدی، پاسخ‌های کارفرما ترجیحات و نیازهای او را به شما نشان می‌دهد و می‌توانید با تمرکز روی این موارد صلاحیت خود را برای شغل جدید آشکار سازید. در کنار این موارد، پاسخ‌های مصاحبه‌کننده احساس او را درباره شما و میزان تناسب توانایی‌های مطرح شده با شغل درخواستی نشان می‌دهد.

با نظر به این اهداف، ترکیب‌های بسیاری متنوعی از سوالات در اختیار افراد جویای کار قرار دارد که می‌توانند با طرح آنها در طول مصاحبه، به نکات مورد نظر خود دست پیدا کند. متخصصان پیشنهاد می‌کنند که برای هر مصاحبه کاری از قبل تعدادی سوال آماده کنید و به نسبت شرایط موجود برخی از آنها را مطرح نمایید. در ادامه ده نمونه از این پرسش‌ها به صورت پیشنهادی ارائه شده‌اند که می‌توانید در مصاحبه‌ کاری خود از آنها استفاده کنید.

 

طرح این سوالات در مصاحبه کاری را فراموش نکنید

 1. تجارب و مهارت‌های مورد نظـر شما برای نامزد ایده‌آل شغل جدید چیست؟

این پرسش بسیار مناسبی است که باعث می‌شود مصاحبه‌کننده موضع خود را درباره شغل جدید و شخص شما آشکار کند. اگر او به مساله‌ای اشاره کرد که شما پیشتر آن را مطرح نکرده بودید، این فرصت در اختیار شما قرار می‌گیرد که در ادامه گفتگو این نکته را نیز مطرح کنید.

 

 1. مهمترین مشکل پیش روی شما چیست و شــغل جدید چگونه قرار است به حل شدن آن کمــک کند؟

با مطرح کردن این پرسش نه تنها به کارفرما نشان می‌دهید که به حل مشکلات مجموعه علاقه‌مند هستید، بلکه این امکان را برای او فراهم می‌سازید که حضور فردی با قابلیت‌های شما را در پست جدید تصور کند و توانایی‌های شما را در عمل مورد ارزیابی قرار دهد.

 

 1. جـــذاب‌ترین بخش از کــار در مجموعه شما چیست؟

این پرسش به کارفرما اجازه می‌دهد به شما نزدیک‌تر شده و در سطحی شخصی‌تر تعامل برقرار کند. او می‌تواند در پاسخ به این سوال، احساسات و باورهای خود را در خصوص سازمان طرح نماید. به علاوه شما می‌توانید با تحلیل پاسخ مطرح شده توسط مصاحبه‌کننده، میزان رضایت شغلی او را نیز ارزیابی کنید و با آگاهی یافتن از فضای کاری، تصمیم بهتری بگیرید.

 

 1. موفقیت در شغل جدید به چه عواملی وابسته است.

با طرح این پرسش می‌توانید معیارهای موفق‌آمیز بودن فعالیت در جایگاه شغلی جدید را بشناسید. پاسخی که مصاحبه‌کننده به شما می‌دهد، نشان‌دهنده میزان تناسب قابلیت‌های شما با موقعیت جدید خواهد بود. به علاوه می‌توانید برای ارائه بهتر ویژگی‌های خود نیز بر اساس پاسخ‌های ارائه شده عمل نمایید.

 

 1. در مورد صلاحیت‌های شغلی من تردیدی باقی مانده است؟

این پرسشی بسیار کارساز است و موضع نهایی مصاحبه‌کننده را در مورد شما نشان می‌‌دهد. به علاوه با طرح این سوال اعتماد به نفس خود را به رخ فرد می‌کشید و به لحاظ روانی خود را تثبیت می‌نمایید.

 

 1. آیا در شغل جدید امکانی برای آموزش یا ارتقای کیفیت حرفه‌ای در نظر گرفته شده است؟

پاسخی که مصاحبه‌کننده به این سوال می‌دهد، نشان‌دهنده کیفیت شغل پیشنهادی است. با آگاهی یافتن از این مساله، می‌توانید مطلوبیت شغل آینده را ارزیابی کنید و به ویژه اگر پیشرفت حرفه‌ای برای شما اولویت دارد، در خصوص همکاری با مجموعه مورد نظر تصمیم درستی بگیرید.

 

 1. ممکن است در مورد گروه همکاران توضیح بدهید؟

به شکل طرح این پرسش دقت کنید. گویی شما برای پست جدید پذیرفته شده‌اید و حال می‌خواهید از جزئیات کاری اطلاع پیدا کنید! این کار تاثیر روانی مطلوبی دارد، ضمن آنکه اطلاعات به دست آمده در پاسخ آن می‌تواند دید شما را نسبت به موقعیت جدید گسترش دهد. البته به جمله‌بندی این سوال توجه ویژه‌ای داشته باشید تا بی‌ادبانه به نظر نرسد.

 

 1. برنامه‌های مجموعه برای محصولات جدید یا توسعه کاری چیست؟

در طرح این پرسش باید به سازگار کردن آن با شرایط شغل پیشنهادی دقت کنید؛ چراکه عناصر این سوال در نسبت با مشاغل گوناگون تفاوت می‌کند. پاسخ این پرسش می‌تواند رویکرد مدیران مجموعه به شرایط آینده شرکت را به شما نشان دهد، ضمن آنکه بار دیگر اعتماد به نفس شما را به آنها نشان می‌دهد.

 

 1. پیش از این چه کسی عهده‌دار مسوولیت بوده است؟

این پرسشی مستقیم و سرراست است که می‌تواند ارزیابی مدیران را از کیفیت کاری فرد قبلی نشان دهد و اشکالات او را از دید آنها بر شما آشکار سازد. به علاوه می‌توانید نکات مورد نظر و اصلاحات مورد نیاز را از خلال پاسخ مصاحبه‌کننده دریابید و در ادامه مصاحبه کاری روی آنها تاکید نمایید.

 

 1. گام بعدی چیست؟

این پرسش نیز از آن دست پرسش‌های حیاتی است که حتما باید مطرح شود. با طرح این  سوال شما به کارفرما نشان می‌دهد که به موضوع کاری جدید علاقه‌مند هستید و می‌خواهید به سرعت وارد فرآیند کاری شوید. به علاوه ممکن است مصاحبه‌کننده در پاسخ شما به تعداد یا ویژگی‌های دیگر متقاضیان اشاره کند که با آگاهی از این امر می‌توانید احتمال پذیرفته شدن در موقعیت جدید را نیز ارزیابی کنید

 

 شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

 • سلام , مهمان