با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


راه‌هایی برای دلپذیرتر شدن محیط کار

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۶ اسفند ۱۳۹۷

اکثر کارمندان مدت طولانی از روز را در محیط کاری می‌گذرانند که جزئی از بهترین ساعات روزشان محسوب می‌شود. این زمان بسته به حجم و نوع کار می‌تواند گاه بی‌نهایت خسته‌کننده باشد؛ به‌طوری‌که با گذشت زمان باعث می‌شود افراد دیگر انگیزه و اشتیاق سابق را نداشته باشند و هرچه بیشتر پایان ساعات کاری را انتظار بکشند و تنها از روی اجبار و برای تأمین معاش خانواده این ساعات را تحمل کنند. گاهی هم به‌دلیل یکنواختی کارها و عدم جذابیت برای فرد، کارها ماشین‌وار و صرفاً به امید پایان‌یافتن آن‌ها در زمان کاری انجام می‌شوند که همین امر نیز باعث ازبین‌رفتن روحیۀ نشاط در افراد می‌شود. پس چه باید کرد؟ در اینجا چند روش کوچک که باعث می‌شوند محیط کاری به فضایی دوست‌داشتنی‌تر تبدیل شود، بیان خواهد شد. امیدوارم با انجام آن‌ها بتوانیم از فردا محیط کاریِ مطلوب‌تری را تجربه کنیم.

  1. زمانی برای آموزش

اگر هر روز بتوانیم مهارتی را فرابگیریم و دچار یکنواختی و روزمرگی کارهای اطرافمان نشویم، محیط کاری می‌تواند ضمن القای احساس مفیدبودن، محیطی برای کسب مهارتی جدید باشد. نیاز نیست برای یادگیری مهارت‌ها زمان زیادی را در آموزشگاه‌ها صرف کنیم. می‌توانیم با اختصاصِ تنها چند دقیقه در هر روز، پایگاه دانش و مهارت خود را تقویت کنیم. این مهارت می‌تواند تمرین در تایپ‌کردن، یادگیری زبانی جدید، آموزش مهارت‌های کامپیوتری همانند اکسل و… باشد.

  1. نوشیدنی‌های دلچسب

دمنوش بابونه یا گل گاوزبان یا یک فنجان قهوه با شیر زیاد می‌تواند هدیه و وعده‌ایی باشد که برای خود در یک روز سرد زمستانی درنظر گرفته‌اید. لزومی ندارد که همیشه منتظر ساعت چای در محل کار خود باشید، بلکه می‌توانید با یک فنجان نوشیدنی جدید، حال‌وهوای روزتان را عوض کنید. حتی می‌توانید لیوان چای فردایتان را با چند قطره آب‌لیموی تازه یا پودر هل طعم‌دارتر کنید. مطمئن باشید چنین لذت‌های کوچکی باعث می‌شوند خستگی و فشار کاری‌تان کاهش پیدا کند.

  1. ناهار غذایی برای مغز

اکثر شرکت‌ها زمانی برای ناهار کارمندان اختصاص می‌دهند. پس، از زمانتان استفاده کنید. فکرکردن به کار در این زمان ممنوع است. بگذارید ذهن و مغز شما هم نفس بکشد. از زمان ناهار لذت ببرید و تاحد ممکن از این بازه استفاده کنید. سعی کنید وعدۀ ناهار خود را با سالاد مطلوبتان یا سبزی‌خوردن همراه کنید تا هم بتوانید به سلامتی‌تان کمکی کرده باشید و هم بیشتر از وعدۀ ناهار لذت ببرید.

  1. موسیقی حلّال مشکلات

اگر محل کار شما به‌گونه‌ایی است که در ساعاتی از روز از شنیدن موسیقی بهره‌مند می‌شوید، پس خوش به حالتان! ولی اگر همانند اکثر ادارات امکان پخش موسیقی عمومی در محل کارتان غیرممکن است، می‌توانید خودتان اقدام کنید. دقایقی از روز را برای گوش‌دادن به آهنگی بی‌کلام صرف کنید. هندزفریِ تلفن همراهتان را در گوشتان بگذارید و قطعه‌ای از موسیقی بی‌کلام یکی از نوابغ موسیقی دنیا را گوش دهید. دو دقیقه کافی است تا روحتان تازه شود و بی‌حوصلگی از جسمتان خارج شود.

  1. خوراکی‌های اشتراکی

چه چیزی می‌تواند مطبوع‌تر از این باشد که ناگهان همکارتان با یک جعبه شکلات یا شیرینی به سراغتان بیاید و شما را هم در شادی شیرین خود شریک کند؟ شما هم می‌توانید همکارتان را این‌گونه خوشحال کنید. هر از چند گاهی همکارانتان را به صرف شیرینی و شکلات دعوت کنید و بدانید که دیر یا زود این موضوع به رفتاری همه‌گیر تبدیل خواهد شد و شما هم با شیرینی، شکلات و میوه‌های تعارفی آن‌ها خوشحال خواهید شد. حتی می‌توانید ماهی یک بار با صرف بهای کمی و به‌صورت اشتراکی برای چای عصرانۀ خود و همکارانتان برنامۀ متفاوتی ترتیب دهید. این رفتار علاوه‌بر تعدیل حالت یکنواخت یک روز کاری و انرژی‌بخشیِ هرچند اندک، می‌تواند در بهبود روابط همکاران مؤثر باشد.

  1. کاری برای دوست‌داشتن

هیچ موضوعی به‌غیر از این‌که عاشق کارتان باشید، نمی‌تواند شما را در محیط کارتان خوشحال کند. پس سعی کنید تاجایی‌که می‌توانید کاری را انتخاب کنید که می‌دانید دوستش خواهید داشت. البته گاهی برخی از ما به دلایلی چون نبودن بازار کار مناسب ناگزیر وارد حرفه‌ایی می‌شویم که آن را دوست نداریم؛ آن وقت است که باید از توانایی انعطاف‌پذیری فراوانی که در وجود هریک از مخلوقات خدا نهاده شده است، استفاده کنیم؛ یعنی سعی کنیم نکته‌ایی را در کار خود دوست داشته باشیم و عاشقش شویم تا حس مطلوب رضایت شغلی را در وجود خود روشن نگاه داریم. من مطمئنم که همۀ کارمندان می‌توانند آن نکتۀ منحصربه‌فرد را کشف کنند.

  1. باغچۀ رومیزی

از گلدان‌های کوچک و زینتی یا کاکتوس‌های کوچک بر روی میز کارمان استفاده کنیم. وجود گیاهان علاوه‌بر کمک به پاکی هوا باعث جریان یافتن انرژی مثبت و خوب در محیط پیرامونمان می‌شود.

  1. اشیای دوست‌داشتنی

گاهی لازم است که میز کار خود را با وسایلی که دوست داریم، زینت دهیم. اسباب‌بازی کوچک فرزندمان، قندانی که با دیدنش خاطره‌ای خوش در ذهنمان زنده می‌شود، عکس کوچکی از عزیزانمان یا کتاب شعر مورد علاقه‌مان کمک می‌کنند تا بخشی از میز کار را با حال‌وهوای خانه همراه کنیم و درنتیجه احساس خوشایندتری نسبت‌به آن داشته باشیم.

نویسنده: تینا کیهانینظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان