با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


رمز و راز ایجاد عادتِ پس‌انداز در خانواده

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۸ بهمن ۱۳۹۷

رمز موفقیت مالی و اقتصادی هر خانواده در پس‌انداز کردن است. بدون پس‌انداز درآمدها بیهوده هدر می‌روند و منابعِ در دسترس برای اموری کم‌اهمیت هزینه می‌شوند. پس‌انداز توانایی مالی را افزایش می‌دهد و امکان سرمایه‌‌گذاری و پیاده‌سازی برنامه‌های کلان را ایجاد می‌کند. برخی تصور می‌کنند که پس‌انداز کردن کاری دشوار است؛ به ویژه اگر خانواده با شرایط دشواری مواجه باشد. اما واقعیت چیز دیگری است. اگر روش‌های مدیریت ذهنی و مالی را بیاموزید، پس‌انداز را بسیار آسان خواهید یافت. روش‌های زیر پیشنهاداتی برای خانواده‌ها است که از طریق آن انجام این اقدام سرنوشت‌ساز تسهیل می‌شود:

 

۱

پس‌انداز کردن پول نیازی به معجزه ندارد. این کار بسیار ساده است و تنها به توانایی شما در تغییر رویه خرج کردن پول بستگی دارد. اما پیش از آنکه بتوانید این رویه را تغییر دهید باید به دقت مسیرهای هزینه و صرف پول را در خانواده شناسایی کنید. برای انجام این کار، از ابتدای این ماه تمام پرداختی‌های خود را در جایی ثبت کنید و آنها را به صورت هفتگی و ماهانه فهرست نمایید. برای انجام این کار می‌توانید از قلم و کاغذ یا نرم‌افزارهای ساده‌ای مانند اکسل استفاده کنید. در ثبت آمار دخل و خرج خود، تمام جزئیات را به حساب آورید و فهرست دقیق از تراکنش‌های مالی خانواده آماده کنید.

در گام بعد، پس از آنکه خرج‌های ماهانه را دقیقا شناسایی کردید، باید آنها را دسته‌بندی نموده و مجموع هزینه هر دسته را مشخص نمایید. با این کار می‌توانید نقاط پرهزینه را یافته و درصدد اصلاح آنها برآیید. این کار نیاز به مطالعه و تصمیم‌گیری جدی خواهد داشت. باید زمینه‌های خاصی را که بیش از حد نیاز پول شما را به هدر می‌دهند پیدا کنید و آنگاه برای کاهش میزان هزینه در آنها تصمیم بگیرید. تصمیم شما در اجرایی شدن نهایی برنامه اهمیت زیادی دارد. این تصمیم باید در سطح تمام اعضای خانواده مطرح شود و یک یک افراد برای پایبندی به آن توجیه گردند.

برای اجرایی کردن تصمیمات مرتبط با کاهش، در گام بعد به دنبال راه‌کارهای جایگزین باشید. به طور مثال، اگر پول زیادی را صرف غذا خوردن خارج از خانه می‌کنید، می‌توانید با آشپزی در خانه از غذای سالم و ارزان استفاده نمایید. اقلام مصرفی خود را از فروشگاه‌هایی بخرید که کالاها را با قیمت ارزان‌تر ارائه می‌کنند. کفش و پوشاک را در دوره‌های تخفیف خریداری نمایید و پیوسته در جستجوی مکان‌ها و زمان‌هایی برای خرید ارزان باشد. مطمئن باشید که این کار کاملاً شدنی است؛ تنها به اراده و تصمیم شما بستگی دارد.

۲

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما یکی از راه‌های کاهش هزینه‌ها و پس‌انداز، توجه به نیازهای مستقیم خودتان است. البته معنای این حرف خریدن هر کالایی که به نظرتان جالب می‌رسد نیست، بلکه به این معنا است که در میان مسیرهای هزینه و بدهکاران ماهیانه، جایی هم برای شخص خودتان در نظر بگیرید. با این کار روحیه مناسب‌تری برای پیش‌برد برنامه پس‌انداز خواهید داشت. بهترین روش برای انجام این فرآیند، تعیین اهداف میان مدت و بلند مدت است. این اهداف باید به صورت جمعی تعیین شوند و در جلسات منظم، نظر تمام اعضای خانواده نیز تامین گردد. پس از تعیین اهداف، می‌توانید به صورت ماهانه بودجه‌ای را برای تحقق آنها کنار بگذارید. برای این کار تا انتهای ماه صبر نکنید، چون ممکن است تمام درآمد خود را خرج کرده و جایی برای پس‌انداز باقی نماند.

به خودتان فرصت تردید ندهید! پس از دریافت دستمزد ماهانه بلافاصله مبلغ مربوط به برنامه‌ریزی‌های شخصی را کنار بگذارید. به این روش وفادار بمانید و تا حد امکان عهد خود را نشکنید.نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان