با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


روش های پس انداز برای سفر کم خرج

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۴ اسفند ۱۳۹۵
پس انداز برای سفر

سفرکردن و دیدن شهرها و کشورهای مختلف آرزوی همۀ ماست. اما هر بار که به سفر فکر می‌کنیم، نگاهی به جیب‌هایمان می‌اندازیم و با صحنۀ دلنشینی مواجه نمی‌شویم. همین باعث می‌شود که این اتفاق را به ماه‌ها و حتی سال‌های بعد موکول کنیم؛ به امید روزی که «پولدار» شویم و دیگر نگران خرج و مخارج سفر نباشیم. این را باید پذیرفت که جلو گذر زمان را نمی‌شود گرفت. پس در مدتی که هنوز به آن نقطه از درآمد نرسیده‌ایم با عمر و جوانی‌مان که سپری می‌شود، چه باید کرد؟ ما به‌اشتباه می‌پنداریم فردی که زیاد سفر می‌کند بسیار پولدار است یا پدری ثروتمند دارد و خودش هم کار و زندگی ندارد و فقط سفر می‌کند. خیلی از آدم‌هایی که بسیاری از شهرها و کشورهای دنیا را دیده‌اند، آدم‌های ثروتمندی نبوده‌اند بلکه آنها اقدام به پس انداز برای سفر کرده اند. با نگاهی منطقی به این قضیه درمی‌یابیم که خیلی از خرج‌ها و هزینه‌های روزانه را می‌توانیم برای سفری که قرار است در آینده برویم، کنار بگذاریم.

سفرکردن پول می‌خواهد، و پس‌انداز هم زمان و مدیریت هزینه. آیا می‌دانید چگونه روال پس انداز برای سفر را مدیریت کنید تا هزینۀ لازم برای مسافرتی رؤیایی داشته باشید؟

 

پیشنــهاداتی برای عملی کردن پس انداز برای سفر

 1. عزم خود را جزم کنید

تصمیم بگیرید چه مسافرتی، کِی و کجا می‌خواهید بروید. تصاویری از مقصدتان داشته باشید و روی کامپیوتر خود یا در کیف پولتان نگه دارید. هدفتان را یادداشت کنید و به یخچال خانه بچسبانید یا روی تختۀ محل کارتان بنویسید. هرچه بیشتر به یاد هدف خود باشید، بیشتر پول خود را ذخیره می‌کنید. در رابطه با هدفتان با خانوده صحبت کنید. وقتی راجع به هدفتان صحبت می‌کنید، احتمال به‌دست آوردن آن بسیار بیشتر است.

 

 1. ذخیــرهکــردن پول را آسان و ممکن بدانید

حساب پس‌انداز جداگانه برای مسافرت باز کنید یا از بخش پرداخت محل کار خود درخواست کنید که مقداری از حقوق دریافتی شما را در حسابی دیگر واریز کنند. دلمان برای پولی که در دسترس نیست، تنگ نمی‌شود. با این روش بودجۀ مسافرت شما خودبه‌خود تأمین خواهد شد.

 

 1. آمار حسـاب خود را داشته باشید

همیشه بدانید ته‌ماندۀ حسابتان چقدر است. امروزه تکنولوژی در این زمینه کمک بسیار بزرگی است. کافی است موقع افتتاح حساب و گرفتن کارت بانکی به متصدی بانک متذکر شوید که می‌خواهید از سیستم پیامکی بانک نیز استفاده کنید. بدین‌صورت، پس از هر برداشت از حساب یا واریز به حساب پیامک آن را در گوشی همراهتان می‌بینید و به صورت آنلاین همیشه از مانده حساب خود اطلاع دارید.

 

 1. از خریدهای اضافه جلوگیری کنید

در حین خرید، به چیزی دست نزنید. تحقیقات نشان داده است اگر به چیزی دست بزنید، از لحاظ روان‌شناسی مالک و صاحب آن می‌شوید و به‌احتمال بیشتری آن را خواهید خرید.

 

 1. مـدت زمــان مشـخصی قبل از خرید صبر کنید

برای جلوگیری از خرید‌های یکجا، ۲۴ یا ۴۸ ساعت قبل از خرید صبر کنید. اگر دوباره فکر کنید، حتی نصف لیست خرید خود را هم نمی‌خرید.

 

 1. یادداشت کنید

تمام چیزهایی که خریده‌اید، بنویسید. مطالعات نشان می‌دهد، اگر عادت‌های خرید خود را ببنید، بیشتر مراعات می‌کنید و مخارج خود را کاهش می‌دهید.

 

 1. خوردن غذای آماده را تا جایی که ممکن است به تأخیر بیندازید

به‌جای هزینه‌کردن برای یک وعده غذای فست فود، خودتان غذا درست کنید. سعی کنید در سفر همیشه وسایل آشپزی مثل ماهیتابه و روغن و ادویه همراه داشته باشید. همه‌جا تخم‌مرغ و بادمجان و گوجه پیدا می‌شود. تازه از لذت غذا درست کردن در محیطی غیر از آشپزخانه نیز بهره‌ می‌برید. بستگی به دید ما دارد که غذا درست کردن را جزء مسائل دست‌وپاگیر و سخت بدانیم یا بخواهیم از لذت غذا درست‌کردن در محیط باز و دورهمی و سالم بهره‌مند شویم.

 

 1. خـودرو شخصـی یا وسـیلۀ نقلیۀ عمومی

اگر به وسیلۀ نقلیۀ عمومی دسترسی دارید، خرج رفت‌وآمد با اتوبوس و مترو از خودرو شخصی بسیار کمتر است. گذشته از آن اعصاب‌خوردیِ ساعت‌ها پشت ترافیک ماندن و پیداکردن جای پارک هم وجود ندارد.

 

 1. تغییر سبک سفر

اکثر ما وقتی حرف سفر به‌ میان می‌آید، جاهایی خیلی دورتر از محل زندگی‌مان را تصور می‌کنیم. حتی ممکن است نزدیک‌ترین جای دیدنی شهر خودمان را هم تاکنون ندیده باشیم. بهتر است جاهای دیدنی شهر خودمان را هم به‌عنوان یک برنامه‌ریزی برای سفری کوتاه درنظر داشته باشیم.

 

 1. روزهای شلوغ را برای سفر انتخاب نکنید

به‌طور معمول روزهای تعطیل نرخ بلیط اتوبوس، هواپیما، همچنین نرخ هتل‌ها و مهمانپذیرها افزایش می‌یابد. پس کافی است که انعطافپذیر باشید. میتوانید برنامهریزی مربوط به سفر خود را در زمانی که سفرها از افت شدیدی برخوردارند، انجام دهید تا از تخفیف ویژهای برخوردار شوید. این تفاوت قیمتها به‌اندازۀ کافی چشمگیر است. برای مثال تعطیلات عید نزدیک است و شما می‌توانید به‌جای سفر در روزهای تعطیل یک هفته قبل از تعطیلات رسمی به مکان مورد نظرتان سفر کنید.

 

 1. سفر با یک دوست و یا دیدن یک دوست

اگر با دوستان به سفر بروید، هزینه‌های مربوط به آن میان افراد تقسیم می‌شود و بدین ترتیب هزینه‌های همۀ افراد کاهش می‌یابد. اگر به دیدن یک دوست نیز بروید، در هزینۀ اقامت صرفه‌جویی خواهد شد.


نویسنده :

شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

 • سلام , مهمان