با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


سرمایه‌ گذاران تازه‌ کار و هشت خطایی که انجام می‌دهند

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۳ شهریور ۱۳۹۵
سرمایه‌ گذاران تازه‌ کار

بسیاری از ما به دنبال آزادی مالی هستیم و می‌خواهیم پول را به نحوی به کار اندازیم که سود حاصل از آن باعث پیشرفت شود؛ در حالی که هر روز از میزان کار و زحمت روزانه می‌کاهیم. این روش که به تولید ثروت خواهد انجامید، آرزوی اغلب افراد است. آنها می‌خواهند از طریق سرمایه‌گذاری نیازهای خود را بطرف سازند و زمان بیشتری برای استفاده از زندگی در اختیار داشته باشند. از این طریق، نه تنها فشار کار روزانه به امور لذت‌بخش‌تری چون آموختن و تفریح منتقل می‌شود، بلکه با سود حاصل سرمایه‌گذاری می‌توانیم به دیگران نیز بیشتر کمک کنیم. با این حال تعداد اندکی از ما به درستی از چند و چون سرمایه‌گذاری و قواعد حاکم بر آن آگاهی داریم. سرمایه‌ گذاران تازه‌ کار به سبب کمی تجربه و دانش از خطرات پیش رو در فرآیندهای سرمایه‌گذاری اطلاعی ندارند. آنها نمی‌دانند که ممکن است با اشتباهی کوچک بخش عمده پول خود را از دست داده و حاصل سالها تلاش را بر باد دهند.

به همین جهت، آموختن اصول و قواعد پایه سرمایه‌گذاری در کنار خطرات و خطاهای رایج در آن برای پیمودن مسیر موفقیت ضروری است. در ادامه برخی از مهمترین خطاهای سرمایه‌گذاری را به شما معرفی خواهیم کرد. این خطاها بسیار رایج هستند و به سرمایه تعداد زیادی از افراد آسیب رسانده‌اند. از این رو پرهیز از آنها باعث افزایش سرعت پیشرفت و کاستن از خطرات پیش رو خواهد شد.

مهمترین خطاهای سرمایه‌ گذاران تازه‌ کار

  1. سرمایه‌گذاری را با قمار یا سفته‌بازی اشتباه نگیرید

تخصیص سرمایه به کالاهای خاص و مدیریت آنها فرآیندی کاملا علمی است که بر اساس قواعد واقعی جریان پیدا می‌کند. درست است که میزانی از ریسک در هر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این ریسک‌ها به معنای تصادفی بودن امور نیست. هیچ یکی از چهره‌های موفق در بازار سرمایه بر اساس شانس و اقبال پیشرفت نکرده‌اند و از این رو اگر به سرمایه‌گذاری مانند خرید بلیط بخت‌آزمایی نگاه کنید، احتمالا زیان خالص نصیب‌تان خواهد شد. در واقع، سرمایه‌گذاری به معنای تصمیم‌گیری درستی است که بتواند بر اساس دلایل توجیه شود و در طول زمان و با تغییر شرایط اصلاح‌پذیر باشد.

  1. تحقیق و بررسی را فراموش نکنید

بررسی قبلی به شما کمک خواهد کرد تا کالاها و ابزارهای سرمایه‌گذاری را بهتر بشناسید و در زمان تصمیم‌گیری دقیق‌تر عمل کنید. به طور مثال، اگر قصد ورود به بازار سهام را دارید، بهتر است پیش از خرید یک سهم وضعیت کلی بازار، صنعت مورد نظر و شرکت خاص را بررسی نمایید. اگر اطلاعات مالی شما کافی است، می‌توانید صورت‌های مالی را بررسی کرده و چشم‌انداز شرکت را محک بزنید. سعی کنید چشم‌انداز کاملی از وضعیت شرکت مورد نظر به دست آورید و بر اساس استنباط و تحلیل خود عمل کنید. اگر تخصص مالی شما برای چنین بررسی‌هایی کافی نیست، از مشاوره افراد امین و قابل اعتماد استفاده نمایید.

  1. عامل زمان را همواره مدنظر داشته باشید

اگر هدف شما از سرمایه‌گذاری خرید یک خانه ناسب است، باید دیدگاهی بلند یا میان مدت مدت نسبت به سرمایه‌گذاری خود داشته باشید. به این معنا که بازه زمانی مورد انتظار را برای کسب سود در فواصل چند ساله تنظیم کنید. این عامل ِ زمانی در اغلب موارد نادیده گرفته می‌شود و نقش سرنوشت‌سازی در کسب سود ایفا می‌کند. چراکه انتخاب کالای سرمایه‌ای مناسب به طور جدی بستگی به این دارد که شما در چه مدت زمانی نیازمند کسب سود مورد انتظار هستید. بهتر است همیشه بلند مدت سرمایه‌گذاری کنید و از تصمیمات شتابزده و کوتاه‌مدت بپرهیزید.

  1. احتمال سود به معنای ریسک است

هر زمان که در بررسی‌های خود به یک ابزار سرمایه‌ای مناسب برخورد کردید و با انتظار سودی خاص اقدام به خرید آن نمودید، به یاد داشته باشید که سود انتظاری همواره با میزان خاصی از ریسک زیان همراه است. اگر این عامل را به یاد نداشته باشید، ممکن است در پایان کار دچار حسرت و پشیمانی شوید. به طور معمول، سرمایه‌گذاری‌های پرسودتر با درجه بالاتری از ریسک همراه هستند. مثلا در خرید سهامی که تحلیل و بررسی آن را در کوتاه‌مدت سودآور نشان می‌دهد، درجه قابل توجهی ریسک زیان وجود دارد. در حالی که سهم‌های بزرگتری که سود آنها در بلندمدت محقق می‌شود، با ریسک کمتری همراه هستند.

  1. سطح ریسک‌پذیری خود را با نوع سرمایه‌گذاری هماهنگ نمایید.

اگر شخصیت شما به شکلی است که از لحاظ جسمانی و روانی تحمل پذیرش ریسک را ندارید، شاید بهتر باشد از سرمایه‌گذاری‌های کم ریسک استفاده نمایید. در غیر این صورت می‌توانید به گزینه‌های پرریسک هم فکر کنید. به یاد داشته باشید که ریسک‌پذیری شما ارتباط مستقیمی با سود انتظاری دارد. به این معنا که اگر طالب ریسک کمتری باشید، باید سود کمتری را هم به عنوان هدف تعریف نمایید. افتادن در دام سودهای بالای برای افراد ریسک‌گریز بسیار دشوار و آسیب‌زا است. این افراد از یک سهم کوتاه‌مدت یا کالای پرخطر سود خوب و بدون ریسک زیان را انتظار دارند. در حالی که چنین انتظاری از پایه نادرست است.

  1. تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید

تنوع سبد سرمایه نیز از جمله روش‌های موثر در کنترل ریسک و افزایش سود‌آوری است. در هر بازار، به طور معمول ابزارهای گوناگون در خلاف جهت یکدیگر حرکت می‌کنند و در مقاطع مختلف مورد توجه قرار می‌گیرند. از این رو اگر بتوانید سرمایه را به صورتی هوشمندانه تقسیم کنید، بیشترین میزان سود را نصیب خود خواهید کرد. البته ایجاد تعادل میان ریسک و سود در سبدها فرآیندی نسبتا تخصصی است که در صورت نیاز سرمایه‌ گذاران تازه‌ کار باید از مشاوران برای آن کمک بگیرند.

  1. ارزان بودن به معنای بهتر بودن نیست

این قاعده که در بسیاری از امور زندگی شخصی نیز صادق است، در سرمایه‌گذاری نقش بسیار جدی ایفا می‌کند. ارزان بودن یک کالا یا سهم به هیچ عنوان به معنای بهتر بودن آن نیست. به طور مثال، ممکن است قیمت یک سهم با نزول مواجه شوید و شما بتوانید آن را در قیمت‌های پایین خریداری نمایید. اما این پایین بودن دلیل بر خوبی و سودآوری این سهم نخواهد بود. همیشه سعی کنید با توجه به تحلیل و بررسی قبلی اقدام کنید و به ارزانی و گرانی سهم اهمیت ندهید.

  1. نگرانی‌ها و ترس‌ها را کنترل کنید

سرمایه‌گذاری در کنار عوامل عقلانی و تحلیلی، به شخصیت نیرومند روانی نیاز دارد. باید بتوانید بر احساسات خود غلبه کنید و در زمان‌های دشوار قوی بمانید. بسیار دیده شده است که سرمایه‌ گذاران تازه‌ کار در زمان نزول بازار هراسان شده و سرمایه خود را نقد کرده‌اند. در حالیکه با گذشت اندکی زمان شرایط بهبود یافته و زیان مطلق را نصیب سرمایه‌گذاران نگران ساخته است. در مقابل، گاهی نیز پیش آمده است که سرمایه‌گذار بیهوده امیدوار مانده و هر روز بر میزان زیان او افزوده شده است. بهتر است آرامش خود را همیشه حفظ کنید و صرفا بر اساس تحلیل و استراتژیِ از پیش تعیین‌شده حرکت نمایید.

 شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان