با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


سه راز موفقیت در زندگی هر فرد که باید بداند

زمان مطالعه: 6 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

آیا دوست دارید ذهنتان را به‌گونه‌ای تنظیم کنید و بدنتان را طوری هک کنید که همیشه در حالتی مثبت باشید و روی دور موفقیت بمانید؟

در این مطلب سه راز موفقیت در زندگی را می‌گوییم که شما هم می‌توانید از آن‌ها برای برنامه‌ریزی ذهنتان الگو بگیرید تا از همان لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شوید، در حالتی از موفقیت و کامیابی باشید و در طول روز نیز، تصمیم‌گیری‌‌هایتان به‌گونه‌ای باشد که شما را به‌سمت خواسته‌هایتان سوق دهد.

یکی از بزرگ‌ترین تله‌هایی که در جامعۀ مدرن وجود دارد، اتوپایلت‌کردن (هدایت خودکار) سُکان زندگی است؛ یعنی مردۀ متحرک‌بودن و انجام هر کاری که دیگران انجام می‌دهند. بیشترِ ما به‌شدت مشغول واکنش نشان‌دادن و پاسخ‌دادن به پیرامونمان و چیزهایی که اطرافمان روی می‌دهد هستیم؛ درحالی‌که باید با توجه به دنیایی که خاص خودمان است دست به عمل بزنیم و مسئول دنیای خود و واقعیت متعلق به خودمان باشیم. ما فراموش می‌کنیم که حواسمان به خودمان باشد و اهدافمان را از یاد می‌بریم.

هشیار باشید

اگر در تصمیم‌های روزمره‌تان آگاه و هشیار باشید، اعمال و رفتارهای مناسب‌تری خواهید داشت که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک خواهد کرد. در زندگی هدف داشته باشید، بر اساس ارزش‌ها و اولویت‌هایتان دست به عمل بزنید و اجازه ندهید دیگران به شما بگویند چه بکنید یا چطور کاری را انجام دهید.

وقتی شروع می‌کنید به گرفتن تصمیم‌های آگاهانه‌تر، این فکر به سراغتان می‌آید که آیا با این کار به هدفتان نزدیک‌تر خواهید شد یا از آن فاصله خواهید گرفت. دلیل کاری که اکنون درحالِ انجامش هستید، چیست؟ چرا این کتاب را می‌خوانید؟ کار دیگری ندارید انجام دهید؟ یا همین مطلبی که الآن مشغول مطالعه‌اش هستید؛ آیا یک یا چند نکتۀ مفید برایتان دارد تا هوشمندانه آن‌ها را در زندگی‌تان به‌کار ببرید و شرایطتان را بهتر کنید که در مسیر دلخواهتان پیش بروید؟

اهدافتان چیست؟

– سالم باشید؟ وزن کم کنید؟ اندامی متناسب داشته باشید؟

– به شغل رؤیایی‌تان دست پیدا کنید؟ خانۀ رؤیایی‌تان را بخرید؟ زندگی رؤیایی‌تان را داشته باشید؟

– به سرمایۀ مشخصی دست پیدا کنید؟ تشکیل خانواده دهید؟ زن یا مرد رؤیاهایتان را ملاقات کنید؟

اگر واقعاً می‌خواهید به اهداف‌ و خواسته‌هایتان برسید و آن‌ها را به واقعیت تبدیل‌ کنید، سه کار را باید هوشیارانه و محسوس انجام دهید.

۱. اهداف‌ خود را بنویسید.

 1. یک سیستم اعتقادی قدرتمند خلق کنید.

۳. روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

۱. اهدافتان را بنویسید

یک راز موفقیت در زندگی این است که اهدافتان را بنویسید. اولین کاری که صبح انجام می‌دهید، تعیین می‌کند که روزتان چگونه قرار است باشد. ذهنتان را طوری برنامه‌ریزی کنید که از همان لحظۀ بیدارشدن در شرایطی قوی و توانا باشد؛ با این روش، قطعاً یک روز عالی و مفید خواهید داشت. حالا چطور می‌توانید چنین شرایطی را برای خودتان ایجاد کنید؟ با نوشتن اهدافتان هر روز صبح. وقتی این کار را کردید، دور مهم‌ترین هدفتان خط بکشید؛ هدفی که در درازمدت، بیشترین تأثیر را در زندگی‌تان خواهد گذاشت. حالا از خودتان بپرسید: «امروز چه کارهایی می‌توانم انجام دهم که همه چیز را تغییر دهد و من را به این هدفم نزدیک‌تر کند؟» تمام کارها و اقداماتی را که به ذهنتان می‌رسد یادداشت کنید، دور دو مورد از مهم‌ترین‌هایشان را خط بکشید و شروع کنید. تا زمانی که انجامشان نداده‌اید، متوقف نشوید.

اگر ترمز اتومبیل نگرفت، بهترین اقدام چیست؟

این، شیوه‌ای بی‌نهایت مؤثر و عالی است که همان اول صبح شما را در شرایطی درست و مطلوب قرار می‌دهد. به‌جای این‌که صبح، سرگردان و خواب‌آلود باشید و نیم ساعت طول بکشد تا بیدار و هشیار شوید، ذهنتان را تنظیم می‌کنید تا پربازده و موفق باشد. یک دلیل خوب دیگر برای نوشتن اهدافتان این است که با خواندنشان احساس خوبی خواهید داشت؛ به‌گونه‌ای آن‌ها را بنویسید که انگار همین الآن به نتیجه رسیده‌اند. با تکرار هر روزۀ این نوشتن و خواندن، خوش‌فکری و مثبت‌اندیشی شما تضمین خواهد شد و طبق اهدافتان عمل خواهید کرد. اهدافی که روی کاغذ نیایند، فقط آرزو هستند و بس! قدرت و نیرویی که در نوشتن اهداف پنهان است شما را به‌سمت دومین شرط لازم برای موفقیت سوق می‌دهد:

۲. باورهایتان را قوی کنید

یک رمز موفقیت در زندگی این است که باورهایتان را قوی کنید. اگر از افراد موفق بپرسید که اولین قاعدۀ کامیابی‌شان چیست، همه‌شان خواهند گفت: خودشان و کاری که انجام می‌دهند را باور دارند و از ابراز این باور نمی‌ترسند. اگر شما خودتان را قبول نداشته باشید، چرا دیگری قبولتان داشته باشد؟ وقتی دیگران از شما دربارۀ اهداف و خواسته‌هایتان می‌پرسند، از بیان صریح و قاطع آن نهراسید، شاید هم به اهداف بلندتان بخندند و به دیدۀ تمسخر نگاهتان کنند؛ اما شما با تکیه بر باوری که به خودتان دارید، نباید اهمیتی به واکنش‌ آن‌ها بدهید. اگر نسبت‌به خواسته‌هایتان سُست و نامطمئن باشید، تصمیمات متزلزلی خواهید گرفت که شما را به جایی نمی‌رساند. خلاف جریان پیش بروید و متمایز باشید. گذشته از همۀ این‌ها، چند نفر در دنیای امروز هستند که واقعاً زندگی رؤیایی‌شان را دارند؟ حالا، از چند نفرشان اگر بپرسید اهدافشان چیست، با جملاتی شبیه «نمی‌دانم» جواب می‌دهند؟ پس با اراده و مصمم باشید و خودتان را باور کنید. مردم بابت این‌که شهامت دارید دنبال رؤیاهایتان بروید، به شما احترام خواهند گذاشت.

زمانی داستانی دربارۀ مرد جوانی شنیدم که در یک فروشگاه محصولات ویدئویی کار می‌کرد. او هر روز دو مجله با خود به محل کارش می‌بُرد: یکی مربوط به کارآفرینی و دیگری پُر از تصاویر اتومیبل‌های پرسرعت و گران‌قیمت بود. رئیسش از او پرسید که چرا او هر روز این مجله‌ها را با خود می‌آورد و جواب مرد جوان این بود: «من دارم اتومبیلی را که قرار است بخرم انتخاب می‌کنم». واکنش رئیس، مانند بیشتر آن‌هایی بود که ذهنی متوسط دارند: او دارد خودش را خسته می‌کند، او هرگز به چنین اتومبیلی نخواهد رسید و درنهایت ناامید خواهد شد.

مدتی بعد، مرد جوان کارش را در آن فروشگاه رها کرد و به‌دنبال رؤیایش رفت. چند سال بعد او به همین فروشگاه برگشت تا یک فیلم ویدئویی را به آنجا برگرداند و سوار همان اتومبیلی بود که در آن مجله انتخابش کرده بود. همان کسانی در آنجا کار می‌کردند که این جوان در گذشته با آن‌ها همکار بود. حالا می‌توانید تصور کنید وقتی او را با همان اتومبیلی دیدند که فکر می‌کردند هرگز صاحبش نخواهد شد، چه قیافه‌هایی داشتند؟ همۀ این‌ها با ایجاد سیستم فکری و اعتقادی قدرتمند شروع شد.

اولین قدم برای رسیدن به رؤیاها و خواسته‌ها این است که آن‌ها را باور و تصور کنید. وقتی شما در ذهنتان ایمان دارید که هم‌اکنون به اهدافتان خواهید رسید، حسی از تحقق و یقین ایجاد می‌شود. این باور و قطعیت شما را به سمت اقدام و عمل پیش می‌برد و وقتی بدانید نتیجه چه خواهد بود، خیلی راحت‌تر می‌توانید اقدامات لازم برای رسیدن به آن نتیجه را انجام دهید.

شما مطمئنید بدنی را که دوست دارید، خواهید داشت.

شما مطمئنید با خانواده‌ای که آرزویش را دارید در خانۀ رؤیایی‌تان زندگی خواهید کرد.

شما مطمئنید شغلی را که دوست دارید، خواهید داشت و سرمایه‌ای را که باور دارید لایقش هستید، به‌دست خواهید

اگر تصاویر موفقیت‌هایتان را مدام در ذهنتان تکرار و تجسم کنید، راه‌های عصبی جدیدی در مغزتان ایجاد می‌کنید. ذهنتان نمی‌تواند فرق بین واقعیت و آنچه صرفاً تصوراتی قوی و روشن است، تشخیص دهد. رؤیاپردازی کنید و آن را باور داشته باشید، تصور کنید هم‌اکنون به خواسته‌هایتان رسیده‌اید. اگر رؤیایتان ملکۀ ذهنتان شود، مطمئن خواهید شد که تنها نتیجه و پیشامد ممکن همین است و تلاش می‌کنید راه‌هایی را پیدا کنید تا به وقوع بپیوندد.

قدم بعدی که شما را به‌سمت کامیابی و شادی هدایت می‌کند این است که:

۳. روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید

از خردمندی پرسیدند بهترین سرمایه‌گذاری ممکن که کسی می‌تواند انجام دهد چیست. جوابش کوتاه، ساده و دلنشین بود: «روی خودت سرمایه‌گذاری کن».

نام این خردمند، وارن بافِت (Warren Buffett) است که موفق‌ترین کارآفرین و سرمایه‌گذار دنیاست و بنابه گزارش فوربز  (Forbes)، سرمایه‌ای به ارزش ۵۳.۵ میلیارد دلار دارد. استخدام مربی شخصی، عضویت در باشگاه ورزشی، تهیۀ غذاهای سالم، خریدن کتاب و پرداخت‌ هزینه‌های آموزشی ولخرجی نیست، بلکه سرمایه‌گذاری‌ است، سرمایه‌گذاری روی خودتان!

بعضی از کارهایی که می‌توانید برای سرمایه‌گذاری روی خودتان انجام دهید:

 • به باشگاه بروید و تمرین کنید. تمرین و ورزش باعث ترشح اندروفین شده، به شما احساس فوق‌العاده‌ای می‌دهد و راندمان و میزان انرژی‌تان را افزایش می‌دهد. اگر زمانی را به ورزش اختصاص بدهید از عهدۀ انجام کارهای روزانه‌تان بهتر بر خواهید آمد و با چیزهایی که زندگی پیش پایتان می‌گذارد، بهتر می‌توانید کنار بیایید. چهل و پنج تا پنجاه دقیقه، تمام آن چیزی است که نیاز دارید و بهترین مدت برای ورزش و تمرین نیز همین مقدار است.
 • وقتی هنگام برگشتن از محل کار برای خرید به فروشگاه می‌روید از خودتان بپرسید: «چه غذاهایی ذهن و بدنم را تغذیه و تقویت می‌کند تا احساس و عملکرد بهتری داشته باشم؟ «با پاسخی که به این سؤال می‌دهید شرایط عالی‌بودن را برای خودتان فراهم می‌کنید و هوشمندانه غذاهایی را برمی‌گزینید که توانایی ذهنی و جسمی‌تان را افزایش دهد و تصمیمات بهتری خواهید گرفت.
 • شروع کنید به کتاب خواندن. تقریباً همه کتاب می‌خرند، اما تعداد کمی واقعاً آن‌ها را کامل می‌خوانند.
 • تعداد کمی از افراد کتاب‌هایی را که خریده‌اند می‌خوانند؛ اما تعداد بسیار کمتری چیزی را که خوانده‌اند به‌خاطر می‌سپارند. فقط خوانندۀ کتاب نباشید، بلکه واقعاً مطالعه‌اش کنید.
 • دست‌کم یک ساعت در روز کتاب بخوانید. برایان تریسی  (Brian Tracy) سخنران انگیزشی می‌گوید: «یک ساعت مطالعۀ روزانه، در عرض سه سال شما را در هر زمینه‌ای که فعالیت دارید، بهترین خواهد کرد؛ در عرض پنج سال تبدیل به یک مرجع ملی خواهید شد و در عرض هفت سال می‌توانید در زمینۀ کاریِ خود یکی از بهترین افراد در دنیا باشید».
 • هر ایده‌ای را که به ذهنتان می‌رسد یادداشت کنید. هرگز خانه را بدون قلم و کاغذ ترک کنید. معمولاً بهترین ایده‌ها در نامناسب‌ترین شرایط به ذهن خطور می‌کنند؛ یادداشتشان کنید. فکر نکنید به یادتان خواهد ماند؛ نمی‌ماند! ضمناً یادداشت‌کردن ایده و فکر به ذهنتان اجازه می‌دهد ذخیره‌اش کند و ایده‌های بیشتر و بهتری ارائه دهد.
 • یک مهارت جدید یاد بگیرید. سعی کنید هر روز یک مهارت جدید یا یک مطلب تازه یاد بگیرید، یک مهارت در روز یعنی ۳۶۵ مهارت جدید در سال. حالا تصور کنید اگر همین امروز شروع کنید، یک سال بعد چطور خواهید بود؟
 • برای دل خودتان کاری انجام دهید. بله، سخت‌کوشی و پشتکار، عاملی اساسی در موفقیت است؛ اما دست‌کم یک بار در ماه، تفریح کنید و کاری هیجان‌انگیز، مفرح و بی‌شائبه انجام دهید که به شما احساس شادابی و سرزندگی بدهد؛ خوش بگذرانید و تفریح کنید.
 • آخرین قاعده و توصیه‌ای که برایتان داریم این است: ادامه دهید و ادامه دهید!

نویسنده: سیدسجاد موسوی

کارآفرین موفق آموزشی کشوری (مدرسۀ موفقیت)

 نظرات

یک دیدگاه

 • سلام , مهمان