با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


شخصیت برنده را در خود پرورش دهید

زمان مطالعه: 5 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۲ تیر ۱۳۹۵
شخصیت برنده

برخی افراد به لحاظ شخصیتی برنده هستند. آن‌ها ممکن است در مقاطعی شکست بخورند و حتی تمام داشته‌های خود را از دست بدهند. اما رویکرد درست و ویژگی‌های شخصیتی سازنده بار دیگر آن‌ها را به راه موفقیت باز خواهد گرداند. سرگذشت اغلب افراد موفق در سراسر جهان، وجود چنین ویژگی‌های شخصیتی را تأیید می‌کند. البته شخصیت برنده ویژگی صفر و یک نیست. به این معنا که طیفی از خصوصیات فردی، سازنده شخصیت برنده است و شما می‌توانید تا حدودی از آن برخوردار باشید.

به‌طور مثال، انضباط شخصی را در نظر بگیرید. شاید فردی را بشناسید که در این زمینه از شما بهتر باشد. اما دلیل این برتری آن نیست که این فرد به صورت مادرزادی منضبط به دنیا آمده است. شیوه تربیت و تجارب زندگی آرام آرام این ویژگی را در او به وجود آورده است. از این رو هر یک از ما می‌توانیم با اندکی تلاش و پشت‌کار ویژگی‌های «شخصیت برنده» را در خود ایجاد کنیم و در مسیر موفقیت قرار بگیریم.

شخصیت برنده چه ویژگی هایی دارد؟

در ادامه طرحی کلی از مهم‌ترین ویژگی‌های این شخصیت پیش روی شما قرار داده خواهد شد. ایجاد این ویژگی‌ها می‌تواند باعث تسهیل در انجام امور و افزایش سرعت پیشرفت شما شود. البته ایجاد عادات جدید ممکن است دشوار باشد، اما با اندکی صبر و پشتکار، به تمام این تغییرات دست خواهید یافت.

  1. احساس حمایت و خوشبختی داشته باشید

بزرگان گفته‌اند که «طوری دعا کن، گویی خداوند هم اینک آن را برآورده ساخته است، طوری عمل کن گویی همه چیز در اختیار تو است». همین مساله در مورد بخت و اقبال نیز صادق است. چه خود را فردی خوشبخت و خوش اقبال بدانید یا ندانید، در واقع امر چیزی تغییر نخواهد کرد. تنها نکته این است که احساس غم و اضطراب ناشی از تلقی بداقبالی می‌تواند انرژی شما را به هدر داده و موجب شکست شود. اغلب افراد موفق سعی می‌کنند به لحاظ درونی احساس کنترل شرایط را در خود تقویت کنند. آن‌ها نیز به مانند دیگران شکست می‌خورند، اما هرگز اجازه نمی‌دهند، احساس ناکامی باعث از دست رفتن کنترل ذهنی و روانی شود. به‌همین دلیل، با سخت‌ترین دشواری‌ها نیز رو به رو می‌شوند و در اندک زمانی خود را احیا می‌کنند.

  1. گزینه‌های پیش روی خود را محدود کنید

انرژی روانی ما برای کنترل شرایط محدود است و نمی‌توانیم دامنه بی‌پایانی از مسائل را همزمان مورد بررسی قرار دهیم. از این رو، افزودن بر شمار گزینه‌ها و حالات ممکن باعث تضعیف توانایی‌های ذهنی و افزایش احتمال خطا شود. بهترین راه برای غلبه بر این مشکل تقسیم کردن و محدود کردن است. بهتر است شرایط و وظایف پیش روی خود را به بخش‌های مختلف تقسیم نمایید و بر اساس اولویت‌بندی نسبت به مواجهه با آن‌ها اقدام کنید. در گام دوم، گزینه‌ها و حالات عمل در هر یک از این حوزه‌ها را نیز کنترل نموده و شمار راه‌حل‌ها را تا حد امکان محدود سازید. از این طریق قدرت اراده و تصمیم‌گیری شما بیشتر خواهد شد و نتایج با اهداف شما هم‌خوان می‌شوند.

  1. آن‌چه توانایی تغییر آن را ندارید، کنار بگذارید

توانایی‌های ذهنی نیز مانند قدرت عضلانی است و نمی‌توانید با ذهن خود هرکاری را انجام دهید. همواره اموری وجود خواهند داشت که از حدود اختیارات، توانایی‌ها و امکانات شما خارج است. چنین اموری را باید به نحوی مدیریت کنید که آسیبی به سایر فعالیت‌ها وارد نیاید. اما در کنار این کنترل، در مجموع چندان به آن‌ها نپردازید و سعی کنید در حدود اختیارات خود عمل کنید. این‌گونه تقسیم‌بندی مسائل البته ممکن است دشوار باشد. اما با اندکی تأمل می‌توانید دامنه توانایی‌های خود را بشناسید و سایر مسائل را به خداوند واگذار کنید. چراکه تلاش در زمینه‌های خارج از حدود اختیار و توان باعث هدر رفتن انرژی می‌شود.

  1. گذشته را تنها به عنوان تمرینی ارزشمند در نظر بگیرید

گذشته بخش ارزشمندی از زندگی ما است. می‌توانیم از آن بیاموزیم، اشتباهات‌مان را بشناسیم و برای پرهیز از آن‌ها برنامه‌ریزی کنیم. در عین حال، همین بخش ارزشمند ممکن است به عاملی برای ناراحتی، اضطراب و دور ساخته شدن از پیشرفت تبدیل شود. اگر رفتارهای پیشین خود را به صورت مدام بازنگری کنید و به سبب کوتاهی‌ها خودتان را مورد انتقاد قرار دهید، احساس گناه زیادی ایجاد خواهد شد. برای انرژی و توانایی شما هیچ‌چیز بیش از احساس گناه و هراس از گذشته زیان‌بار نیست. سعی کنید نسبت به گذشته رویکرد صحیحی داشته باشید. اگر نسبت به خود یا دیگران کوتاهی کرده‌اید، برای جبران کوتاهی‌ها اقدام کنید. روزهای پیش رو امکانات تازه‌ای برای شما دارند. امکاناتی که با رویکردی مثبت نسبت به گذشته قابل استفاده خواهند بود.

  1. از موفقیت دیگران استقبال کنید

بسیاری از افراد رابطه خود را با دیگران بر اساس بازی جمع جبری صفر درک می‌کنند. به این معنا که موفقیت آن‌ها تنها در صورت شکست دیگران امکان‌پذیر است. از این رو، هر پیشرفتی را برای دیگران به عنوان شکست خود ارزیابی کرده و در دام حسادت می‌افتد. این رویکرد به صورت بنیادین نادرست است و نه تنها به روابط شما آسیب می‌زند، بلکه مسیر موفقیت‌تان را نیز مسدود می‌سازد. موفقیت و کامیابی بر خلاف این باور نادرست بازی جمع جبری صفر نیست، بلکه فرآیندی به هم پیوسته است که در آن می‌توان در کنار دیگران پیشرفت کرد. نسبت به دیگران سخاوتمند باشید، از پیروزی آن‌ها استقبال کنید و از این طریق در پیشرفت عمومی مشارکت نمایید.

  1. انتقاد نکنید

کلمات واجد قدرتی عجیب هستند. می‌توان با بیان یک کلمه یا گفتن یک جمله زندگی افراد را تغییر داد. به‌همین روی باید در سخن گفتن دقت کرد. رویکرد انتقاد دائمی، نق زدن و گرفتن انرژی دیگران نه تنها موجب آسیب روانی به آن‌ها می‌شود، بلکه خود شما را نیز متأثر می‌سازد. این روش انتقادی در خصوص پشیمانی و انتقاد از خود نیز صادق است. البته این به معنای کنار گذاشتن دیدگاه ناقدانه و توجه به نقاط ضعف نیست، بلکه صرفاً تأکیدی است بر اهمیت مثبت‌اندیشی و مثبت‌گویی. چنآن‌که در سنت ایرانی، از دیرباز بر اهمیت «گفتار نیک» تأکید شده است.

  1. بکوشید تا خودتان را تحت تأثیر قرار دهید

بسیاری از ما به سبب فضای دوران کودکی و تربیت خاص در پی جلب محبت و تأیید دیگران هستیم. غافل از آن‌که این تلاش ممکن است به نتایج نامطلوبی منتهی شود. «شخصیت برنده» نسبت به نظر دیگران در مجموع بی‌تفاوت است. این افراد به خوبی می‌دانند که دیدگاه دیگران به نسبت شرایط تغییر می‌کند و به‌همین جهت، اهمیت دادن بیش از اندازه به آن‌ها می‌تواند مسیر موفقیت را طولانی سازد. همواره در تلاش باشید تا خودتان را تحت تأثیر قرار دهید و رضایت درونی داشته باشید. مطمئناً با رضایت و اعتماد درونی، نظر مثبت دیگران را نیز جلب خواهید کرد.

  1. اهداف بلندمدت خود را به‌طور مداوم بازبینی کنید

هر یک از ما برای ادامه زندگی اهدافی داریم. این اهداف در مسیر پیشرفت ما به‌مانند چراغ راهنما عمل می‌کنند و مسیر درست را از راه نادرست متمایز می‌سازند. اما با گذشت زمان، شرایط تغییر خواهد کرد، اولویت‌ها جابه‌جا می‌شوند و همین امر نیاز به بازبینی را ایجاد می‌کند. اگر اهداف خود، به ویژه اهداف بلندمدت را به صورت پیوسته مرور نکنید، احتمالاً به‌تدریج برخی از آن‌ها را نامطلوب خواهید یافت. به علاوه واقع‌بینی ایجاب می‌کند که اهداف به نسبت شرایط جدید اصلاح شوند.

  1. مزیت‌ها و مواهب خود را بشمارید

هر شب پیش از خواب آن‌چه دارید را مرور کنید. سعی کنید ذهن‌تان را بر استعدادها، قابلیت‌ها، بخت‌خوش و هر آن‌چه خداوند به شما اعطا کرده متمرکز کنید. با این کار ذهن‌تان به‌تدریج به جانب مثبت زندگی گرایش خواهد یافت، انرژی منفی از روان شما دور خواهد شد و می‌توانید چشم‌انداز آتی را با توان مضاعف و میل بیشتر به پیشرفت محقق سازید. به علاوه، با شناسایی دقیق مزایا و مواهب خود، این امکان برای شما فراهم خواهد آمد، تا مسیرهای پیموده‌ نشده و راه‌های امتحان‌نشده را نیز مورد آزمایش قرار دهید. شاید زمینه‌هایی در شما وجود داشته باشد که تا کنون به آن‌ها نپرداخته‌اید. شناسایی این زمینه‌ها می‌تواند در مسیر موفقیت یاری‌گر شما باشد.

 شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان