با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


شناسایی ضرورت‌های مشاوره مالی

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۲ اسفند ۱۳۹۷

– دلار بخریم خوبه؟ می‌ره بالا؟

– سکۀ طلا بخریم یا شمش؟

– پولمون رو کدوم بانک بذاریم سود بیشتری می‌ده؟

تمام دوستانی که دستی بر آتش اقتصاد و مشاوره‌های مالی دارند، شاید بیش از هر سؤالی به این‌گونه سؤالات پاسخ داده‌اند. البته خوب است که عده‌ای وقتی پولی در دست دارند، پیش از آنکه آن را به دست کسی بسپارند تا با قراردادهای به‌ظاهر شرعی و قانونی و سودهای موهوم کل سرمایه را به خطر بیندازند، مشورت می‌کنند، اما موضوع این است که عموم مردم تمام مشورتی که درخصوص مسائل مالی مایل‌اند دریافت کنند این است که پولِ به‌دست‌آمده را در کدام مسیرِ راحت قرار دهند تا سود بیشتری نصیبشان شود.

این را که چرا به‌طور مشخص ایده‌هایی به ذهن عموم مردم می‌رسد که رنگ و بوی سفته‌بازی دارد و اصولاً مربوط به بخش غیرمولد اقتصاد است، می‌توان به این نسبت داد که اساساً در کشور ما چیزی به نام تربیت اقتصادی وجود ندارد و مهم‌تر از آن، عموم آگاهی ندارند که افرادی می‌توانند از ابتدای راه و حتی قبل‌از ورود به دنیای مالی و اقتصادی و حتی پیش از تحصیلات عالیه مشاوره‌های لازم را به ایشان بدهند تا مسیر صحیحی را انتخاب کنند.

برای نمونه افراد درخصوص انتخابِ رشتۀ دانشگاهی که یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های زندگی برای هر فردی در زندگی‌اش است با مسائل گوناگونی روبه‌رو خواهند شد. عوامل گوناگونی ازجمله علاقه، استعداد، سابقۀ خانوادگی و همچنین القای دبیران و معلمان در انتخابِ رشتۀ دانش‌آموزان مؤثر است. جالب اینکه عموم این راهنمایی‌ها هم با این فرض مهم صورت می‌گیرد که کدام رشتۀ دانشگاهی از بازار کار بهتری برخوردار است. برخی هم به این موضوع بسنده نکرده و از افرادی که تحصیل‌کرده در آن رشتۀ خاص یا سایر رشته‌ها هستند، کسب اطلاع می‌کنند که این البته بسیار بهتر از حالت اول است؛ اما چند اشکال دارد: اول اینکه یک فرد چه موفق و چه ناموفق در یک رشتۀ دانشگاهی نمونۀ خوبی برای گرفتن تصمیم نیست و دوم اینکه معمولاً افراد می‌توانند وضعیت فعلی بازار کار رشتۀ مذکور را اعلام کنند و برای دانش‌آموزی که احتمالاً پنج سال بعد وارد عرصۀ کار خواهد شد، با این سرعتِ تغییرات در دنیای کسب‌وکار، این راهنمایی احتمالاً چندان کاربردی نخواهد بود و سوم اینکه افرادِ حتی موفق در یک رشتۀ خاص عموماً می‌توانند دربارۀ رشتۀ خود و بعضاً چند رشتۀ مرتبط دیگر نظر بدهند و اِشراف کامل به تمام رشته‌های دانشگاهی و کسب‌وکارشان ندارند. این دلایل را باید در کنار این مهم هم قرار داد که قبل‌از هرچیز باید روحیات فردی را که می‌خواهد در یک رشتۀ خاص مشغول به کار شود هم مورد ارزیابی قرار بگیرد. تمام این موارد تنها بر این موضوع دلالت دارد که فردی باید طرف مشورت قرار گیرد که تخصص این کار را داشته باشد. یعنی کسی که خصوصیات فردی را مورد توجه قرار دهد، با رشته‌های دانشگاهی آشنا بوده و مهم‌تر از آن، بتواند سال‌های بعد را نیز پیش‌بینی کند.

نمونۀ گفته‌شده باید یکی از مهم‌ترین مقاطع نیاز به مشاوره و اولین نیازمندی در عمر یک نفر درنظر گرفته شود. حالا همین فرد در بازه‌های زمانی پس‌از این موضوع هم نیازمند مشاوره خواهد بود تا بتواند با تغییرات، خودش را آماده نگه دارد تا درصورت ورود به بازار کار آمادگی بیشتری داشته باشد.

مشاوره اقتصادی به‌ویژه پس‌از دورانی که فرد شغل پیدا می‌کند، بیش از پیش اهمیت می‌یابد، چرا‌که در این مقطع فرد با موجودیت پول آشنایی پیدا کرده است و مستقیم درگیر مسائل اقتصادی و مالی است. در دنیای امروز نقش موبایل و پیام‌رسان‌ها و اینترنت به‌شدت پررنگ شده و افراد دائماً درمعرضِ اخبار گوناگون هستند و این موضوع ضرورت تصمیم‌گیری دربارۀ نحوۀ هزینه‌کرد، پس‌انداز و پیش‌بینی‌های کلان اقتصادی را بیشتر می‌کند. اما آنچه حلقۀ مفقودۀ این جریان است، وجود مشاور کاربلد در این حوزه است.

درحال‌حاضر، در کشور ما مشاورۀ اقتصادی و مدیریت به‌مانند همه‌جای دنیا در سطح شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ وجود دارد و شرکت‌ها و افرادی هستند که به سازمان‌ها در این زمینه مشاوره می‌دهند. اما در بحث مشاورۀ فردی، آن‌هم در سطوح خُرد، مراکزی که این کار را انجام دهند بسیار محدود و کم‌دسترس هستند و کار درحال‌حاضر به افراد واگذار شده است. مشکل هم از همین جا ناشی می‌شود که افرادی که بعضاً در این زمینه‌ها راهنمایی می‌کنند از دانش و تجربۀ کافی برخوردار نیستند. دانشی که علاوه‌بر در‌نظر گرفتن شرایط کشور نیازمند اطلاعات حقوقی هم هست.

مثلاً در کشور ما در سال‌های نه‌چندان دور که مسکن از رونق خوبی برخوردار بود، بسیاری افراد به این سمت گرایش پیدا کردند که پول‌هایشان را با پیش‌خرید ملک و خرید زمین سرمایه‌گذاری کنند، اما بسیاری افراد با سوءاستفاده از شرایط، کلاهبرداری‌های بزرگی را صورت دادند که بعضاً بعضی از این پرونده‌ها با بیش از ۱۵ سال از گذشت آن هنوز تعیین تکلیف نشده است. همچنین در سال‌های اخیر حضور مؤسسات رنگارنگ اعتباری که بعضاً مجوز هم نداشتند در شرایط تورمی بالا سرمایه‌گذاران را بر آن داشت که در ازای دریافت سودهای آنچنانی اما بی‌پشتوانه پول‌هایشان را در اختیار این مؤسسات بگذارند و بعداً مشاهده شد که نه از سود خبری هست و نه از اصل پول. این‌گونه موارد و موارد دیگری ازجمله توصیه به خرید ارز و سفارش به خرید طلا و… نیز گاه افراد ناآگاه را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند. بدیهی است در کشوری که با رکود فراگیر روبه‌روست و تورم هم سال‌هاست از اقتصاد کشور رخت برنبسته است، حفظ پول از مهم‌ترین دغدغه‌های همه است ولو اینکه این پول کم باشد. از سمت دیگر گهگاه طمع نیز بر انسان غلبه می‌کند و مانع از آن است که شرایط را درست درک کند و اصطلاحاً در محیط گرد و غبار گرفته به‌درستی نمی‌تواند تشخیص دهد که آیا کاری که می‌کند درست است یا خیر. دقیقاً در چنین شرایطی است که افراد نیاز دارند که از متخصصان امر مشاوره بگیرند؛ مشاوره‌‌هایی که سود و زیان را نه صرفاً براساس اعداد که براساس ریسک‌ها و شرایط اقتصاد کشور محاسبه می‌کنند و همچنین مشاوره‌های حقوقی ابتدایی را نیز انجام می‌دهند.

تجربۀ نگارنده در بحث مشاورۀ کسب‌وکار این را به‌خوبی نشان می‌دهد که درخصوص گرفتن مشاوره در بحث اقتصادی، عموم افراد زمانی به مشاور رجوع می‌کنند که از او نه قصد مشاوره که قصد تسهیل‌گری داشته باشند. عموم طرح‌های کسب‌وکار در کشور ما نه برای چگونه بهتر کردن وضعیت آن کسب‌وکار مشخص نوشته می‌شود، بلکه برای این است که اخذ تسهیلات از بانک‌ها نیازمند چنین گزارشی است.

در مقطع فعلی لازم است که این نیاز به مشاوره را دربینِ مردم جا انداخت و پس‌از آن نیز نیاز است که افرادی که صلاحیت دارند به طریقی شناسایی شوند و مهم‌تر از آن مسئولیت مشاوره‌ای را که می‌دهند نیز تا حدود زیادی برعهده بگیرند و بخشی از مسیر را همراه با افراد باشند. با حضور و گسترش اپلیکشن‌های موبایلی حتی می‌توان تصور کرد که این‌گونه مشاوره‌ها به موبایل‌ها هم آورده شود تا افراد دائم درمعرضِ اطلاعات و راهنمایی‌های صحیح و مشاوره‌های به‌جا و درست باشند.

نویسنده: احسان عسکریان دماوندی

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان