با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


فارین پالیسی: اقتصاد ایران با فروپاشی فاصله زیادی دارد

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

از زمانی که دونالد ترامپ در امریکا به عنوان رییس جمهوری وارد کاخ سفید شد، سیاست فشار بر اقتصاد ایران را در پیش گرفت. هدف ترامپ از اجرای این سیاست فروپاشی اقتصاد ایران و متقاعد کردن این کشور برای مذاکره مجدد با امریکا اعلام شده است ولی این طرح راه به جایی نمی برد. این حرفی است که نه مقامات ایران و کشورهای هم پیمان این کشور بلکه رسانه رسمی امریکا یعنی فارین پالیسی هم تایید کرده است. فارین پالیسی که یکی از مهمترین رسانه‌های امریکا است در گزارش اخیر خود نوشت: با اجرای سیاستهای تحریمی در شرایط کنونی ، ممکن است به اقتصاد ایران فشار وارد شود و حتی اقتصاد کشور وارد فاز بحرانی شود ولی ساختار اقتصاد این کشور به گونه ای است که با فروپاشی فاصله زیادی دارد. اقتصاد ایران در سالهای اخیر از وابستگی خود به نفت کاسته است. صنایع مختلفی در ایران فعال هستند و ایران شرکای اقتصادی و سیاسی بسیار قدرتمندی دارد که در شرایط مختلف اقتصادی می تواند از کمک انها بهره گیرد.

این نشریه در ادامه نوشت: کشورهای روسیه و چین و هند از اصلی‌ترین و مهمترین شرکای ایران هستند که در سالهای اخیر با سیاستهای ترامپ هم مخالفت داشته‌اند.رییس جمهوری امریکا در همین دو سالی که در کاخ سفید حضور داشت با چین وارد جنگ تجاری شد و سطح روابط سیاسی‌اش با روسیه را تقلیل داد. جنجال‌ها و حاشیه‌هایی که بعد از انتخاب او به راه افتاد و روسیه را متهم به دخالت در انتخابات کرد در کنار تحریم‌هایی که بعد از اغاز به کارش علیه روسیه وضع کرد باعث شد تا دو قطب بزرگ اقتصادی غرب و شرق بیش از پیش از هم دور شوند.

فارین پالیسی با اشاره به بحران های ایجاد شده در کشور ونزوئلا نوشت: ونزوئلا هم یکی از دیگر از کشورهایی بود که به دلیل سیاست‌های امریکا با تنش اقتصادی روبرو شد. حذف درآمد نفت از اقتصاد ونزوئلا باعث شد تا کارایی دولت از بین برود و نرخ رشد اقتصاد تنزل یابد. ترامپ در نظر داشت که ایران را نیز در وضعیتی مشابه ونزوئلا قرار دهد ولی او براورد نادرستی انجام داده بود زیرا اقتصاد ایران ساختاری پیچیده‌تر و توسعه یافته‌تر از ونزوئلا دارد و سطح روابط خارجی این کشور بسیار منسجم‌تر و وسیع‌تر است. ایران دوستانی دارد که به او در فروش نفت حتی در سال‌های تحریم کمک می‌کنند. همان طور که در جریان تحریم‌های قبلی هم به ایران کمک کردند.

هنری روم تحلیل گر مسایل ایران در مرکز مطالعات اوراسیا دراین مورد می گوید: فشارهای امریکا به اقتصاد ایران آسیب وارد می‌کند. همانطور که در ماه‌های اخیر هم ما شاهد نشانه‌هایی از این فشار بودیم. افت ارزش پول ملی و کاهش نرخ رشد اقتصادی و کاهش درامد نفتی ایران از جمله این فشارها است ولی فشارهای مذکور اقتصاد ایران را نابود نخواهد کرد.

منبع: خبرآنلایننظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان