با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


پنج پیشنهاد برای مدیران

زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۷ مرداد ۱۳۹۴

در طول سده گذشته، مدیرعاملان بی‌رحم و بی‌احساس در جهان به یک نماد و کلیشه تبدیل شده‌اند. فیلم‌های هالیوودی این تصویر رابه ما ارائه می‌کنند که روسا اغلب منشی ماکیاولیستی دارند و البته در نهایت پیروز می‌شوند. این گونه روسا، خواه مدیر یک برنامه تلویزیونی باشند و یا مدیر شرکتی بزرگ و چندملیتی، افراد ضعیف‌ را سرکوب می‌کنند، در حالی که با قدرت به کار خود ادامه می‌دهند.

اما این تصویر تنها برآمده از دنیای مجازی سینما و تلویزیون است. در دنیای واقعی اوضاع چگونه است؟ آیا در دنیای واقعی امروز نیز همچنان این گونه مدیران بی‌اخلاق با عملکرد غیرانسانی وجود دارند؟

برای دریافتن این موضوع، متخصصان نمودار هوش هیجانی بیش از یک میلیون نفر، از کارگران ساده تا مدیران اجرایی ارشد را مورد بررسی قرار داده‌اند و دریافته‌اند که پاسخ این پرسش مثبت است. به این معنا که سازمان‌های امروزی به طور احساسی و دور از عقلانیت، عملکرد بی‌منطق را ترویج می‌کنند، در حالی که خود چنین نگاهی به عملکردشان ندارند. اجازه دهید این نکته را بیشتر شرح دهم.

پس از بررسی هوش هیجانی در کلیه سطوح سازمانی مشخص شد که امتیازات با بالاتر رفتن عنوان سازمانی تا سطح مدیریت میانی افزایش پیدا می‌کند و مدیران میانی با بالاترین امتیاز هوش هیجانی(EQ) در صدر افراد سازمان قرار دارند،چرا که شرکت‌ها به طور معمول افراد را در زمینه پست‌های نظارتی که مطلوبیت بیشتری دارد ارتقا می‌دهند.در این تحقیق فرض بر این است که مدیرانی با هوش هیجانی بالا کسانی هستند که افراد تمایل بیشتری برای همکاری با آنها دارند.

اما به محض این که از سطح مدیریت میانی اندکی بالاتر می‌روید، اوضاع به نحو چشمگیری تغییر می‌کند. در پست سازمانی مدیر یا بالاتر، نرخ کاهش هوش هیجانی بسیار سریع است؛ به این معنا که…

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان