با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چطور بهره وری کارمندان را پایین بیاوریم؟!

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۸ بهمن ۱۳۹۷

یکی از بخش‌های اصلی مدیریت هر کسب و کار، ارزیابی دائمی سطح بهره‌وری و تلاش برای بهبود آن است. در این مسیر روش‌های متعددی از سوی متخصصان ارائه شده و تحلیل‌های تخصصی و دقیقی صورت می‌پذیرد تا نقاط ضعف هر مجموعه نسبت به مقوله بهره‌وری شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام شود. اما این تحلیل‌ها گاهی اوقات در سطوح کلان و میانی به کار گرفته می‌شوند و به همین دلیل از برخی عوامل به ظاهر کوچک غفلت می‌شود. عواملی که علی‌رغم بی‌اهمیتی ظاهری، نقش بسیار مهمی در کاهش بهره‌وری، ناتمام ماندن کارها و کمبود دائمی زمان بر عهده دارند. در زیر به چند نمونه از این عوامل اشاره شده است:

  1. گوشی‌های هوشمند

تا پیش از ظهور تکنولوژی‌های جدید، تلفن و حتی موبایل ابزاری ارتباطی بود که در مواقع نیاز مورد استفاده قرار می‌گرفت. البته همین کاربرد ارتباطی نیز گاهی اوقات به از دست رفتن زمان منتهی می‌شد، اما این زمانِ از دست رفته با آنچه پس از ارائه گوشی‌های هوشمند ظهور پیدا کرده قابل مقایسه نیست. ابزارهای هوشمند کنونی با ایجاد امکانات بی‌سابقه ارتباطی، اتصال دائمی به شبکه‌های مجازی، بازی‌ها و اپلیکیشن‌‌های متعدد، خطری جدی برای تمرکز کارکنان و زمان کاری آنها محسوب می‌شوند. امری که اگر از کنترل خارج شود، بهره‌وری مجموعه را به شدت کاهش خواهد داد. برای غلبه بر این مساله توجیه کارکنان اصلی‌ترین روش است. راه‌کارهایی چون ایجاد ممنوعیت در استفاده از این گوشی‌ها در زمان کاری چندان عاقلانه نیست و کارایی‌ اندکی دارد. به جای این روش‌ها باید از ابزارهای توجیهی و تشویقی بهره گرفت تا کارکنان به کنترل میزان استفاده از گوشی‌های هوشمند در محیط کار تمایل یابند.

  1. اینترنت

تصور کسب و کاری موفق بدون استفاده از اینترنت در جهان کنونی ناممکن است. اغلب کسب و کارها برای ارتباط با مشتری، خرید و فروش محصولات، امور مالی و دیگر زمینه‌های مرتبط به اینترنت وابسته هستند و این کشف بی‌نظیر بشر، به راستی فضای کسب و کار را دگرگون ساخته است. اما نکته آنجا است که اینترنت در کنار تمامی این مزایا که هر یک در افزایش بهره‌وری موثر هستند، خطراتی را نیز برای سازمان‌ها ایجاد می‌کنند. مدیریت نادرست زمان و استفاده دائمی کارکنان از اینترنت می‌تواند با از میان بردن تمرکز کاری به بهره‌وری کسب و کارها آسیب وارد کند. در اینجا نیز باید استفاده از ابزارهای توجیهی در دستور کار قرار گیرد

….نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان