با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چند روش برای بهتر کار کردن در خانه

زمان مطالعه: 5 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۶ اسفند ۱۳۹۷

بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند به‌جای صرف وقت برای رفت‌وآمدهای طولانی، کار خود را در خانه انجام دهند. اگر شما مترجم تمام‌وقت یا مشاور تلفنی باشید، همواره کار کردن بیرون از دفتر کار می‌تواند امری چالش برانگیز باشد. در این صورت بهترین راه برای قرارگیری در مسیر موفقیت چیست؟ چطور می‌توانیم زندگی را از کار خود در خانه تفکیک کنیم؟

نظر کارشناسان دربارۀ کار در خانه

مادامی‌که به فکر کار کردن در خانه‌اید، بهتر است تصور خود از کار کردن با پیجامه را از ذهنتان مرتفع کنید و فکر راحتی و بی‌خیالی را در سر نداشته باشید. پیشرفت‌های تکنولوژیکی و کارفرمایانی که به‌دنبال کاهش هزینه‌ها هستند، موجب شده‌اند که افراد بیشتری در خارج از دفتر و در خانه مشغول به کار شوند. طی برآوردی بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ در آمریکا، دورکاری به میزان ۸۰ درصد افزایش یافت. کار کردن در خانه برای چنین کارکنانی مزایایی همچون انعطاف‌پذیری، خودمختاری و راحتی فضای کاری را به‌همراه دارد. کار کردن در خانه می‌تواند سبب افزایش چشمگیری در خروجی و بازده شود. مطالعه‌ای در دانشگاه استنفورد نشان داد بهره‌وری افرادی که در خانه کار می‌کنند، ۱۳ درصد بالاتر از همکارانشان در اداره بوده است. استیون کِرامر نویسندۀ کتاب اصل پیشرفت بیان می‌کند که: عموماً افراد فکر می‌کنند، همۀ چیزهایی که سبب پیشرفت کاری می‌شوند، در فرایند کار در خانه برای افراد پررنگ‌ترند. البته در اینجا نحوۀ کار در خانه نیز حائز اهمیت است.

برنامۀ منظمی را در نظر داشته باشید

برخی از کارفرمایان معتقدند که بدون نظارت، بسیاری از وظایف کاری حذف می‌شود. تنظیم برنامه نه‌تنها سبب حفظ ساختار درست زندگی و کار روزانه می‌شود، بلکه سبب می‌شود تا انگیزۀ خود را بهتر حفظ کنید. روز خود را به‌مانند مواقعی که در یک دفتر یا اداره مشغول به کار هستید شروع کنید. زودتر بیدار شوید و لباس مرتب بپوشید. مهم نیست که سال‌ها یا ماه‌ها قصد انجام کار در خانه را داشته‌اید، بهتر است چند هفته را صرف یافتن بهترین ریتم کاری برای شروع کار در خانه کنید و دریابید که چطور می‌توانید به‌طور بهینه روزانه در خانه کار کنید، سپس انتظارات واقع‌بینانه برای آنچه می‌توانید روزانه انجام دهید، تعیین کنید. ازاین‌رو، بهتر است برنامۀ خود را تنظیم کنید و یاد بگیرید که به آن مقید باشید و این را بدانید که شما ممکن است افت‌وخیزهایی در این نوع کار داشته باشید. اگر مجبورید که برای تکمیل پروژه‌ای ساعاتی مازاد صرف کنید، می‌توانید بعداً بخشی از وقت آزاد خود را برای جبران مافات صرف کنید.

تعیین مرزهای کاری

هنگامی‌که زندگی کاری خود را به معیشت خود نزدیک کنید، کار در خانه سخت نیست؛ اما بهتر است مرزها را حفظ کنید. ممکن است گاهی کاملاً در شرایط کاری غرق و از زندگی عادی خود غافل شوید و برعکس. ازاین‌رو، مهم است که خط فاصل بین مرزهای کاری و زندگی را حفظ کنید که برای این کار بهتر است قسمتی از خانه را به کار اختصاص دهید. شما همچنین می‌خواهید مطمئن باشید که سایرین نیز شرایط کاری شما را در خانه درک می‌کنند و حتی درطولِ ساعات کاری در خانه مزاحم شما نمی‌شوند. باید یاد بگیرید حتی در زمان کار اگر درخواست‌ها یا تماس‌های غیرکاری داشتید، آن‌ها را نادیده بگیرید. این نه‌تنها به شما کمک می‌کند که تمرکز خود را بهتر حفظ کنید، بلکه سبب می‌شود ساعات کاری خود را در خانه بهتر صرف کنید. در زمان‌بندی خود اوقاتی را برای خود و خانواده نیز در نظر داشته باشید. سعی کنید ملاقات‌های خود را نیز همچون کارتان در خانه تنظیم کنید. به‌هنگام کار در خانه راحت‌تر می‌توانید پروژه یا فعالیت خود را در نقطه‌ای مشخص متوقف کنید و روز بعد آن را دوباره ازسر بگیرید.

زمان‌های منظم برای استراحت داشته باشید

ممکن است وسوسه شوید که به‌طور جدی و همه‌جانبه سعی کنید برای اثبات خود بی‌وقفه در خانه کار کنید؛ اما بدانید که بهتر است وقفه‌هایی منظم را طی انجام کار در خانه داشته باشید؛ اما چه مقدار از این وقفه‌ها سبب حفظ بهینگی در کار می‌شوند؟ محققانِ رسانه‌های اجتماعی به‌تازگی عادت‌های کاری مفید را دنبال کرده‌اند و آماری را ارائه داده‌اند. آن‌ها متوجه شده‌اند که بهترین کارکنان در خانه به‌طور میانگین ۵۲ دقیقه کار می‌کنند و پس‌از آن ۱۷ دقیقه استراحت می‌کنند و دوباره کار را پس‌از این وقفه ازسر می‌گیرند. باید بدانیم که این وقفه‌ها لازمۀ فعالیت مثبت و مفید است. این وقفه‌ها می‌تواند به‌سادگیِ باز کردنِ پنجره یا خواندن قسمت کوتاهی از روزنامه باشد، یا هرچیزی که به مغز شما فرصت نفس کشیدن بدهد. مغز نیز همانند هر عضله و عضو دیگری از بدن نیاز به استراحت دارد و بهتر است به آن فرصت بازیابی دهید و دوباره آن را متمرکز به کار کنید.

همواره مرتبط باشید

انزوای طولانی‌مدت می‌تواند سبب کاهش بهره‌وری و انگیزه شود؛ بنابراین اگر شما در خانه کار می‌کنید و امکان ارتباط با سایرین را زیاد ندارید، بهتر است رویه را تغییر دهید و به ارتباط با سایرین مبادرت کنید. بهتر است در زمان‌بندی کاری خود وقتی را برای صرف قهوه با سایرین و همکاران درنظر بگیرید. همچنین بد نیست که از رسانه‌های اجتماعی چون لینکدین برای حفظ ارتباط خود با همکاران در دور دست استفاده کنید. یک راه برای حفظ ارتباط این است که تجربه‌ها یا شرایط کاری خود را روی شبکه‌های اجتماعی با سایرین به اشتراک بگذارید، البته نه برای گرفتن نظر و تأیید از دیگران، بلکه برای حفظ ارتباط و بازده روانی در کار.

موفقیت‌های خود را جشن بگیرید

وقتی شما به‌تنهایی در خانه کار می‌کنید، حفظ انگیزه رفته‌رفته سخت می‌شود؛ به‌ویژه هنگامی‌که عوامل متعددی برای حواس‌پرتی در اطرافتان وجود دارد. یک راه هوشمندانه و مؤثر برای حفظ سِیْر حرکتی خود در کار این است که صرفِ‌نظر از وظیفه‌های باقی‌مانده، زمان اندکی را برای تأیید خود و وضعیت کاری خود صرف کنید. بهتر است در انتهای روز زمانی را برای بازنگری و توجه به اعمالی که هر روز انجام داده‌اید، اختصاص دهید. یادآوری روزانۀ آنچه انجام داده‌اید و آنچه قادرید انجام دهید، می‌تواند سبب مانایی شما در کار برای حفظ بهینگی باشد.

اصول را به یاد داشته باشید

همواره برنامه‌ریزی داشته باشید و به آن مقید باشید. در پایان روز، در آنچه انجام داده‌اید تمرکز کنید تا انگیزۀ خود را حفظ کنید. یک فضای کاری مجزا برای خود در خانه درنظر بگیرید و خانوادۀ خود را متقاعد کنید که در ساعات کاری در دسترس نیستید. سعی نکنید که تمام روز را منظم و بدون وقفه کار کنید. خودتان را کاملاً از کار جدا نکنید و زیاد از خانه دور نشوید. از این‌که خارج از دسترس باشید اجتناب کنید و سعی کنید در معاشرت و ملاقات با دوستان و همکاران باشید.

سازماندهی و تنظیم

این‌که مدت زمان زیادی کار خود را در خانه انجام دهید و طی تغییر یا اتفاقی مایل به تجربۀ جدید کاری در بیرون از خانه باشید و مجبور باشید مدتی را تحت نظارت کارفرما یا در دفتری مشغول به کار شوید، به احتمال بسیار زیاد سبب ایجاد اختلال در تمرکز و برنامه‌ریزی همیشگی شما می‌شود. اغلب کسانی که چنین تجربه‌ای را داشته‌اند، پس‌از اقدام به کار در یک دفتر به این منوال، با فشار کاری مواجه شده‌اند و ساعات زیادی را برای اضافه‌کاری صرف کرده‌اند؛ پس بهتر است به‌هنگام کار در خانه زیاد خود را از شرایط واقعی کار در یک دفتر و وضعیت اصلی دور نکنیم و سعی کنیم تا شرایط کار را مانند روال اصلی در یک دفتر برای خود پیش ببریم، حتی توجه به میزان مرخصی‌ها نیز بهتر است به روال برنامه‌ریزی تحت نظارت کارفرما باشد. توجه به این نکات در کنار کار در خانه می‌تواند سبب‌ساز بازده چندبرابر شما نسبت‌به کارمندی با همین شرایط کاری در یک دفتر یا شرکت باشد.

مترجم: سحر گلستانی

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان