با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چگونه در تعطیلات عید پـول خود را دور بریزیم؟!

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۰ فروردین ۱۳۹۸

 

ماه‌های پایانی سال زمان خرید و ولخرجی است. شرکت‌ها رفته‌رفته پاداش‌ها و عیدی‌ها را به حساب کارکنان خود واریز می‌کنند. آنها نیز با استفاده از مبالغ دریافت شده به بازار و مراکز خریدرفته و مایحتاج عید را خریداری می‌کنند. اما به مانند تمام دوره‌های رونق و خرید، وجود پول به نسبت زیاد در ماه‌های نزدیک عید نیز با آفات‌های خاص خود مواجه است. آفت‌هایی که اگر به آنها بی‌توجهی کنید، ولخرجی و هدر دادن پول ممکن است منابع مالی را از بین برده و اقتصاد خانواده را تحت فشار قرار دهد. البته اگر نسبت به این هشدارها بی‌توجه هستید و می‌خواهید به هر قیمت پول خود را دور بریزید، توصیه می‌کنیم از روش‌های زیر استفاده کنید. انجام این خطاها باعث می‌شود در زمانی کوتاه هرچه به‌عنوان عیدی و پاداش دریافت کرده‌اید، یک‌جا از دست برود!

 

  1. بودجه نداشته باشید

اصل اساسی و بنیادین در برنامه‌ریزی مالی تدوین بودجه است. بودجه‌بندی در تمام فعالیت‌های پولی نقشی ویژه ایفا می‌کند و فرد را قادر می‌سازد براساس نیازهای واقعی به مدیریت منابع بپردازد.

طبیعی است که این عامل کلیدی در خصوص کنترل هزینه‌ها در دوره‌های پرهزینه‌‌ای چون عید نیز کارساز خواهد بود. برای تدوین بودجه، ابتدا زمانی را صرف کرده و نیازسنجی دقیقی را انجام دهید. سعی کنید نیازهای خانواده را به‌صورتی واقع‌بینانه در نظر بگیرید و از تجمل و ولخرجی پرهیز کنید. پس از این گام می‌توانید میزان پول مورد نیاز را تعیین کرده و منابع مورد نیاز برای تأمین آن را مشخص سازید. حال اگر به این بودجه وفادار بمانید، به سادگی مانع هدر رفتن منابع پولی خواهید شد. از این‌رو، اگر می‌خواهید پول خود را دور بریزید، نداشتن بودجه کوتاه‌ترین مسیر برای شما است!

 

  1. در زمان نامناسب خرید کنید

در ماه‌ها و هفته‌های منتهی به نوروز، تعداد زیادی از افراد به سوی فروشگاه‌ها هجوم می‌برند و تقاضا برای کالا افزایش می‌یابد. براساس اصول ساده علم اقتصاد، افزایش تقاضا به‌طور مستقیم باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود. از این‌رو انتخاب زمان نامناسب و خرید در شلوغی و ازدحام مسیری مستقیم به سوی هدر دادن منابع پولی است. اگر می‌خواهید از درآمد و پاداش و عیدی خود حفاظت کنید، بهتر است پیش از آغاز فرآیند خرید نوروزی، نیازها را مشخص نموده و به خرید کالاهای ضروری اقدام کنید. اگر قیمت خرید در این زمان را با قیمت‌های نزدیک به عید مقایسه کنید، متوجه تفاوت چشم‌گیر و صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه‌ها خواهید شد.

 

  1. قیمت‌ها را با هم مقایسه نکنید

در کنار مسأله زمان، فروشگاه مناسب نیز تأثیر بسیاری در کنترل هزینه‌ها خواهد داشت. در ایران به دلایل گوناگون، نوسان قیمتی زیادی میان فروشگاه‌ها به چشم می‌خورد، تا جایی که گاه قیمت یک کالای خاص و با کیفیت مشابه در دو محل تا ۵۰درصد تفاوت دارد. به این جهت، انتخاب فروشگاه مطلوب و جستجوی برای بهترین قیمت از جمله اصول بهینه خریداست. یکی از راه‌های مناسب برای یافتن چنین مراکزی آن است که به فروشگاه‌های طبقات بالاتر در مراکز خرید و یا سایر مناطق کمتر شناخته‌شده بروید. خرید از این مراکز می‌تواند صرفه‌جویی قابل‌توجهی را ایجاد کند. چراکه بخشی از گرانی کالاها در فروشگاه‌های در معرض دید و مشهور صرفاً ناشی از نام تجاری و شهرت آنها است و هیچ ارتباطی به کیفیت کالا ندارد.

 

  1. قسطی خرید کنید

فروش قسطی کالاها و ارائه وام‌های زمان‌دار از جمله سیاست‌های اصلی فروشگاه‌ها است. در ماه‌ها و هفته‌های نزدیک به عید، مراکز فروش برای بهبود وضعیت تجاری خود استفاده از این روش را شدت می‌بخشد. این مسأله به‌ویژه در خصوص مراکزی که کالاهای آنها به نسبت گران‌تر است، مانند فروشگاه‌های لوازم خانگی، بیشتر به چشم می‌خورد. اما این‌گونه خرید کردن از دو جهت می‌تواند منابع مالی خانواده را تحت فشار قرار دهد. نخست آن‌که فروش قسطی کالاها اغلب با درصدی سود همراه است که این میزان در نهایت رقم قابل توجهی را ایجاد می‌کند. به این ترتیب شما کالا را با بهای بسیار بیشتر از نرخ معمول در بازار خریداری کرده‌اید. به‌علاوه فروش قسطی اغلب به عنوان نوعی دام و مشوق عمل می‌کند و خریداران را برای خرید کالا فریب می‌دهد.

 

  1. بیـش از حـــد بــه تجـــملات اهمیت دهید

خرید عید برای مردم ایران اهمیت بسیاری دارد و از جمله شادترین لحظات زندگی آنها است. اما همین رسم پسندیده نیز خالی از آفات نیست. تجمل‌گرایی در خرید، زیاده‌روی و ولخرجی می‌تواند منابع ارزشمند مالی را بر باد دهد. برای پرهیز از این اشتباه باید به دقت نیازسنجی کنید و صرفاً کالاهایی را در لیست خرید قرار دهید که نیاز واقعی نسبت به آنها وجود دارد. به‌طور مثال اگر کفش یا لباس شما به تازگی خریداری شده و کاملاً سالم است، شاید نیازی به خرید مجدد آنها نباشد. چراکه با این کار هزینه زیادی را آن هم در دوران اوج قیمت‌ها به هدر خواهید داد.

 

  1. هدایای گران‌قیمت بخرید

هدیه دادن در روزهای جدید سال نو باعث شادی اطرافیان و تحکیم روابط عاطفی خواهد شد. اما این به معنای صرف پول بی‌حساب برای خرید هدایای گران‌قیمت و بی‌فایده نیست. سعی کنید در دادن هدیه اسیر چشم و هم‌چشمی نشوید و روشی معتدل را در پیش بگیرید. ارزش معنوی هدیه برآمده از عشق و محبتی است که از طریق آن به دوستان و اعضای خانواده نثار می‌کنید. در غیر این صورت صرف یک هدیه گران بیان‌گر هیچ چیز نیست. در زمان خرید به ارزش کاربردی هدایا نیز توجه داشته باشید و از خرید کالاهای بیهوده و بلااستفاده پرهیز کنید. گاهی یک کارت تبریک یا شاخه گلی زیبا می‌تواند با گران‌ترین هدیه‌ها برابری کند.

 

  1. کمک به دیگران را فراموش کنید

از هر دست بدهی، از همان دست خواهی گرفت. این ضرب‌المثل زیبای فارسی بیانگر بخش بسیار مهمی از مدیریت زندگی است. در روزهای شاد عید، بسیاری از افراد و خانواده‌ها تحت فشار مالی قرار دارند و از تهیه مایحتاج خود ناتوان هستند. این گروه‌های فقیر را از یاد نبرید و سعی کنید با صرفه‌جویی، بخشی از درآمد و پاداش خود را با آنها سهیم شوید. مطمئن باشید که سود عاطفی و روانی حاصل از این کار بسیار بیشتر از خرید کالاهای بیهوده و تجملی خواهد بودشماره ماهنامه :
برچسب‌ها :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان