با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


از کاریابی تا کلاهبرداری کار در ترکیه

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۳ آبان ۱۳۹۶
کلاهبرداری کار در ترکیه

کار مناسب با درآمد بالا می خواهید ؟

با ما تماس بگیرید. ما بهترین مشاغل را برای شما در نظر گرفته ایم. این بخشی از تبلیغات شرکت های کاریابی قلابی است. آنها با وعد و وعید های خوش آب و رنگ افراد جویای کار را در دامی که پهن کرده اند می اندازند و در ادامه آنها را سرکیسه می کنند. افرادی که معمولا در دام چنین باندهایی گرفتار می شوند فقط جوانهای کم سن و سال و بیکار نیستند. گاهی افرادی که تحصیل کرده هستند اما از شغل شان راضی نیستند نیز فریب چنین تبلیغاتی را می خورند و در رویای کاری بهتر شغل شان را رها می کنند و وعده ای این شرکت ها دل می بندند. غافل از اینکه به زودی اندوخته شان بر باد می رود.

 

وعده و وعید های واهی

هرچه وعده های افراد شیاد بیشتر و دهن پرکن تر باشد احتمال اینکه بتوانند طعمه های شان را راحت تر فریب دهند بیشتر است. مثل اعضای باند کلاهبرداری که با وعده و وعید جوانهای بیکار را به دام می انداختند و به بهانه حقوق زیاد بیمه سرویس ایاب و ذهاب و … به سادگی آنها را فریب می دادند. اعضای این باند هنگام ثبت نام اصل کارت ملي و شناسنامه، سفته سفيد بدون امضا به مبلغ ۶۰ ميليون تومان و مبلغ ۲۰۰ هزارتومان پول نقد از افراد جویای کار می گرفتند و به آنها وعده مي دادند که در يک ماه آينده با آنها تماس گرفته خواهد شد اما همه این وعده و وعید ها فقط یک ماه طول کشید و مدیر این شرکت قلابی بعد از آنکه از ۴۰۰نفر کلاهبرداری کرد فراری شد. هر چند مرد کلاهبردار هیچ ردی از خود به جا نگذاشته بود ولی در ادامه کارآگاهان آگاهی به اطلاعاتی درباره مخفیگاه وی دست یافتند و او را دستگیر کردند. این مرد اعتراف کرد طی یک ماه از ۴۰۰ نفر از طعمه هایش دست کم صد میلیون تومان کلاهبرداری کرده است.

 

رویای کار در آن سوی آب

«اگر دوست دارید زندگی مناسب همراه با کار و حقوق بالا در ترکیه داشته باشید، با ما تماس بگیرید.» اين بخشي از متن آگهي يك شركت كاغذي است كه ۹۰۰ جوان جوياي كار را در تركيه سرگردان كرد.رسيدگي به اين پرونده از چندی قبل با شكايت چند جوان در دستور کار پلیس قرار گرفت. اعضاي اين شركت در روزنامه‌هاي ورزشي اقدام به تبليغات كرده و به بهانه زندگي مناسب و اعزام نيروي كار به شهرهاي استانبول و آنكاراي تركيه با حقوق مناسب طعمه‌هاي خود را شناسايي مي‌كردند. به گفته شاكيان، مديرعامل شركت ادعا مي‌كرد كه پس از اعزام به تركيه، پيش‌بيني‌هاي لازم درخصوص محل مناسب زندگي و ديگر اقدامات رفاهي آنها از سوي كارفرمايان انجام خواهد شد اما همه وعده هايشان دروغ بود.

يكي از افرادي كه در دام كلاهبرداري اين شركت گرفتار شده بود، گفت: من در شرکتی خصوصی کار می کردم و درآمد بخور و نمیری داشتم اما وقتی با آگهی این شرکت رو به رو شدم تصمیم گرفتم سر و سامانی به زندگی ام بدهم. به همین دلیل با دفتر شرکت تماس گرفتم و مديرعامل شركت وعده داد كه برايم ويزاي كار در تركيه را مي‌گيرد و در كمتر از ۲سال با حقوق بالايي كه در آنجا به من پرداخت خواهند كرد مي‌توانم خانه‌اي در تركيه بخرم و يك زندگي ايده‌آل داشته باشم. او به من گفت كه حقوق را به دلار مي‌پردازند و من خيلي زود به همه آرزوهاي بزرگم خواهم رسيد. مديرشركت از من و چند جوان ديگر كه متقاضي رفتن به تركيه بودند نفری ۲ ميليون و ۲۰۰ هزارتومان تحت عنوان هزينه كارگزيني گرفت اما وقتي به آنجا رفتيم شرايط بسيار سختی داشتيم و همه وقتمان را كارگري مي‌كرديم و حقوقمان خيلي ناچيز و محل زندگيمان بيشتر شبيه سلول انفرادي بود. از طرفي چون ويزاي كارنداشتيم، ‌وقتي به شرايط سختي كه داشتيم اعتراض كرديم كارفرمايان اخراجمان كردند. اين درحالي بود كه تعداد زيادي بيش از ۲‌ماه دركارگاه كاركرده و هيچ حقوقي دريافت نكرده بودند. آنها برخي را هم به پليس معرفي كردند كه بعد از بازداشت و اقدامات قانوني از آنجا اخراج شدند و به ايران برگشتند.

به‌دنبال اين شكايت‌هاي سريالي، مديرعامل شرکت کاریابی که هیچ مجوزی برای ای کار نداشت دستگیر شد در اعترافاتش گفت در مدت يك سال گذشته از هر کدام از شاکیانش مبلغ يك ميليون و ۲۰۰هزارتومان گرفته است. اين در حالي است كه در حدود ۹۰۰ نفر از وی شکایت کرده بودند.

 

وام خوداشتغالی شگردی دیگر

کلاهبرداران برای رسیدن به اهداف شان از ترفندها گوناگونی استفاده می کنند یکی از این شگردها به دام انداختن افراد بیکار و فریب آنها با وعده پرداخت وام خوداشتغالی است. مثل زن و شوهری که با این شیوه از دهها نفر کلاهبرداری کرده بودند اما توسط پلیس دستگیر شدند. در جریان تحقیقات پلیس معلوم شد مالباختگان از طریق آگهی هایی که در روزنامه ها منتشر می شد ا این شرکت آشنا شده اند و در ادامه مبالغی را برای یافتن کار یا دریافت وام خوداشتغالی به مدیر شرکت پرداخته اند اما چند روز بعد با درعای بسته شرکت رو به رو شده اند.

یکی از مالباختگان متقاضی وام در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: مدتی قبل برای دریافت وام خود اشتغالی و از طریق آگهی روزنامه به دفتر شرکت رفتم و قرار شد تا در ازای دریافت مبلغ ۵۰ میلیون تومان وام ، مبلغ ۷۰۰ هزار تومان بابت کارمزد شرکت و مبلغ ۱۰۰ هزار تومان نیز بابت ضمانت وام پرداخت کنم اما پس از گذشت یک ماه وقتی به دفتر شرکت رفتم فهمیدم آنجا تعطیل شده و دهها نفر شبیه من به بهانه گرفتن وام طعمه کلاهبرداران قرار گرفته اند.

بررسی های پلیس نشان می داد این شرکت غیرقانونی است و مدیران آن زن و شوهری جوان هستند. به این ترتیب ماموران در عملیاتی ضربتی آنها را در مخفیگاه شان دستگیر کردند. تحقیق از زوج کلاهبردار نشان داد آنها با اسناد و مدارک شناسایی ارائه شده از سوی مالباختگان اقدام به ثبت چندین شرکت کاغذی کرده بودند تا افراد بیشتری را به بهانه کاریابی و وم خوداشتغالی دام بیندازند.

کاریابی اینترنتی ترفندی به روز

هرچه وسایل ارتباط جمعی توسعه پیدا می کنند راههای تبلیغات کلاهبرداران نیز پیشرفت می کند. حالا دیگر سایتهای اینترنتی و شبکه های اجتماعی به یکی از ابزارهای آنها برای اجرای نقشه های شان تبدیل شده است. آنها با راه اندازی شرکت های مجازی غیرقانونی از متقاضیان کار اقدام به کلاهبرداری می کنند. اعضای باندهای کلاهبرداری ابتدا با تبلیغاتی درباره اعطای وام اشتغال و شرح مزایای استخدام و … اعتماد طعمه های شان را به دست می آورند و در ادامه از آنها دعوت می کنند هزینه ثبت نام را به شکل اینترنتی و از طریق سایت شرکت پرداخت کنند. این مرحله اصلی نقشه آنها است. در این مرحله از افراد جویای کار خواسته می شود رمز دوم حساب بانکی و اطلاعات حساب شان را وارد کنند و درست در همان لحظه تبهکاران به اطلاعات شخصی طعمه های شان دست یافته اند و به حساب بانکی شان دستبرد می زنند.

 

 شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان