با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


گاماسیاب ماهی ندارد [کتاب]

زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۸ آذر ۱۳۹۳
کتاب گاماسیاب ماهی ندارد - ماهنامه معیشت

هزینه: ۱۳ هزار تومان

هر چند حامد اسماعیلیون به تازگی با رمان «دکتر داتیس» خود موفق به دریافت جایزه گلشیری شده است اما «گاماسیاب ماهی ندارد» با قرار گرفتن در فهرست پرفروش‌های کتابفروشی‌ها و رسیدن به چاپ سوم در زمانی کوتاه بیش‌تر مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است، ‌آن هم در زمانی‌که کتاب‌ها با تیراژ ۵۰۰ نسخه‌ای سال‌ها در قفسه کتابفروشی‌ها خاک می‌خوردند.

اسماعیلیون در این کتاب دست روی موضوع حساسی می‌گذارد که هر کسی توانایی و جسارت پرداخت به آن‌را ندارد، سال‌های ابتدایی انقلاب و فعالیت سازمان مجاهدین خلق که به زودی در بین مردم با نام منافقین شناخته شدند. نویسنده هم‌چنان که روی لبه تیغ حرکت می‌کند، ‌تلاش دارد تا درباره ماهیت طرفین دچار قضاوت شتابزده نشود و جالب انصاف را نگاه دارد. جوانانی که در ابتدا جذب شعار حمایت از مردم محروم می‌شوند و بعدها این دست سرنوشت است که آن‌ها را به سوی مقصدهای بعید و ناشناخته می‌کشاند.

«گاماسیاب ماهی ندارد» روایت زندگی یکی از همین جوانان است. داستان سوسن دختری زیبا و باهوش که جذب این گروه می‌شود و بهترین سال‌های عمرش را در آوارگی ودور از خانواده می‌گذراند.

نویسنده از استفاده از جملات پرطمطراق و طولانی پرهیز دارد و معمولاً با جملاتی کوتاه و توصیفاتی ملموس به شرح داستان می‌پردازد، از این‌رو فضای داستان کاملاً واقعی است و باعث می‌شود خواننده به راحتی با شخصیت‌های داستان همراه شود و احساس هم‌ذات پنداری کند.

روایت جذاب و متفاوت حامد اسماعیلیون را نشر ثالث به چاپ رسانده است.نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان